Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl předloží bankovní radě plán investic do bitcoinu. Pokud bude schválen, mohly by bitcoiny nakonec mít na celkových rezervách banky, které nyní činí 140 miliard eur (3,5 bilionu Kč), podíl až pět procent. Michl to řekl v rozhovoru s listem Financial Times (FT). Dodal, že je "velmi pravděpodobné", že banka příští týden sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu.
"Pro diverzifikaci našich aktiv se bitcoin zdá být dobrý," řekl Michl. Dodal, že bitcoin bude mít tendenci posilovat i bez podpory amerického prezidenta Donalda Trumpa, protože pro mnoho lidí je alternativní investicí. ČNB by se tak podle FT zřejmě stala první západní centrální bankou o které je známo, že má v rezervách kryptoměny.
Na svém účtu na sociální síti X později Michl zdůraznil, že bitcoin v rezervách stojí za zvážení, ale vše je momentálně pouze ve fázi analýzy a diskuse. "Rozhoduje bankovní rada a žádné rozhodnutí nehrozí. Je potřeba promyšlená analýza," napsal. Dodal, že ve čtvrtek pouze požádá tým, aby dále posoudil potenciální roli bitcoinu v rezervách. "Nic víc, nic míň," sdělil.
Bitcoin tento měsíc, po složení přísahy Trumpem, stoupl na nový rekord, když jeho cena přesáhla hranici 109.000 dolarů. Loni se hodnota bitcoinu více než zdvojnásobila díky schválení burzovně obchodovaných fondů americkým regulátorem a naději, že Trump zmírní regulační překážky.
Michl také vyzdvihl širší zájem investorů o bitcoiny od doby, kdy společnost a další firmy spustily bitcoinové burzovně obchodované fondy.
Centrální banky tradičně mají své rezervy v konzervativních aktivech, jako jsou americké státní dluhopisy a další formy vysoce ceněných dluhopisů. Některé mají podíly v akciích, ale téměř žádná se veřejně neodvážila investovat do kryptoměn, upozornil FT.
Michl uvedl, že má "zcela jinou filozofii", pokud se týká bitcoinu, než jeho kolegové. Podle něj je to tím, že je typický investiční bankéř. ČNB již podle něho vyniká mezi centrálními bankami, protože 22 procent jejího portfolia je v akciích. A Michl chce, aby polovina z toho byla do tří let v amerických akciích, v současnosti je to asi 30 procent.
Guvernér německé Bundesbank Joachim Nagel naopak varoval před riziky investic do kryptoměn a přirovnal bitcoin k "digitálním tulipánům", což je odkaz na spekulativní bublinu ze 17. století. Představitelé Evropské centrální banky loni napsali, že "spravedlivá hodnota bitcoinu je stále nulová" a bitcoin není vhodný jako platební prostředek nebo investice.
Rozhovor pro FT následně guvernér ČNB doplnil příspěvkem na síti X.
Česká centrální banka podle něj analyzuje a diskutuje o možném zahrnutí bitcoinu do svých rezerv, ale rozhodnutí není na spadnutí, uvedl guvernér Aleš Michl ve svém příspěvku na X.
„Bitcoin má značnou volatilitu, což ztěžuje využití jeho současné nízké korelace s ostatními aktivy. Proto ve čtvrtek požádám náš tým o další posouzení potenciální role bitcoinu v našich rezervách. Nic víc, nic míň,“ říká Michl po rozhovoru pro Financial Times o potenciální investici do této kryptoměny.
Bitcoin má v současné době nulovou korelaci s dluhopisy a je zajímavým aktivem pro velké portfolio, což podle něj stojí za zvážení.
„V tuto chvíli je to pouze ve fázi analýzy a diskuse. Rozhoduje bankovní rada a žádné rozhodnutí není na spadnutí. Je třeba provést promyšlenou analýzu,“ říká