Donald Trump si s trhy nerozumí. Jeho zásadním omylem je přesvědčení, že Spojené státy v posledních dekádách doplácely na svoje zapojení do globálního obchodu a je třeba je jako oběť z jeho soukolí vypreparovat. Opak je pravdou, právě díky přílivu zahraničního kapitálu a levnějším dovozům měla americká ekonomika možnost se specializovat na odvětví s nejvyšší přidanou hodnotou a mediánový reálný příjem amerických domácností rostl o poznání rychleji než v Evropě. Výsledkem tohoto Trumpova omylu je historicky bezprecedentní navýšení amerických dovozních cel, které může v případě aktivace recipročních cel ještě narůstat.
A aby toho pro trhy nebylo málo, přichází na scénu omyl číslo dvě. Ten se týká role amerického Fedu. Donald Trump velmi radikálně požaduje po Fedu snížení sazeb. V pondělí na sociálních sítích napsal, že ekonomika může významně zpomalit, pokud „pan opozdilec, velký zoufalec, okamžitě nesníží sazby“. Řeč směřovala k šéfovi Fedu Jeromu Powellovi. Zásadním omylem Donalda Trumpa je přesvědčení, že americký Fed může na dnešních bídných vyhlídkách americké ekonomiky cokoliv změnit. Vysoká cla jsou výrazným nabídkovým šokem snižujícím potenciál americké ekonomiky skrze omezenou schopnost dovážet potřebné vstupy do výroby. Americký potenciál bude dál snižován nižší migrací a slabými investicemi reflektující extrémní nejistotu. V takovém prostředí mohou jít velmi rychle vzhůru inflační očekávání a americký Fed jednoduše nebude mít možnost slabou ekonomiku restartovat skrze nižší úrokové sazby a stimulaci poptávky. Pokud by se o to pokusil, vydala by se největší světová ekonomika a její finanční systém prvními krůčky po inflační stezce (podobně jako v historii mnohokrát například Maďarsko).
Drtivá většina ekonomů chápe rizika spojená s takovým krokem, Donald Trump zdá se zatím ne. A trhy se upřímně bojí, že se bude vzhledem k posledním radikálním výrokům snažit stávajícího guvernéra předčasně odvolat. Proto vidíme na trzích opět souběžné prodeje amerických akcií, dluhopisů i amerického dolaru – historicky velmi zřídka viditelná kombinace „sell America“, ze které se mohou na trzích těšit snad jen ceny zlata.
*** TRHY ***
Koruna
Je to až k nevíře, jakou stabilitu vykazuje česká koruna tváří tvář výrazné volatilitě na globálních trzích. Měnový pár se drží v těsné blízkosti 25,00 EUR/CZK a zdá se, že negativní efekt ze strany vysoké averze k riziku (a výprodeje akcií) je v tuto chvíli zcela eliminován pozitivním efektem globálních ztrát amerického dolaru. V souhrnu tak v prostředí “sell America” (o kterém píšeme v úvodníku) koruna víceméně stagnuje.
Eurodolar
Jak napsal správně Wall Street Journal – jestli si chtěl prezident Trump otestovat, jak trh zareaguje, pokud mu předhodí, že vyhodí šéfa Fedu J. Powella, tak odpověď dostal včera. Nastal plošný výprodej amerických akcií, dluhopisů a dolaru. Důvěra v americká aktiva byla opět otřesena, když ekonomický poradce D. Trumpa v pátek uvedl, že Bílý dům zkoumá, jak se zbavit šéfa Fedu a sám prezident pak během prodlouženého víkendu nazval hlavního centrálního bankéře světa “Mr. Too Late”. Výsledkem je, že se eurodolar dnes obchoduje nad 1,15, přičemž před Velikonocemi to bylo o dvě figury níže. Na celé záležitosti je asi pro dolar (a v podstatě i pro americké akcie a vládní dluhopisy) nejnebezpečnější to, že D. Trump na rozdíl od prvního volebního období nebere v úvahu zpětnou vazbu, kterou mu trhy dávají. Ignorace tržních signálů je pro dolar velmi nebezpečná, přičemž, pokud to nejsou trhy, tak by to mohli být voliči, kteří by skrze průzkumy mohli republikánské straně vyslat korektivní signály o tom, že tudy cesta nevede. V tomto případě se však bavíme o horizontu týdnů či spíše měsíců.