Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 5,25 procenta. Informoval o tom ředitel odboru komunikace ČNB Jakub Holas. Základní úroková sazba se tak dostala na nejnižší úroveň od počátku května 2022. Většina analytiků pokles sazby v tomto rozsahu očekávala.
Tisková konference bankovní rady se uskuteční v 15:45. Guvernér ČNB Aleš Michl na ní vysvětlí důvody dnešního rozhodnutí. Představí také novou makroekonomickou prognózu centrální banky, o kterou se členové bankovní rady při rozhodování o nastavení sazeb opírali.
"Ačkoli se inflace nachází již na 2% cíli centrální banky, ČNB postupuje v opatrnějším snižování sazeb, což avizovala již od zahájení cyklu poklesu sazeb koncem minulého roku. To je však v kontextu posledního vývoje na trzích a výrazného přehodnocení rychlosti snižování sazeb ze strany Fedu předpokládatelný postup. Nejistotou také zůstává zvýšená inflace u služeb, která nabádá k opatrnému uvolňování měnové politiky nejen v ČR, ale i v USA či eurozóně. Trh je v posledních týdnech spíše ve vleku globálních událostí a tuzemské úrokové sazby delších splatností se dostaly na nejvyšší úroveň od konce minulého roku, což bude prostor pro rychlý pokles hypotečních sazeb snižovat navzdory dnešnímu snížení sazeb ČNB," komentoval kroky ČNB hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení. Zároveň ale při vyšších úrocích roste zhodnocení vkladů na účtech.
Vedle základní úrokové sazby snížila bankovní rada ve stejném rozsahu i lombardní a diskontní úrokovou sazbu. Lombardní sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů, je nově 6,25 procenta. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, klesla na 4,25 procenta.
"Dnešní rozhodnutí centrální banky se tradičně nejrychleji promítne na trhu u těch produktů, u kterých jsou úrokové sazby nejvíce svázány s krátkodobou sazbou ČNB, resp. Priborem. Lze tak očekávat další pokles úrokových sazeb u korporátních úvěrů, kde se průměrná sazba u korunových úvěrů dostala v březnu na 7,3 %, což byla nejnižší úroveň od dubna roku 2022. Úrokový rozdíl mezi korunovými a eurovými půjčkami se tak v březnu snížil jen na jeden procentní bod, zatímco ještě v první polovině loňského roku se pohyboval kolem 4 p.b. a nejvýraznější – i přes 6 p.b. – byl v polovině roku 2022," říká Seidler.

Také úrokové sazby u vkladů se podle Seidlera budou snižovat v souladu s poklesem hlavní sazby ČNB, což indikuje již vývoj vkladových sazeb s dohodnutou splatností, a to jak u domácností, tak firem – ty jsou v současnosti nejnižší od poloviny roku 2022 a od svých nejvyšších hodnot v polovině loňského roku poklesly zhruba o jeden procentní bod.

"Pro hypoteční sazby dnešní rozhodnutí centrální banky nakonec žádný citelný vliv mít nemusí – jednak tato informace je v delších sazbách již obsažena, jednak tyto zmíněné sazby byly v posledních týdnech citelně ovlivněny globálním vývojem a zejména přehodnoceným očekávání trhu ohledně rychlosti poklesu sazeb Fedu. Delší mezibankovní sazby, které jsou pro hypoteční sazby klíčové, se v posledních týdnech zvýšily téměř o jeden procentní bod a jsou tak nejvyšší od přelomu listopadu a prosince minulého roku," doplňuje ekonom České bankovní asociace.
Pokles úrokových sazeb zahájila ČNB loni v prosinci, kdy v prvním kroku snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Předtím byly sazby rok a půl v neměnné výši sedmi procent. Letos v únoru ČNB snižování sazeb zrychlila, když sáhla k poklesu o půl procentního bodu, na březnovém zasedání stejný krok zopakovala.
Zdroj: ČBA, ČTK