Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v březnu zpomalil na 2,5 procenta z únorových 2,7 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. V České republice se meziroční míra inflace v březnu podle Eurostatu snížila o jednu desetinu procentního bodu a sestoupila na 2,7 procenta. Eurostat pracuje s harmonizovanými údaji, které se používají pro účely srovnání s ostatními zeměmi EU a které se liší od výpočtu Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Eurostat dnes rovněž potvrdil svůj rychlý odhad ze začátku dubna, podle kterého meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu zpomalil na 2,2 procenta z únorových 2,3 procenta. Inflace v eurozóně se tak přibližuje k dvouprocentnímu cíli Evropské centrální banky (ECB).
Předpokládá se, že ECB ve čtvrtek přikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb, aby podpořila hospodářský růst v eurozóně. Centrální banka zahájila snižování úroků loni v červnu. Svou depozitní sazbu zatím zredukovala šestkrát, vždy o čtvrt procentního bodu. V současnosti se sazba nachází na 2,50 procenta.
Česká republika měla v březnu podle údajů Eurostatu nejnižší inflaci ze zemí visegrádské čtyřky. Na Slovensku inflace činila 4,2 procenta a v Polsku 4,4 procenta. V Maďarsku se nacházela na 4,8 procenta. Nejnižší inflaci v celé EU vykázala Francie, kde se ceny meziročně zvýšily pouze o 0,9 procenta. Nejvyšší byla inflace naopak v Rumunsku, kde ceny vrostly o 5,1 procenta, vyplývá z dnešních údajů Eurostatu.
ČSÚ již dříve oznámil, že spotřebitelské ceny v Česku v březnu meziročně vzrostly o 2,7 procenta, tedy stejným tempem jako v únoru. Analytici očekávají, že v nadcházejících měsících zůstane tempo růstu spotřebitelských cen v Česku blízko současné úrovně.