Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odvetná opatření Číny vůči americkým clům? 34 % na veškerý dovoz z USA, podpora domácí ekonomiky i posílení obchodních vazeb s jinými partnery

Odvetná opatření Číny vůči americkým clům? 34 % na veškerý dovoz z USA, podpora domácí ekonomiky i posílení obchodních vazeb s jinými partnery

04.04.2025 11:38, aktualizováno: 4.4. 14:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Čína reaguje na nová americká cla dodatečným 34% clem na veškerý dovoz z USA i zaměřením se na domácí stimuly a posílením obchodních vazeb s dalšími partnery. Po včerejším navýšení ze strany Donalda Trumpa vzrostlo celkové clo na Čínu na 54 % po nově přidaných 34 %, na která tedy Čína odpovídá stejným krokem. Očekává se, že napětí mezi USA a Čínou se ještě zhorší kvůli pokroku Číny v technologických odvětvích. Goldman Sachs odhaduje, že nová cla sníží čínský HDP o dva procentní body, ale ten by stále rostl, a to o 4,5 %. 

Čína od 10. dubna zavede dodatečné 34procentní clo na veškerý dovoz ze Spojených států.  Čína zároveň pozastavila dovozní povolení šesti firmám "spojeným s USA" a zavedla omezení vývozu u dalších 16 amerických společností, uvedl hongkongský list South China Morning Post. Kromě toho Čína zavede další omezení na vývoz některých nerostů vzácných zemin.

Oznámení odvetných opatření přichází po zprávě, že čínské ministerstvo obchodu ráno zavedení amerických cel odsoudilo. "Jde o typický akt jednostranné šikany," uvedlo ministerstvo. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na Čínu se bude vztahovat 34procentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.

Čínské ministerstvo obchodu zároveň vyzvalo Washington, aby cla okamžitě zrušil a případné spory řešil dialogem s obchodními partnery. Americká politika podle Pekingu ohrožuje složitě získanou rovnováhu dosaženou za léta mnohostranných obchodních jednání.

Čína avizovala zatím blíže neupřesněná opatření, kterými se chce novým clům bránit. Závěrečnou větou v prohlášení Pekingu ale byla výzva k jednání. Čínský vývoz do USA už letos přitom zasáhla dodatečná 20procentní cla. Tím se celkové clo na dovoz z Číny do USA zvýšilo na 54 procent. Je to jedna z nejvyšších sazeb uvalených Trumpovou administrativou. Sazba pro jednotlivé produkty se ale může lišit.

"Já si myslím, že těžištěm čínské odpovědi v nejbližší době nebudou odvetná cla nebo podobná opatření," uvedl profesor ekonomické fakulty Čínské univerzity v Hongkongu Bruce Pang. Místo toho očekává, že se Čína zaměří na zlepšení vlastní ekonomiky a na rozšíření vývozních destinací a produktů. Ještě více se podle něj zaměří na svoji prioritu, kterou je zvýšení domácí spotřeby.

Čína je druhou největší ekonomikou světa a od loňského září posílila své stimulační úsilí. Rozšířila fiskální deficit, zvýšila program dotací na spotřebu a vyzvala k zastavení propadu na trhu s realitami. Čínský prezident Si Ťin-pching také v únoru uspořádal poměrně vzácné setkání s podnikateli z technologického sektoru, kterého se zúčastnil i zakladatel společnosti Alibaba Jack Ma.

Obrat v politice, tedy směrem od zpřísňování regulací, v posledních letech ukazuje, jak Peking předvídal nadcházející zpomalení až propad vývozu, uvedl hlavní ekonom pro Čínu ve společnosti Macquarie Larry Hu. Poukázal na to, že pandemií vyvolaný rozkvět vývozu v roce 2021 umožnil Pekingu zahájit masivní regulační kampaň. Nyní je jeho názor takový, že Peking použije domácí stimuly k vyrovnání dopadu cel, aby splnil svůj cíl, tedy dosáhnout ekonomického růstu kolem pěti procent.

Hu očekává, že Peking se místo odvetných cel zaměří na jiné nástroje, které jsou méně viditelné, ale efektivní. Je to například využívání trzv. černých listin, kdy jsou některé firmy vyloučeny z určitých činností nebo obchodních vztahů, dále vývozní omezení strategických surovin či vyšetřování zahraničních firem působících v Číně. Předpokládá také, že Čína bude udržovat silný jüan vůči americkému dolaru a bude odolávat výzvám obchodníků ke snižování cen, aby tak přenesla část inflačního tlaku na Spojené státy.

Banka Goldman Sachs uvádí, že přibližně 20 procent čínské ekonomiky závisí na vývozu. Její analytici už dříve odhadli, že nová americká cla na Čínu ve výši zhruba 60 procent sníží reálný hrubý domácí produkt (HDP) asi o dva procentní body. Banka ale zatím ponechala beze změny prognózu růstu HDP a letos dál počítá s růstem o 4,5 procenta.

Trumpova celní politika je ale nyní částečně odlišná od té v jeho prvním funkčním období a dopad na Čínu by mohl být horší. Čína totiž není jediným cílem, ale jednou z řady zemí, která čelí vysokým clům. Některé z těchto zemí, jako je Vietnam a Thajsko, sloužily dříve jako alternativní cesty pro dovoz čínského zboží do USA.

Partner poradenské společnosti Tidalwave Solutions Cameron Johnson upozornil, že čínské podniky se zatím zdají být vůči dopadu nových amerických cel netečné, protože se domnívají, že jejich zahraniční konkurenti nezískají výhody. Spojené státy se ve svých opatřeních dříve zaměřovaly na to, aby donutily firmy vyřadit Čínu ze svých dodavatelských řetězců a přejít do jiných zemí. Čínští výrobci kvůli tomu expandovali do zahraničí.

"Skutečnost je taková, že (nová celní politika USA) v podstatě dává většinu Asie a Afriky Číně, a USA na to nejsou připraveny," řekl Johnson. Očekává, že Čína nebude zbytečně komplikovat situaci americkým podnikům působícím v zemi a místo toho se bude více snažit budovat obchodní vztahy v zahraničí.

Od začátku roku 2021, kdy skončilo Trumpovo první čtyřleté funkční období, zvýšila Čína obchod s jihovýchodní Asii natolik, že je tento region teď největším obchodním partnerem Pekingu. Následuje Evropská unie a USA.

Deset členských států ze Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) se připojilo k Číně, Japonsku, Jižní Koreji, Austrálii a Novému Zélandu a vytvořilo největší blok volného obchodu na světě označovaný zkratkou RCEP, z anglických slov Regional Comprehensive Economic Partnership. Ten vznikl na začátku roku 2022, jeho členy ale nejsou Spojené státy ani Indie.

"Členové RCEP přirozeně prohloubí vzájemné obchodní vztahy," uvedla hlavní ekonomka pro Čínu ze společnosti Economist Intelligence Unit Jüe Su. Částečně i proto, že čínská ekonomika zůstane pravděpodobně relativně nejstabilnější, nebo bude alespoň patřit mezi ty nejstabilnější, vzhledem k závazku vlády plnit růstové cíle a nasadit v případě potřeby fiskální podporu.

Rozsah, v jakém budou tento týden uvalena cla na všechny země, ale zůstává nejistý, protože se všeobecně očekává, že Trump opět využívá cla jako vyjednávací taktiku, zejména s Čínou. Minulý týden uvedl, že Spojené státy by mohly snížit cla Číně, pokud to pomůže uzavřít dohodu o prodeji americké součásti platformy TikTok, která patří čínské firmě ByteDance.

Nicméně vztahy mezi oběma zeměmi zůstanou podle analytiků napjaté. "Na rozdíl od některých optimistických předpovědí na trhu neočekáváme velkou bilaterální dohodu mezi USA a Čínou," uvedl ekonom společnosti Nomura Ting Lu. "Předpokládáme, že napětí mezi těmito dvěma velkými ekonomikami se výrazně zhorší, zejména proto, že Čína dělá velký pokrok v odvětví špičkových technologií, včetně umělé inteligence a robotiky."

Spojené státy už 3. března na 20 procent zdvojnásobily dodatečná cla na dovoz z Číny. Prezident Trump obvinil Čínu, že vyváží přísady používané pro výrobu opioidu fentanyl. Čína obvinění odmítla a tvrdí, že ji Washington vydírá. Tento týden ve středu pak Trump oznámil novou sadu cel, která nazývá recipročními. Sazby pro jednotlivé země se liší.

Zdroj: ČTK, CNBC

 
 
 
 
 

Čtěte více:

Rozbřesk: Trumpova celní smršť: 20 % na EU, 54 % na Čínu, 25 % na auta…
03.04.2025 9:07
Donald Trump včera opět ukázal, že umí překvapit. V Růžové zahradě Bíl...
Dominik Rusinko: Donald Trump otevřel další frontu obchodní války
03.04.2025 9:50
Americký prezident Donald Trump včera zasadil tvrdý direkt volnému obc...
Největším poraženým Trumpových cel budou USA, myslí si trhy
03.04.2025 9:33
Otřesy globálního obchodního systému, které provedl Donald Trump, pošk...
FT: Trumpova cla poškodí technologické giganty, míří na jejich dodavatele
03.04.2025 12:29
Nový americký celní režim bude znamenat otřes pro americké technologic...
Šéfka MMF: Americká cla významně ohrožují světové hospodářství, odvety nepomohou
04.04.2025 9:34
Nová americká cla na dovoz z mnoha zemí světa představují významné riz...

Váš názor
  • Cina odvetna cla
    04.04.2025 12:41

    Tak Cina se zamerila. Amikum tam lupla 34% odvetnejch.
    Gyroskop
    • Re: Cina odvetna cla
      04.04.2025 16:20

      Ale s ucinosti az od 10.4, na zbozi odeslane do spusteni cel se nebudou vztahovat, pokud dorazi do 13.5. Takze se pocita s tim, ze Donald couvne a bude nejaka dohoda, a ty jeho reciprocni od 9.4 platit nezacnou
      Ai-kun
  •  
    04.04.2025 12:31

    tento článek už není zcela relevantní po tvrdé čínské odvetě
    Fyletto
Aktuální komentáře
25.04.2025
22:01Americké indexy dokázaly v závěru týdne posílit  
17:59Footshop a.s.: Informace pro investory
17:55Na trhu se přetlačují dvě investiční teze. Která vyhrává?
17:15Evropa zelenou uhájila, v Praze se dařilo povýsledkové Monetě  
15:42Slabý dolar představuje vedle cel další problém pro zisky firem
14:01UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2024
13:38UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2024
13:34UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2024
13:11Perly týdne: Recese a dolar měnící podmínky ve světové ekonomice
12:07ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:53Jakub Blaha: Intel díky předzásobení zákazníků poráží odhady Wall Street, výhled na druhé čtvrtletí je však mnohem pochmurnější  
11:20Pátek je na akciích zelený. Alphabet potěšil, Čína možná udělí výjimky z cel  
10:55Komentář analytika: Alphabet překonává očekávání díky rekordním ziskům z reklamy a 28% růstu cloudu  
10:51UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o jedenácté výplatě úrokového výnosu
9:56Čistý zisk Monety za 1Q mírně zaostal za naším očekáváním. Čisté úrokové výnosy lehce zklamaly  
9:27SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden – březen/2025
9:21FT: Apple kvůli celní válce s Čínou plánuje montovat iPhony pro USA v Indii
9:08Rozbřesk: Důvěra v českou ekonomikou mírně poklesla
8:54Moneta dodala mírně horší čísla, než se očekávalo, Alphabet naopak očekávání překonal a futures jsou v zeleném  
8:12MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2025 dosáhl 1,5 mld. Kč, bilanční suma přesáhla 500 mld. Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data