Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Invesco: Státní dluhopisy, nálada a zisky. Co by investoři měli sledovat?

Invesco: Státní dluhopisy, nálada a zisky. Co by investoři měli sledovat?

18.04.2025 6:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Minulý týden nám přinesl další kapitolu v celních válkách, když USA oznámily 90denní pauzu v zavádění recipročních cel vůči všem zemím kromě Číny. V pátek večer USA oznámily výjimky (pro elektroniku a telefony) ze své celní politiky vůči Číně, nicméně zdálo se, že je představitelé během víkendu zase odvolali. Není divu, že akcie a státní dluhopisy zažívaly v průběhu týdne v reakci na vývoj celní války divoké výkyvy, zatímco zlato nadále stoupalo vzhůru.

Investoři se obávají řady věcí, především recese – a mají k tomu dobrý důvod. Zdá se, že volatilita a nejistota mohou být jedinými jistotami do budoucna. Zde je krátký seznam toho, co je třeba v nadcházejících týdnech sledovat:

Šest věcí, které by měli investoři sledovat


1. Spotřebitelský a podnikatelský sentiment v USA.

Předběžná data z průzkumu spotřebitelského sentimentu Michiganské univerzity za duben klesla na 50,8 bodu z březnových 57 bodů, což je výrazně pod prognózou 54,5 bodu. To byla nejnižší úroveň od června 2022 a znamená to čtyři měsíce poklesu spotřebitelského sentimentu v řadě. Existuje jakési pravidlo, že pokud spotřebitelský sentiment klesne o více než 20 bodů během tří měsíců, je to silná známka toho, že se blíží recese. Spotřebitelský sentiment nyní v posledním tříměsíčním období klesl o něco více než o 20 bodů, což je znepokojivé. Průzkum spotřebitelských očekávání newyorského Fedu navíc ukázal, že průměrná očekávání nezaměstnanosti – neboli pravděpodobnost, že nezaměstnanost bude za rok vyšší – vzrostla na 44,0 %, což je nejvyšší hodnoty od dubna 2020. Na skutečný převod „měkkých dat“ do „tvrdých dat“ si však ještě musíme počkat. Do budoucna tedy budeme nejen pozorně sledovat spotřebitelský sentiment ve všech hlavních průzkumech (Michigan, newyorský Fed a Conference Board), ale budeme věnovat pozornost i „tvrdým“ datům, abychom zjistili, jak se tato nálada promítá do reality: samozřejmě včetně amerických maloobchodních tržeb. Pozornost chceme věnovat také podnikatelské důvěře a jejímu potenciálnímu vlivu na tvrdá data. Nově zveřejněná studie oborové skupiny Chief Executive ukazuje, že 62 % generálních ředitelů a majitelů firem očekává, že v příštích šesti měsících dojde k recesi, přičemž v březnu to bylo 48 %. Optimismus malých podniků podle Národní federace nezávislých podniků (NFIB) rovněž výrazně poklesl, ale je jen mírně pod dlouhodobým průměrem.


2. Evropská hospodářská a podnikatelská nálada.

Evropské hospodářství čelí komplikacím v podobě celních válek v USA. Existuje však mocná vyrovnávací síla: fiskální stimuly. Vnímání nálad nám napoví, jak pozitivní je reakce na evropské plány – zejména německé – zvýšit výdaje na obranu a infrastrukturu a jak moc jsou schopny zmírnit úder vysokých cel. Očekáváme, že tato seismická změna bude mít výrazný dopad na sentiment, a tato měkká data se pak pravděpodobně promítnou do lepších tvrdých dat, včetně dat z průmyslové výroby a maloobchodních tržeb. Bude trvat mnoho měsíců, než se to projeví, ale v nejbližší době bychom měli začít pozorovat náznaky v ukazatelích sentimentu.

3. Čínská ekonomická data.

Stejně tak čínské hospodářství čelí protivětrům v podobě amerických cel. Čína však poskytuje značné fiskální stimuly, které by měly být silnou vyrovnávací silou. Začali jsme pozorovat „zelené výhonky“, tedy známky oživení ekonomiky, jako je například zvýšení růstu čínských úvěrů v březnu, ale budeme hledat další tvrdá ekonomická data, včetně domácí spotřeby, protože ta je jednou z klíčových oblastí, na kterou se tvůrci politik zaměřují.

4. Očekávání výnosů.

V USA začala výsledková sezóna. Zdá se, že existuje předpoklad, že zisky trhy pozvednou a přimějí investory, aby se dívali dál než jen na cla. Zdá se však, že trhy pravděpodobně nebudou zajímat zisky za první čtvrtletí a budou se spíše zajímat o doporučení. A to by se pro trhy mohlo ukázat jako negativní. Vždy je důležité zaměřit se v těchto komentářích k výsledkům na doporučení, ale nyní to platí více než kdy jindy. Pohled na to, jak se společnosti vyrovnávají s tak vysokou mírou nejistoty a jaký je jejich ekonomický výhled, bude pravděpodobně určovat pohyby na trhu.

5. Inflační očekávání spotřebitelů v USA.

Zatímco skutečná data o inflaci v USA se zmírnila – jak index spotřebitelských cen v USA, tak index cen výrobců za březen byly nižší, než se očekávalo – očekávání spotřebitelské inflace v USA prudce vzrostla. Zejména inflační očekávání na pět let dopředu nadále prudce rostla a naznačují, že dlouhodobější inflační očekávání nesplnila takzvané „dobrého ukotvení“ - což politiky znepokojuje. Spolu s klesajícím spotřebitelským sentimentem tato data z průzkumu naznačují, že spotřebitelé očekávají stagflační prostředí. Budeme pozorně sledovat nadcházející měkká i tvrdá data, zda se toto očekávání potvrdí, s tím, že změna politiky by toto mohla snadno odvrátit.

6. Výnosy amerických státních dluhopisů.

Největší zranitelností USA uprostřed současné celní války je pravděpodobně jejich relativně vysoká úroveň dluhu a jeho zahraniční vlastnictví. Jen v loňském roce se náklady USA na obsluhu dluhu vyšplhaly tak vysoko, že poprvé přesáhly celý rozpočet na obranu. Ekonomický historik Niall Ferguson tvrdí, že takový scénář není pro velmoc s právem veta udržitelný. Ostatní země vědí, že vysoká hladiny amerického dluhu představuje vážné ohrožení: pokud se sazby zvýší, způsobí to, že USA budou muset na obsluhu svého dluhu vynakládat podstatně více prostředků.

Zdá se, že čím dál méně zemí důvěřuje USA, a tedy i americkým dluhopisům jako „bezpečnému přístavu“. To vedlo k většímu nákupu zlata, které se zřejmě stalo preferovanou třídou aktiv vnímanou jako „bezpečný přístav“.

Je možné, že ostatní země budou chtít také najít způsob, jak využít zranitelnost dluhu USA jako zbraň v celním boji a potrestat USA za jejich cla prodejem amerických státních dluhopisů a zvýšením výpůjčních nákladů. Někteří si špitají, že nárůst výnosů státních dluhopisů byl příčinou toho, že USA vyhlásily 90denní pauzu na cla vyměřená vůči řadě zemí v Den osvobození. Budeme chtít sledovat výnosy amerických státních dluhopisů, protože to dost možná pomůže diktovat další průběh celní války. Připomeňme si cíl amerického ministra financí Scotta Bessenta snížit výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů, který byl v posledních dnech zmařen.

Výhled do budoucna


Při pohledu do budoucna je důležité, aby si nejen klienti Invesca připomněli svůj investiční časový horizont, který je obvykle mnohem delší než průměrná recese nebo prezidentské období. To může znamenat zachování vlastní investiční politiky, zachování dobré diverzifikace a dokonce i hledání příležitostí, jak využít nejistoty a volatility.




 

Čtěte více:

Extrémní scénář Goldman Sachs: Američtí investoři mohou být nuceni k prodeji čínských aktiv za 800 miliard dolarů
17.04.2025 12:40
Kdysi nemyslitelná možnost finančního rozvodu mezi USA a Čínou roste s...
Česko je poprvé v historii nezávislé na ruské ropě, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové
17.04.2025 11:08
Do České republiky poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření z...
Skvělé výsledky Alcoa jsou zastíněny obavami z cel
17.04.2025 13:29
Společnost Alcoa, globální lídr v produkci bauxitu, oxidu hlinitého a ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2025
7:45Výnosy i čistý zisk Alphabetu překonaly očekávání
7:38Výsledky Monety: Stabilní náklady a vyšší výnosy táhnou růst čistého zisku
6:13Invesco: Akcie v USA nesou hlavní tíhu globální ekonomické nejistoty
24.04.2025
22:01Výsledková sezona v plném proudu a zámoří se daří  
17:53Traders Talk: Trhy v područí Trumpa, “klasická” Tesla a výsledky pražských bank
17:08EU za dva týdny představí plán na ukončení dovozu ruských paliv
16:59Deficity USA jsou problémem. Ale z jiného důvodu, než si myslí a tvrdí americká vláda
16:51Je za námi lokální dno na akciích v USA?  
16:31Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB
16:20Akcionáři Komerční banky a Monety schválili dividendy z loňského zisku: 91,30 a 10 korun na akcii
14:23Jakub Blaha: Pepsi snižuje celoroční výhled kvůli nepřehledné tržní situaci  
14:06ÚOHS definitivně zamítl rozklad EDF proti průběhu tendru na Dukovany
14:00Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací
13:01MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 24. 4. 2025
12:50Výhled na výsledky Monety: Vyšší čistý zisk podpoří jádrové výnosy  
11:50Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 31.3.2025
11:44Nadšení z trhů vyprchává. Obchodní dohody nepřijdou hned, pozornost se stáčí k výsledkům  
11:28Renault zvýšil čtvrtletní prodej, plánuje však úsporná opatření
11:18Výsledky Newmont: Rekordní cenu zlata kompenzovaly nejvyššími náklady od 2016  
11:04Počet registrací nových aut v EU ve čtvrtletí klesl o 1,9 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university