K hodnotě BTC. Vaše tvrzení, že BTC má hodnotu, protože se jím dá platit, je ve skutečnosti sofismatem ve formě argumentace v kruhu. BTC je podle Vás platidlo a proto má hodnotu. Máme tady dvě tvrzení: "BTC je platidlo." a "Platidlo má hodnotu". Tato dvě tvrzení jsou ale zacyklená, jedno tvrzení falešně "potvrzuje" to druhé. Penězům nedává hodnotu pouhá skutečnost, že jsou použitelné jako platidlo! Kdysi existující komoditní peníze měly hodnotu proto, že je bylo možné u emitenta těch peněz směnit za určité množství hodnotné komodity. Současné účetní peníze mají pro jejich majitele hodnotu, protože jsou neoddělitelně spojeny s dluhem někoho jiného, kdo ty samé peníze dluží bance. Aby dlužník svůj dluh splatil, tak musí něco vyprodukovat a následně to prodat, aby získal peníze na splacení svého dluhu, a toto dává těm penězům hodnotu, protože dlužníci je potřebují k umoření svých dluhů. U BTC žádný takový, či obdobný princip, který by zakládal jeho hodnotu, neexistuje. Proof of work ukazuje pouze hodnotu energie, která musela být v minulosti spálena, aby daný BTC vznikl, tedy jde jen o velmi vysoké náklady pro produkci platidla, avšak tato již v minulosti spálená energie nepředstavuje pro držitele BTC žádnou v budoucnu využitelnou hodnotu. Skutečnost, že lidé jsou ochotni za nic v podobě BTC utratit skutečné peníze, je projevem ekonomicky iracionálního chování, nikoliv projevem skutečnosti, že BTC má hodnotu. Drtivá většina lidí nakupuje BTC proto, že očekávají, že ho prodají později dráže, nikoliv z důvodu, že by BTC měl racionálním způsobem vysvětlitelnou hodnotu. Ti ostatní ho nakupují na základě nesprávného úsudku (resp. přesvědčení), že BTC má hodnotu z důvodu, že je platidlem. Stejně iracionálně se chovají lidé, kteří mají za to, že současné účetní peníze jsou jen bezcenné papírky a přesto je přijímají jako např. mzdu za svou práci. Zde ale panuje omyl opačný, když tito lidé nesprávně považují současné peníze za bezcenné, přestože tyto peníze mají zcela racionálně obhajitelnou hodnotu. Nejparadoxnější na celé situaci je pak skutečnost, že "hodnota" BTC je v podstatě vystavěna na zcela absurdním omylu, že současné peníze nemají hodnotu a že BTC je tak vlastně jakousi záchranou před současnými "bezcennými" účetními penězi.
Richard Fuld

Nesouhlasím. Bitcoin je populární pro, že je desinflační. Je ho dané množství a zatim nelze ukrást hodnotu. Píšete peníze ale je to měna fiat, bez hodnoty, která krade kupni sílu všem tvrdě pracujícím lidem. A každá měna je odsouzena k pádu na 0. Viz kontinentální dolary - us válka za nezávislost...... V téhle hře vítězí ti kdo vytváří novou měnu popřípadě ti či ji hned utratí ...když v spíte. Měna je závislá na akcetaci lidi, stačí když jí 10% odmítne přijímat a cely sytem se zhroutí jako domek z karet. Jsem kapitalistické ale třeba Vrata Hošek to zpívá pěkně ...Mešita ... parodie na Ortel.
JC

BTC je populární? V Německu byl jednu dobu populární Hitler. BTC je dezinflační? A proč si myslíte, že dezinflační charakter peněz je z hlediska makroekonomie nějaká výhra? Dezinflačnost BTC je navíc jen dočasná, dříve nebo později bude BTC deflační. Současné účetní peníze jsou penězi i měnou zároveň. Peníze jsou obecný pojem a měna je užší pojem v tom smyslu, že konkrétní měna představuje peníze daného konkrétního státu (BTC by mohl být považován za globální měnu, kdyby bylo možno BTC považovat za peníze). FIAT měna jsou peníze, které vznikají z ničeho a v tomto ohledu se BTC mnohem více podobá FIAT měně, než penězům. Současné peníze ale vznikají v bankách monetizací dluhů, aktiv, práce, zboží služeb apod., nikoliv z ničeho, nikoliv pouhým prohlášením "budiž peníze", pouhým natisknutím papírků. Současné peníze nikomu kupní sílu nekradou. Naopak tvrdě pracující příjmem právě současných účetních peněz kupní sílu získávají. Skutečnost, že kupní síla peněz není konstantní způsobuje kolísavost tržních cen. Konstantní kupní sílu můžete mít v centrálně plánované ekonomice, kde bude o výši cen rozhodovat nějaká komise. To asi nechcete... Žádná současná měna není předem odsouzena k pádu. Současné účetní peníze existují od roku 1971 a dosud padlo jen pár měn v zemích, které si tento pád samy přivodily. V současné ekonomické hře vítězí ti, kteří získávají svou prací a podnikáním majetek a prohrávají ti, kteří jsou na straně nemajetných dlužníků. Pokud by platilo, že měna je závislá na akceptaci, pak není stabilnější měny, než právě účetních peněz, kde existuje obrovská armáda dlužníků, kteří danou měnu potřebují ke splácení svých dluhů, takže vždy budou danou měnu poptávat. Všimněte si, že podíl akceptace BTC se dá měřit v pouhých zlomcích promile. Přesto BTC stále existuje. Takže na té Vaší teorii, že 10% neakceptace měnu ohrozí, něco nesedí...
Richard Fuld
