Ropa zaznamenala třetí prudký pokles - americký benchmark se propadl pod 60 dolarů za barel -, když se k dalšímu propadu na finančních trzích přidala Saúdská Arábie, která provedla jedno z největších snížení ceny své vlajkové lodi za poslední roky.
Tento propad během několika málo dní ohrožuje pokladny zemí produkujících ropu, které potřebují mnohem vyšší ceny, aby mohly plnit své rozpočty. Současně se tím částečně zmírní inflační tlaky způsobené cly Donalda Trumpa vůči obchodním partnerům. Akcie největší ropné společnosti Plc klesly během tří obchodních seancí až o 20 %, zároveň byly poškozeny společnosti napříč americkou břidlicovou oblastí.
O víkendu Saúdská Arábie snížila cenu své klíčové ropy Arab Light pro Asii - hlavní trh - nejvíce od roku 2022, čímž ke zhoršujícímu se výhledu poptávky přidala obavy z nabídky. Cenový pohyb království byl větší, než obchodníci očekávali, a přišel na pozadí překvapivého zvýšení produkce ze strany OPEC+ pod vedením Saúdské Arábie minulý týden.
„Hlavním tématem jsou obavy ze slabší poptávky a silnější nabídky,“ uvedl Ole Hvalbye, komoditní analytik společnosti AB. „Eskalující obchodní válka vyvolává obavy z možné globální recese, což vede ke slabší poptávce, kterou ještě umocňuje překvapivě velké zvýšení produkce ze strany OPEC+.“
V pondělí se na trzích objevily jen malé známky býčí úlevy, když ústup globálních akcií nabral na síle s celní politikou prezidenta Trumpa, která vyvolává obavy o růst. Podle odhadu poradenské společnosti Energy Aspects by tato opatření mohla ohrozit celosvětovou spotřebu 1,1 milionu barelů denně.
Souběh pesimismu přivedl futures na ropu na úrovně, které nebyly zaznamenány po dobu čtyř let. Futures na ropu Brent se obchodují pod 63 dolary za barel a minulý týden ztratily více než 10 %. V pondělí se v jednu chvíli propadly o dalších 4,7 %. West Texas Intermediate, které se dříve během dne propadly pod 60 dolarů, se vrátily zpět nad tuto hranici.

Odvětví od nákladní dopravy po letecké společnosti pravděpodobně pocítí výhody nižších nákladů na pohonné hmoty, zatímco prezident Trump v pondělí na své platformě Pravda o společnosti prohlásil, že „neexistuje žádná inflace“.
Napjaté a bouřlivé
Přesto by rozpočty zemí OPEC+ mohly být podrobeny zkoušce. Podle Mezinárodního měnového fondu potřebuje Saúdská Arábie k vyrovnanému hospodaření 90 dolarů za barel. Rusko v pondělí uvedlo, že dělá vše pro to, aby minimalizovalo dopady výkyvů na svou ekonomiku, protože jeho klíčová cena klesá k 50 dolarům.
„Velmi pozorně sledujeme situaci, která je v současné době charakterizována jako extrémně turbulentní, napjatá a emočně přetížená,“ citovala v pondělí agentura Interfax mluvčího Kremlu Dimitrije Peskova. Ruské úřady se snaží minimalizovat „důsledky této mezinárodní ekonomické bouře pro naši ekonomiku“.
Kromě pohybů v hlavních cenách došlo k posunům i v dalších částech trhu s ropou.
Ceny WTI pro příští rok se nyní pohybují blízko 58 dolarů za barel a akcie společností těžících ropu z břidlic klesly o více než 15 % od doby, kdy Trump oznámil svou celní politiku. Průzkum dallaského Federálního rezervního systému minulý měsíc uvedl, že průměrná cena musí být 65 dolarů, aby se vyplatilo vrtat nové vrty.
V pátek se také rekordně obchodovalo s medvědími prodejními opcemi na futures na ropu Brent, což je další známka toho, že se obchodníci připravují na riziko dalšího poklesu. Opce profitující z poklesu cen mají největší prémii oproti opcím sázejícím na růst od konce roku 2023.
Banky se stávají chmurnějšími. Group Inc. snížila své prognózy již podruhé během necelého týdne, zatímco Plc snížila své odhady, čímž se zařadila po bok dalších bank z minulého týdne.
„Takto prudké poklesy jsou vzácné,“ napsali analytici včetně Martijna Ratse a Charlotte Firkinsové a poznamenali, že v procentuálním vyjádření klesla ropa Brent od 80. let minulého století takto výrazně během dvou dnů pouze 24krát. „Z toho 22 případů bylo spojeno s recesí.“
Zdroj: Bloomberg