Rostoucí cla a oslabující dolar v této výsledkové sezóně negativně dopadnou na výhled zisků firem a očekává se, že se škody budou projevovat i v následujících čtvrtletích. Dolar klesl na tříleté minimum vůči euru a na desetileté minimum vůči švýcarskému franku a představuje tak další problém pro akciové trhy, které se potýkají s rizikem ekonomického zpomalení a obchodní válkou prezidenta Donalda Trumpa.
Vzhledem k tomu, že konstituenti evropského indexu Stoxx 600 generují 60 % svých tržeb v zahraničí, je takto velký pokles dolaru nežádoucí, protože výrazně snižuje hodnotu amerických zisků po přepočtu na místní evropské měny. Výsledkem je, že akcie s expozicí na USA v Evropě klesají spolu s dolarem a mnoho investorů se raději obrací na firmy zaměřené na domácí trh.

Mezi firmami, které upozorňují na problém s kurzem, je také , nejhodnotnější firma v Evropě. Slabý dolar označil za střednědobou brzdu pro jeho zisky s tím, že dopad by měl být patrný příští rok, až začne vyprchávat měnové zajištění. U nizozemského pivovaru se mezitím očekává, že síla eura vůči řadě měn oseká letošní tržby o 1,72 miliardy eur. A také francouzská společnost pro lékařskou diagnostiku BioMerieux a britský maloobchodník WH Smith zdůraznily ve svých zprávách rizika spojená s kurzem.

„Evropské společnosti si budou muset uvědomit, že jejich cenová konkurenceschopnost již nemůže spoléhat na silnější americký dolar,“ řekl Florian Ielpo, vedoucí makroekonomického výzkumu v Lombard Odier Investment Managers. V současné výsledkové sezóně se ještě účinek cel zavedených 2. dubna neprojeví, ale „třetí čtvrtletí bude okem bouře,“ předpověděl Ielpo.
Mezitím prognostici očekávají, že obchodní válka dále poškodí dolar a potenciálně vyvolá recesi v USA. Tato očekávání vedla letos k poklesu indexu S&P 500 o 8,6 % a výrazně omezila letošní růst evropských akcií. Každé 5% posílení eura a dalších místních měn vůči dolaru snižuje růst zisků indexu MSCI Europe o 1,5 až 2 procentní body, odhadují stratégové .
Dopad na USA
Změny v kurzech se v USA zatím příliš neprojevily. V prvním čtvrtletí byl dolar dokonce silnější vůči euru než ve stejném období loňského roku. Ale od té doby prudce oslabil, což ohrožuje letošní tržby. Někteří prognostici a obchodníci očekávají, že dolar oslabí na 1,20 dolaru za euro z aktuálních přibližně 1,14 dolaru.

Pro americké společnosti, které prodávají do zahraničí, může být slabost dolaru naopak přínosem – akcie společností, které většinu svých tržeb realizují mimo USA, jako jsou Cola a International, se tento měsíc propadu akciového trhu vyhnuly. Ale v indexu S&P 500 se pouze třetina tržeb generuje v zahraničí, zbytek tvoří společnosti zaměřené na domácí trh, jako jsou maloobchodníci. Pro ně je klesající dolar obvykle špatnou zprávou, protože zvyšuje ceny dovozu a snižuje kupní sílu spotřebitelů, poznamenávají stratégové Group.

Analytici Bloomberg Intelligence George Ferguson a Melissa Balzano upozorňují na americký letecký sektor a poznamenávají, že výnosy v lukrativním segmentu transatlantických cest by mohly klesnout, „jakmile se kurz euro-dolar dostane mimo přízeň amerických cestujících“. „Slabší poptávka se může projevit již ve třetím čtvrtletí, protože někteří cestující omezí kvůli nákladům v dolarech své plány na dovolenou, zatímco Evropané hledají kvůli obchodním sporům destinace mimo USA,“ dodali.
Snížení odhadů
Jak se slabost ekonomiky prohlubuje, stratégové snižují své odhady zisků na tento rok. U indexu S&P 500 se očekává růst zisku na akcii o 7,3 %, což je pokles z očekávaných 11,4 % na začátku roku, ukazují data sestavená Bloomberg Intelligence. Mezitím se snížily odhady růstu zisků i pro evropský index Stoxx 600 na minus 2 % z 3 % v lednu, podle stratégů .
Mezitím rychle a hojně klesají zisky firem kvůli měnovým pohybům v exportně orientovaných evropských sektorech. Vontobel například snížil své odhady pro Richemont, Group a & Spruengli kvůli oslabení dolaru vůči švýcarskému franku. snížila svůj výhled na německého výrobce kosmetiky o 2 %, zatímco snížila prognózy růstu zisků pro , a .

„Zaměřte se na podniky orientované na domácí trh,“ napsal Jacob Falkencrone, globální vedoucí pro investiční strategie v Saxo Bank, klientům. „Evropští exportéři bojují se silným eurem, což jim snižuje zisky právě ve chvíli, kdy jsou zatíženi cly.“
Tento a příští týden reportuje v USA 60 % společností z indexu S&P 500, včetně a . Některé nadnárodní společnosti slabost dolaru nepochybně uvítají, protože zmírňuje dopady na export. , Alphabet a jsou mezi firmami, které mají podle Exane více než 50% expozici na nedolarové zisky.
Přesto je mnoho investorů skeptických. Obávají se, že Trumpova obchodní válka by mohla snížit globální poptávku po zboží a službách. „Američtí exportéři by měli těžit ze slabého dolaru, ale mohou také trpět kvůli clům a protiamerickým náladám,“ řekl James Athey, manažer fondu v Marlborough Investment Management. „Myslím, že je těžké kdekoli najít důvody pro zlepšení výhledů zisků.“
Zdroj: Bloomberg