Aktualizováno Ceny plynu pro Evropu letí do výšin poté, co ohlášené stávky v Austrálii vrhají stín nad plynulost dodávek LNG. Situaci umocňuje počasí ve druhém měsíci letních prázdnin, které spíše připomíná říjen než srpen a otázkou jsou také možné průtahy v údržbě v Norsku.
Futures v klíčovém uzlu v Nizozemí zamířily výše o více jak 40 %, již nad 40 euro a nevýrazněji o d března roku 2022, tedy počátku války na Ukrajině. Ruku v ruce s nimi posilují ceny ropy nebo uhlí. Proč tentokrát?
Pracovníci pro Corp. a Woodside Energy Group v Austrálii avizují masívní stávky, které mají potenciál podkopat schopnost exportu LNG ze země a tím rozhodit globální rovnováhu trhu. Načasování zaměstnaneckých akcí dosud není jasné.
K neklidu přidal také CEO energetiky E.ON Leomhard Birnbaum, který v rozhovoru pro Bloomberg TV prohlásil, že krize v Evropě není za námi a apeluje na domácnosti i firmy směrem energetických úspor a rezerv jak jen to jde, byť situace loňské zimy by se dle něj opakovat neměla.
Je velmi pravděpodobné, že na australský výpadek zareaguje nabídkou dodávek LNG čínská konkurence. Evropu to ale podle Nicka Campbella z konzultantské Inspired Plc zasáhne tak jako tak. „LNG se stalo základním zdrojem dodávek plynu do Evropy, proto jakýkoli náznak růstu rizik kolem jejich plynulosti povede k růstu ceny,“ shrnuje jednoduše.
Riziko vedle Austrálie stupňuje možné zpoždění údržby na zařízeních v Norsku. Otázkou je vývoj počasí, které bylo v posledních dnech neobvykle chladné, ale „říjen v srpnu“ asi nebude mít dlouhého trvání a nestihne se významněji propsat do poptávky. Faktorem, který působí proti, jsou vysoké (takřka maximální možné) zásoby plynu v evropských úložištích.
(Zdroj: Patria, Bloomberg)