Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlato a akcie – cykly a trend

Zlato a akcie – cykly a trend

09.05.2024 18:03

I u zlata se někdy hovoří o fundamentu, ale tento výraz je tu používán v trochu jiném slova smyslu, než u akcií. I proto se tu zlatu věnuji jen výjimečně, dnes ale udělám výjimku. Tedy napůl – podíváme se na poměr cen zlata k akciím. Ten si prochází určitými dlouhodobými cykly, dnes pár poznámek k nim a i k tomu, jak by se vlastně ceny akcií a ceny zlata měly vyvíjet „modelově “.

1. Cyklus: Následující graf ukazuje poměr cen zlata k indexu amerických akcií a také zvlášť ceny těchto dvou aktiv. Zlato na akcie dlouho ztrácelo po sedmdesátých letech, cyklus se otočil nahoru po roce 2000, další obrat přišel pár let po roce 2008. Za významného tahouna cen zlata jsou považovány reálné sazby – jejich pokles by měl táhnout ceny nahoru a naopak. Podobně by tomu ale mělo být i u akcií – vyšší reálné a nominální sazby by měly zvyšovat požadovanou návratnost a ceny a valuace tak táhnout dolů.

af
Zdroj: X

Nějaké jednoduché vysvětlení popsaného cyklu na základě sazeb nevidím. Ve vztahu k relativním cenám akcií a zlata lze zmínit i pohled, podle kterého ukazují na přesouvající se náklonnost a averzi k finančním a reálným aktivům – pokud investoři preferují aktiva reálná, mělo by získávat zlato a naopak. Zde bych ale dodal, že ona definice reálných a finančních aktiv je tu hodně volná: Akcie jsou sice řazeny do finančních aktiv, ale fakticky jde o vlastnické podíly reálných aktiv. Hovořili bychom tedy spíše o přesunech popularity mezi dvěma druhy reálných aktiv.

2. Modelový trend: Když se díváme na uvedené křivky, může nás napadnout otázka, jak by se vlastně měly cena akcií ku ceně zlata chovat modelově. Uchopit to lze jistě více způsoby, já jsem tu před časem trochu rozebíral, jak by se modelově měly chovat ceny akcií relativně k peněžní bázi, či produktu. Od toho se dá odrazit a to následujícím způsobem: Dejme tomu, že produkt v ekonomice by rostl o 2 % a ceny také o 2 % ročně (na cíli centrální banky). Nominální růst ekonomiky by tak trendově byl 4 %. Centrální banka by v tomto modelu zvyšovala bázi tak, že konečná peněžní nabídka roste o 4 % ročně – pokrývá tak 2 % reálný růst a o 2 % zvyšuje cenovou hladinu (nemění se rychlost oběhu peněz a multiplikace).

Akcie by na efektivním trhu mohly dlouhodobě růst tempem odpovídajícím požadované návratnosti (tedy ve speciálním případě, že nebudou vyplácet žádné dividendy). Bezrizikové výnosy budou v našem případě právě na 4 % (budou odpovídat nominálnímu růstu ekonomiky). Požadovanou návratnost pak tvoří ještě rizikové prémie. A ty by tudíž fakticky ukazovaly, o co rychleji budou akcie růst ve srovnání s nominálním růstem celé ekonomiky (či nabídkou širších peněz). Pokud by tedy riziková prémie akciového trhu byla třeba na 5,5 %, ekonomika by rostla ročně o 4 %, peněžní zásoba také a akcie o 9,5 % (4 % + 5,5 %). Tedy právě o 5,5 % rychleji (dividendové výnosy by toto číslo snižovaly).

Cena zlata by v tomto modelu mohla také růst o 4 % - kopírovat růst peněžní zásoby. Nebo jen o 2 % - kopírovala by pouze inflaci. V obou případech by vycházelo, že akcie porostou opět rychleji a poměr zlato/akcie bude trendově klesat. A na to pak v případě zájmu můžeme věšet další předpoklady. Jakou řečí hovoří praxe ukazuje onen graf, ale hodně tu samozřejmě záleží na zvoleném časovém období. Druhý obrázek ukazuje růsty akcií a zlata od roku 1988 a to spolu s volatilitou jako aproximací rizika:

aq


 

Čtěte více:

Zisky jako vedoucí indikátor cen akcií – historie a současná situace
06.05.2024 17:56
Modelový cyklus na akciovém trhu vypadá následovně: Valuace, tedy pomě...
Potenciál nových technologií a valuace více komoditizovaných sektorů
07.05.2024 17:28
Valuace největších technologických firem jsou znatelně nad valuacemi c...
Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
08.05.2024 16:26
Včera jsme se tu věnovali tomu, že u utilit dosahuje rozdíl mezi divid...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2025
22:01Americké indexy dokázaly v závěru týdne posílit  
17:59Footshop a.s.: Informace pro investory
17:55Na trhu se přetlačují dvě investiční teze. Která vyhrává?
17:15Evropa zelenou uhájila, v Praze se dařilo povýsledkové Monetě  
15:42Slabý dolar představuje vedle cel další problém pro zisky firem
14:01UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2024
13:38UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2024
13:34UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2024
13:11Perly týdne: Recese a dolar měnící podmínky ve světové ekonomice
12:07ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:53Jakub Blaha: Intel díky předzásobení zákazníků poráží odhady Wall Street, výhled na druhé čtvrtletí je však mnohem pochmurnější  
11:20Pátek je na akciích zelený. Alphabet potěšil, Čína možná udělí výjimky z cel  
10:55Komentář analytika: Alphabet překonává očekávání díky rekordním ziskům z reklamy a 28% růstu cloudu  
10:51UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o jedenácté výplatě úrokového výnosu
9:56Čistý zisk Monety za 1Q mírně zaostal za naším očekáváním. Čisté úrokové výnosy lehce zklamaly  
9:27SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden – březen/2025
9:21FT: Apple kvůli celní válce s Čínou plánuje montovat iPhony pro USA v Indii
9:08Rozbřesk: Důvěra v českou ekonomikou mírně poklesla
8:54Moneta dodala mírně horší čísla, než se očekávalo, Alphabet naopak očekávání překonal a futures jsou v zeleném  
8:12MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2025 dosáhl 1,5 mld. Kč, bilanční suma přesáhla 500 mld. Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data