Meziroční pokles maloobchodních tržeb v Česku v červnu zpomalil na 4,1 procenta z květnových 6,3 procenta. Na výsledku se podílel nižší prodej potravin i nepotravinářského zboží. Tržby obchodníků klesají 14 měsíců za sebou. Vyplývá to z revidovaných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání stouply v červnu maloobchodní tržby o 0,3 procenta.
V porovnání s loňským červnem klesly tržby za nepotravinářské zboží o 6,6 procenta. Pokles u potravin byl o 5,3 procenta. Naopak za pohonné hmoty zákazníci utratili meziročně o 12,2 procenta více.
"Maloobchodní tržby v červnu meziročně po očištění o cenové vlivy pokračovaly v poklesu, přičemž tempo poklesu se oproti předchozím měsícům zmírnilo. Na snížení tržeb maloobchodu se podílel nižší prodej potravin i nepotravinářského zboží. Z nepotravinářského zboží se jednalo především o výrobky pro domácnost a prodej prostřednictvím internetu," uvedla Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.
Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost v červnu meziročně klesly o 13,6 procenta, v obchodech s oděvy a obuví o čtyři procenta a v prodejnách s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 2,7 procenta. Naopak tržby rostly v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky, a to o 1,3 procenta, a také v obchodech s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím, kde růst činil 0,9 procenta. O 0,1 procenta více utržili prodejci počítačů a komunikačních zařízení.
Celkově se tržby v červnu v reálném vyjádření pohybovaly 5,1 % pod průměrnou úrovní předpandemického roku 2019, u potravin pak dokonce o 11 %, v nominálním vyjádření však domácnosti zaplatily přes 20 % více (graf 2), zdůraznil Seidler.
Tržby z prodeje potravin se snížily v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 5,3 procenta a ve specializovaných prodejnách potravin o 4,1 procenta. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby naopak o 5,8 procenta zvýšily. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby klesly o 7,2 procenta. Působení nízké srovnávací základny však vede k tomu, že meziroční propady zvolňují (graf 1), řekl hlavní ekonom Jakub Seidler.
Za prodej a opravy motorových vozidel stouply obchodníkům tržby oproti loňskému červnu o 0,6 procenta. Za prodej motorových vozidel, včetně náhradních dílů, obchodníci utržili meziročně o 1,2 procenta více. Naopak za opravy vozidel inkasovali o 1,7 procenta méně.
Červnové maloobchodní tržby dopadly nad očekávání a vyslaly mírný pozitivní signál, že se poptávka spotřebitelů začíná postupně zlepšovat. Optimismus však mírní skutečnost, že statistici čísla maloobchodu poměrně citelně revidují, a tak se čísla za měsíc mohou poměrně citelně změnit. Za první polovinu letošního roku tržby klesají o výrazných 7 % (graf 3, u potravin o 7,9 %, u nepotravinářského zboží o 8,9 %). Ačkoli jejich meziroční propad začne slábnout z titulu nižší srovnávací základny a poslední číslo bylo nad očekávání trhu, za celý letošní rok tržby patrně směřují k obdobnému poklesu, jako v loňském roce, a to kolem 3,5 %, napsal Seidler ve zprávě.