Organizace OPEC+ se v květnu dohodla na větším než očekávaném zvýšení dodávek ropy, čímž prohloubila propad cen ropy vyvolaný cly prezidenta Donalda Trumpa. Podle prohlášení zveřejněného na internetových stránkách OPEC skupina vedená Saúdskou Arábií a Ruskem příští měsíc přidá na trh 411 000 barelů denně, což odpovídá třem měsíčním tranším z předchozího plánu na oživení produkce.
Rozhodnutí následovalo po čtvrtečním telefonátu mezi ministry, který byl zaměřen na členské země, které soustavně překračovaly své kvóty, uvedli delegáti. „Pokud OPEC+ chtěl udržet cenu ropy na uzdě, nemohl si to načasovat lépe, když prezident Trump zahájil reciproční celní opatření se zbytkem světa,“ uvedl Harry Tchilinguirian, vedoucí výzkumu a analýzy ropy ve společnosti Onyx Commodities Ltd.
Futures kontrakty na ropu brent klesly o 6,4 % na 70,20 USD za barel, americká lehká ropa WTI klesala o 6,9 % na 66,8 USD.
Trhy původně čekaly, že skupina bude pokračovat v plánovaném pozvolném zvyšování těžby a stejně jako v dubnu zvýší těžbu o 135.000 barelů denně. Po dnešním zasedání představitelů osmi zemí však skupina oznámila výraznější zvýšení, které podle jejich sdělení zahrnuje zvýšení, které bylo původně plánováno na květen, plus další dvě měsíční zvýšení. Země dodaly, že postupná zvýšení mohou být pozastavena nebo zrušena, v závislosti na vývoji podmínek na trhu. Své rozhodnutí skupina zdůvodnila pokračujícími zdravými základy a pozitivním výhledem trhu.
Zatímco globální trhy s ropou jsou v souvislosti s rostoucím obchodním napětím stále křehké a mnoho členů OPEC+ potřebuje vyšší ceny ropy k vyrovnání svých státních rozpočtů, skupina čelí také vnějšímu tlaku ze strany Trumpa, aby „snížila cenu ropy“.
Po několika odkladech Organizace zemí vyvážejících ropu a její partneři tento měsíc konečně začali obnovovat těžbu, která byla v posledních několika letech zastavena. Tento měsíc zvýší těžbu o 138 000 barelů denně.

Zrychlení květnového zvýšení produkce skupiny má vyvinout tlak na členy, kteří překračovali své kvóty, a zároveň jim poskytnout možnost provést větší kompenzační škrty, aby odčinili minulé podvody, uvedli delegáti, kteří si nepřáli být jmenováni, protože jednání byla neveřejná.
Mezi osm zemí, které se zasedání zúčastnily, patří Rusko, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Irák, Alžírsko, Kazachstán a Omán. Další zasedání zemí, na kterém rozhodnou o červnové těžbě, se uskuteční 5. května.
Skupina se od roku 2022 dohodla na řadě kroků na podporu trhu. Od té doby snížila těžbu celkem o 5,85 milionu barelů denně, což odpovídá téměř šesti procentům celosvětové poptávky. Snažila se tak podpořit ceny a bránit převisu nabídky nad poptávkou. Osm členských zemí skupiny OPEC+ původně plánovalo zahájit zvyšování těžby už loni v říjnu. Nakonec však skupina kvůli poklesu cen tento krok několikrát odložila.
Podle prohlášení se znovu sejdou 5. května, aby rozhodli o červnových úrovních produkce.