Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vlastník Datartu kvůli ztrátám prodá či uzavře sítě v ČR, na Slovensku a ve Španělsku

Vlastník Datartu kvůli ztrátám prodá či uzavře sítě v ČR, na Slovensku a ve Španělsku

13.12.2012 10:45, aktualizováno: 13.12. 11:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Společnost Darty, která vlastní řetězce prodejen elektroniky Datart a je vlastníkem největšího řetězce se spotřební elektronikou ve Francii, plánuje prodat nebo uzavřít své sítě v České republice, na Slovensku a ve Španělsku. Firma tím chce eliminovat ztráty a snížit náklady, uvedla dle FT. Darty, která má akcie na londýnské burze a dříve se jmenovala Kesa Electricals, před čtyřmi měsíci zahájila strategické přehodnocení svých aktivit. Ty se potýkají se slabou evropskou ekonomikou a ostrou konkurencí internetového prodeje.

Předseda správní rady firmy Alan Parker uvedl, že chce "eliminovat ztráty", které má firma na některých trzích, a zaměřit se na základní trhy Francie, Belgie a Nizozemska. Počátkem tohoto roku již Darty prodala britský řetězec Comet. Ten o devět měsíců později vyhlásil bankrot a plánuje do Vánoc uzavřít 195 prodejen. Minulý měsíc Darty oznámila prodej 20 italských prodejen formě DPS Group.

Parker uvedl, že k sítím, jejichž odloučení nyní Darty plánuje, se bude přistupovat individuálně. Dodal, že možný je jak jejich prodej, tak uzavření.

Plán má podporu největšího investora s 25% podílem Knight Vinke, který najal strategického poradce Goldman Sachs a do dubna 2013 má do firmy přijít nový CEO.

Společnost Datart International patří na českém trhu k předním prodejcům elektroniky a provozuje zde síť 31 prodejen a internetový obchod. V účetním roce 2010/2011 skončila ztrátou 7,3 milionu korun, uvedla firma v květnu. Datart International působí i na Slovensku, kde má 11 obchodů. Datart působí na českém a slovenském trhu od roku 1990.

Tuzemští prodejci elektroniky v posledních letech čelí důsledkům hospodářské krize, kvůli které Češi od závěru roku 2008 méně nakupovali. Ceny spotřební elektroniky zároveň klesaly, takže obchodníci, aby vykázali stejné tržby, museli prodat více zboží.

Tržby Darty za půl roku do konce října mírně klesly na 1,8 miliardy eur a firma utrpěla hrubou ztrátu 7,3 milionu eur proti mírnému zisku o rok dříve.

(Zdroj: FT, čtk, Bloomberg)


Váš názor
  •  
    13.12.2012 11:40

    houby s voctem dobrej - musíš vidět dál. Podivej se, jak to frčí v ALZE - před dvěma lety špinavý skladiště, dneska účelná, rychlá, efektivní prodejna, která jede v miliardách- tomu řikám byznys ve stylu budoucnosti. K čemu je luxusní prodejna ve skleněným paláci s mega nájemným, koberce, luxus a horda znuděnejch prodavačů v prázdným krámu??.
    marrtt
    • no
      13.12.2012 11:55

      mohli by z toho udělat skanzen, alespoň z jednoho obchodu. Ale je to tak, budoucnost prozatím stále patří prodeji přes internet a klasický obchody už budou pomalu končit. Neříkám, že to bude rychle, ale bude to postupně tak, jak začne vymírat starší generace a bude ji nahrazovat mladší internetová generace.
      tk69
    •  
      13.12.2012 11:45

      tak tak, stačí se do jejich kvelbu podívat osobně. Vždy po takové návštěvě jsem přemýšlel, z čeho je ta armáda lemplů živena :-))
      Jesse
      •  
        13.12.2012 11:56

        to je bolavá pata pozlátkovejch krámů v těch naparáděnejch palácích. V ceně zboží musíš zacálovat miliardový náklady na výstavbu těch kolosů, samozřejmě přenesenou do nájmů - všichni si mysleli, že budou točit nehorázný obraty a že to utáhnou. Chodim tam jen v sebeobraně a připadam si pokaždý, jako bych měl na hrbu metrovou pijavici. Totálně mi to bere chu´t do života a energii, sem jak vysátej.
        marrtt
  •  
    13.12.2012 11:10

    Škoda, to je dobrý obchod.
    Homo
Aktuální komentáře
25.04.2025
22:01Americké indexy dokázaly v závěru týdne posílit  
17:59Footshop a.s.: Informace pro investory
17:55Na trhu se přetlačují dvě investiční teze. Která vyhrává?
17:15Evropa zelenou uhájila, v Praze se dařilo povýsledkové Monetě  
15:42Slabý dolar představuje vedle cel další problém pro zisky firem
14:01UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2024
13:38UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2024
13:34UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2024
13:11Perly týdne: Recese a dolar měnící podmínky ve světové ekonomice
12:07ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:53Jakub Blaha: Intel díky předzásobení zákazníků poráží odhady Wall Street, výhled na druhé čtvrtletí je však mnohem pochmurnější  
11:20Pátek je na akciích zelený. Alphabet potěšil, Čína možná udělí výjimky z cel  
10:55Komentář analytika: Alphabet překonává očekávání díky rekordním ziskům z reklamy a 28% růstu cloudu  
10:51UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o jedenácté výplatě úrokového výnosu
9:56Čistý zisk Monety za 1Q mírně zaostal za naším očekáváním. Čisté úrokové výnosy lehce zklamaly  
9:27SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden – březen/2025
9:21FT: Apple kvůli celní válce s Čínou plánuje montovat iPhony pro USA v Indii
9:08Rozbřesk: Důvěra v českou ekonomikou mírně poklesla
8:54Moneta dodala mírně horší čísla, než se očekávalo, Alphabet naopak očekávání překonal a futures jsou v zeleném  
8:12MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2025 dosáhl 1,5 mld. Kč, bilanční suma přesáhla 500 mld. Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data