Fed tentokrát trhy nijak nepřekvapil - nejenže snížil úrokové sazby, tak jak se očekávalo (o 25bps), ale navíc ponechal rétoriku v tradičním módu “počkáme a uvidíme”. V konkrétní situaci konce roku 2024 to znamená, že Fed bude čekat na dvě další měsíční inflační čísla a měsíční report z trhu práce, přičemž centrální bankéři mohou průběžně monitorovat, co nová administrativa a hlavně Kongres bude připravovat v daňové oblasti pro další roky.
Pomineme-li otázky na to, zda šéf Fedu Powell zůstane v úřadu, pokud bude novým prezidentem požádán, aby jej opustil, tak tisková konference měla dvě hlavní témata:
Za prvé, nalezení optimálního tempa snižování sazeb směrem k neutrální úrovni.
Za druhé, zdali Fed neznepokojuje růst výnosů vládních dluhopisů a v nich obsažených inflačních očekávání.
Jestliže šéf Fedu Powell vyjádřil obligátní spokojenost s tím, v jaké pozici se nyní nachází měnová politika, tak v připadě odpovědí na týkajících se vysokých výnosů rovněž nedoručil žádné převratné vysvětlení. Powell vnímá růst dlouhých úrokových sazeb jako součást finančních podmínek v ekonomice a ty se celkově nijak neutáhly. Rovněž inflační očekávání považuje Powell za dobře ukotvené, takže ani z této strany nevidí žádnou hrozbu.
Celkově vzato nejsme po posledním zasedání Fedu o moc moudřejší s tím, že prosincová redukce sazeb zůstává jasně ve hře. Bude se ošem čekat na příchozí data. přičemž je třeba vzít v úvahu, že fiskální plány nové Trumpovy administrativy americkou měnovu politiku ve zbytku roku 2024 již velmi pravděpodobně neovlivní.