Evropské akcie zažily historické čtvrtletí, když panevropský Stoxx 600 překonal S&P 500 o rekordních téměř 17 procentních bodů. Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení recipročních cel na všechny země, což vyneslo ceny zlata na nové rekordní maximum. Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu rostla nejrychleji za poslední rok. A Trump pohrozil sekundárními cly na odběratele ruské ropy, pokud Moskva neuzavře příměří s Ukrajinou.
Futures na evropské akciové indexy: DAX -1,0 %, FTSE 100 -0,7 % a Euro Stoxx -1,0 %.
Ratingová agentura S&P potvrdila České republice rating AA- se stabilním výhledem.
Několik let bylo jen málo důvodů, proč se dívat za hranice USA, kde prudce rostoucí techničtí giganti a neúprosná ekonomická síla poháněly éru dominance tamního trhu. Pochybnosti o USA vzrostly kvůli nejistotě z celní politiky, z čehož těží Evropa. Panevropský Stoxx 600 překonal v tomto čtvrtletí S&P 500 o rekordních téměř 17 procentních bodů v dolarovém vyjádření. Evropské akcie tak zažily historické čtvrtletí, ale nyní se investoři ptají, zda se bude opakovat.
Reciproční cla, které Spojené státy tento týden oznámí, se budou týkat všech zemí, nikoli jen menší skupiny států s největší nerovnováhou. V noci na dnešek to prohlásil americký prezident Donald Trump. Rozsáhlý plán dovozních poplatků chce Trump představit v úterý. Datum 2. dubna již předem nazval dnem osvobození pro americké podniky, které obchodují se zbytkem světa a na které podle něj doléhají nespravedlivá cla. Ekonomický poradce Bílého domu Kevin Hassett nedávno stanici Fox Business řekl, že Trumpova administrativa se s recipročními cly zaměří nejprve na deset či patnáct zemí s největší obchodní nerovnováhou. Žádné konkrétní státy ale nezmínil. Trump nyní ale uvedl, že reciproční cla budou naopak zahrnovat všechny země.
Cena zlata se v reakci na Trumpův výrok vyšplhala na nové rekordní maximum a poprvé překonala hranici 3100 dolarů (přes 71.000 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Investoři využívají žlutý kov jako bezpečné útočiště v době obav z negativních hospodářských dopadů celní politiky Donalda Trumpa.
Goldman zároveň v této souvislosti předpovídá, že americká centrální banka i Evropská centrální banka letos třikrát sníží sazby kvůli dopadu cel na růst ekonomiky, čímž revidují svou dřívější předpověď dvou snížení.
Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu v březnu rostla nejrychlejším tempem za poslední rok. Index aktivity ve zpracovatelském průmyslu v březnu podle průzkumu vzrostl na 50,5 bodu z únorových 50,2 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od loňského března. Pokud se index nachází nad hranicí 50 bodů, signalizuje růst aktivity, cokoliv pod touto hranicí znamená pokles aktivity. Podle analytiků údaje naznačují, že čínskou ekonomiku, která čelí negativním dopadům celní politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, podporují vládní opatření ke stimulaci domácí poptávky. Peking si navzdory novým clům, která na čínské zboží uvalila Trumpova administrativa, stanovil za cíl dosáhnout v letošním roce stejně jako vloni zhruba pětiprocentního růstu domácí ekonomiky. Slibuje, že hospodářský růst podpoří dalšími rozpočtovými opatřeními a uvolňováním měnové politiky.
Britský premiér Keir Starmer údajně vedl produktivní rozhovory s americkým prezidentem o „dohodě o hospodářské prosperitě“ a jednání budou tento týden rychlým tempem pokračovat.
Prezident Trump také pohrozil sekundárními cly na odběratele ruské ropy, pokud Moskva odmítne příměří s Ukrajinou. Mezitím Kyjev údajně požádá o změny nové dohody navržené USA.
Marine Le Penové může být v roce 2027 zakázána kandidatura na prezidentku. Soudci v Paříži rozhodují o obviněních, že ona a její strana Národní shromáždění zneužívaly fondy EU. Le Penová jakékoli pochybení odmítla.
Izrael uvedl, že poslal protinabídku zprostředkovatelům na základě zpráv, že Hamás souhlasil s egyptským návrhem příměří. Benjamin Netanjahu později řekl, že zesiluje vojenský tlak na Hamás, i když vedou jednání.