Evropské akcie pokračují v růstu a šplhají na maxima z poloviny února. Směsice protichůdných signálů, které tento pohyb doprovázejí, však naznačuje, že investoři nejsou tak sebevědomí, jak se zdá. Pozice jsou opatrné, volatilita je abnormálně klidná a trh sazeb neustále varuje před recesí.
Index Stoxx 600 Europe právě míří na pátý týden zisků, čímž jde o nejdelší růstovou sérii od začátku prosince, a zcela vymazává propad vyvolaný obavami o bankovní systém. I když se tato rally může zdát na první pohled silná, při bližším zkoumání již vyjde najevo méně býčí tón. Hlavní roli hrají klasické defenzivní sektory, jako je spotřební zboží, zdravotnictví a veřejné služby a některé z těchto spolehlivých koutů trhu rostou tak silně, že už vypadají technicky překoupené.
Podobný opatrný přístup je vidět i u strategií – při zotavování z tržních minim vedly kvalita, velikost a růst výnosů. Zdá se, že se investoři sice vystavují akciovým rizikům, ale opatrně, skrze defenzivu, protože vyhodnocují, kdy sazby centrálních bank dosáhne vrcholu, jak závažná bude potenciální recese a jak silné budou firemní zisky ve zbytku roku.
"Akcie pokračují v růstu, k čemuž jim pomáhají lehké pozice, klesající volatilita sazeb a celkem ucházející zisky," píše stratég Emmanuel Cau. "Z historických dat vyplývá, že akcie mají tendenci mezi posledním zvýšením sazeb Fedem a jejich prvním snížením růst, takže tento vývoj trhu může pokračovat."
Objemy obchodů jsou však den ode dne menší. Obrat na benchmarku Stoxx 600 Europe klesl na úrovně spojované obvykle s obdobím letních prázdnin nebo koncem roku.
Opce zůstávají velkým hnacím motorem růstu akcií, přičemž býčí call opce na index S&P 500 převažují nad puty, čímž formují širokou pozici, která vytváří tlak na dealery, aby se zajistili vůči růstu.
Ukazatele volatility klesly na extrémně nízké úrovně, ale některá aktuální data ukazují na určitou formu ignorance nebo neznalosti potenciálních rizik. Vezměme si například Nations VolDex Index, také známý jako VOLI Index, který sleduje „skutečnou“ úroveň implikované volatility tím, že nezahrnuje out-of-money opce, které někdy zkreslují index VIX. Tento ukazatel je na nejnižší úrovni od loňského dubna. A ani související index TDEX nenaznačuje žádnou poptávku po zajištění vůči rizikům.
Takto nízké rizikové indikátory u akcií jsou v rozporu se zprávami z trhu sazeb, kde jsou varování před recesí hlavním tématem. Kromě tolik diskutované invertované výnosové křivky, tak i rozpětí úvěrového selhání za jeden rok na americkém veřejném dluhu vyšplhalo na úrovně, které tu nebyly několik let.
A ani valuace na akciovém trhu také neodráží patovou situaci kolem dluhového stropu USA, což je pro akcie potenciálně velká riziková událost.
Zdroj: Bloomberg