Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ÚOHS definitivně zamítl rozklad EDF proti průběhu tendru na Dukovany

ÚOHS definitivně zamítl rozklad EDF proti průběhu tendru na Dukovany

24.04.2025 14:06
Autor: ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda ÚOHS Petr Mlsna. EDF podle něj může rozhodnutí Antimonopolního úřadu ještě napadnout u Krajského soudu v Brně. EDF zatím své další kroky nekomentovala.

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce KHNP před nabídkou EDF. Dalšího uchazeče - Westinghouse - vyřadila ze soutěže už dříve.

Antimonopolní úřad zakázku řešil několik měsíců, námitky proti výběru konkurenční firmy v soutěži podali oba neúspěšní uchazeči. Zpochybňovali oprávnění korejské firmy používat nabízenou technologii a transparentnost řízení. Francouzská firma konkrétně uváděla, že byla porušena nařízení o zahraničních subvencích, obě firmy také označily za nezákonný postup zadavatele, který podle nich mimo jiné nedodržel základní zásady zadávání veřejných zakázek zejména v souvislosti s výběrem preferovaného dodavatele.

ÚOHS námitky zamítl, obě společnosti podaly rozklad k předsedovi úřadu Mlsnovi. Westinghouse letos v únoru své připomínky i rozklad stáhl, s korejskou společností se totiž Američané dohodli na ukončení vzájemných sporů. EDF naopak v řízení pokračovala a svůj rozklad proti původnímu rozhodnutí ÚOHS nedávno rozšířila o další námitky, které upozorňují právě na uzavření globální dohody o narovnání mezi Westinghouse a jihokorejskými společnostmi KEPCO a KHNP. Všechny námitky ovšem předseda ÚOHS Mlsna pravomocně zamítl. Zúčastněné strany už o tom informoval. Průběh řízení podle něj protahovala například povinnost doručovat poštou dokumenty do Koreje. Každá taková komunikace podle úřadu znamenala prodloužení řízení o více než měsíc.

Úřad podle Mlsny došel ke svému rozhodnutí na základě studia evropské i národní legislativy. Ve svém rozhodnutí o rozkladu se přitom plně ztotožnil s prvoinstančním verdiktem úřadu. "Ze zákona nevyplývá možnost podat námitky proti takovým úkonům zadavatele, neboť jde o postup mimo zadávací řízení. Pokud nelze podat námitky, není splněn jeden ze základních předpokladů pro podání návrhu, bez jehož splnění není možné jej věcně projednat. Úřad tak zjevně není oprávněn přezkoumávat dodržování zásad zadavatelem při postupu mimo zadávací řízení," vysvětlil dnes Mlsna.

Spolu s dnešním rozhodnutím tak bylo zrušeno také předběžné opatření úřadu, které zakazovalo ČEZ uzavřít smlouvu k Dukovanům s KHNP. Podpis smlouvy plánují obě firmy v příštích týdnech.

Mlsna dále upozornil, že EDF ještě může rozhodnutí úřadu napadnout u Krajského soudu v Brně. Pokud by tak francouzská firma učinila, případný odkladný účinek by podle něj závisel čistě na uvážení soudu.Případné vydání soudního předběžného opatření, které by opět zakazovalo uzavřít smlouvu, je však podle Mlsny podmíněno složením poměrně výrazné kauce ve výši jednoho procenta z nabídkové ceny na dukovanský projekt. Soud by přitom musel posoudit, zda převažuje veřejný zájem nad zájmem firmy. EDF zatím rozhodnutí ÚOHS ani své další případné kroky nechtěla komentovat.

Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou vůbec. Vláda loni v tendru rozhodla, že preferovaným uchazečem o stavbu je korejská společnost KHNP, s níž nyní ČEZ jedná o finální smlouvě ke stavbě. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.


Čtěte více:

Výhled na výsledky Monety: Vyšší čistý zisk podpoří jádrové výnosy
24.04.2025 12:50
MONETA Money Bank (doporučení DRŽET s cílovou cenou CZK 155) zveřejní...
Renault zvýšil čtvrtletní prodej, plánuje však úsporná opatření
24.04.2025 11:28
Francouzský výrobce automobilů Renault v letošním prvním čtvrtletí mez...
Nadšení z trhů vyprchává. Obchodní dohody nepřijdou hned, pozornost se stáčí k výsledkům
24.04.2025 11:44
Politické zprávy včera výrazně zlepšily náladu na trzích, akcie se při...
Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací
24.04.2025 14:00
Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářst...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2025
22:01Americké indexy dokázaly v závěru týdne posílit  
17:59Footshop a.s.: Informace pro investory
17:55Na trhu se přetlačují dvě investiční teze. Která vyhrává?
17:15Evropa zelenou uhájila, v Praze se dařilo povýsledkové Monetě  
15:42Slabý dolar představuje vedle cel další problém pro zisky firem
14:01UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2024
13:38UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2024
13:34UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2024
13:11Perly týdne: Recese a dolar měnící podmínky ve světové ekonomice
12:07ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:53Jakub Blaha: Intel díky předzásobení zákazníků poráží odhady Wall Street, výhled na druhé čtvrtletí je však mnohem pochmurnější  
11:20Pátek je na akciích zelený. Alphabet potěšil, Čína možná udělí výjimky z cel  
10:55Komentář analytika: Alphabet překonává očekávání díky rekordním ziskům z reklamy a 28% růstu cloudu  
10:51UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o jedenácté výplatě úrokového výnosu
9:56Čistý zisk Monety za 1Q mírně zaostal za naším očekáváním. Čisté úrokové výnosy lehce zklamaly  
9:27SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden – březen/2025
9:21FT: Apple kvůli celní válce s Čínou plánuje montovat iPhony pro USA v Indii
9:08Rozbřesk: Důvěra v českou ekonomikou mírně poklesla
8:54Moneta dodala mírně horší čísla, než se očekávalo, Alphabet naopak očekávání překonal a futures jsou v zeleném  
8:12MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2025 dosáhl 1,5 mld. Kč, bilanční suma přesáhla 500 mld. Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data