Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Evropané čelí nové realitě, kterou nezažili desítky let - chudnou

WSJ: Evropané čelí nové realitě, kterou nezažili desítky let - chudnou

18.07.2023 16:32
Autor: ČTK

Život na evropském kontinentě byl dlouho předmětem závisti cizinců, zejména kvůli stylu označovanému jako umění žít. Nyní však rychle ztrácí svůj lesk, protože kupní síla Evropanů se postupně snižuje. Francouzi jedí méně foie gras a pijí méně červeného vína. Španělé šetří olivovým olejem. Finové jsou nabádáni, aby využívali sauny ve větrných dnech, kdy je energie levnější. Píše to americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ).

Například spotřeba masa a mléka v Německu klesla na nejnižší úroveň za 30 let a kdysi rychle rostoucí trh s biopotravinami se propadl. Italský ministr hospodářského rozvoje Adolfo Urso v květnu svolal krizové zasedání kvůli cenám těstovin, které jsou tam oblíbenou základní potravinou. Jejich ceny se zvýšily o více než dvojnásobek celostátní míry inflace.

Současné potíže Evropy se vytvářely dlouho. Stárnoucí populace, která dává přednost volnému času a jistotě zaměstnání před výdělkem, přinesla léta nevýrazného růstu ekonomiky a produktivity. Pak přišel dvojitý úder v podobě pandemie nemoci covid-19 a vleklé ruské války na Ukrajině. Tyto krize narušily globální dodavatelské řetězce a způsobily prudký růst cen energií a potravin, čímž se zhoršily problémy, které se projevovaly desítky let.

Reakce vlád problémy jen prohloubily. Aby zachovaly pracovní místa, směřovaly své dotace především zaměstnavatelům. Když pak přišel cenový šok, tak spotřebitelé zůstali bez finančního polštáře. Naopak Američané těžili z levných energií a vládní pomoci určené především občanům, aby mohli utrácet.

V minulosti evropskému kontinentu mohl přijít na pomoc mohutný vývozní průmysl. Ale pomalé oživení v Číně, která je pro Evropu zásadním trhem, tento pilíř růstu podkopává. Vysoké náklady na energie a vysoká inflace na úrovni nevídané 50 let zhoršují cenovou výhodu zdejších výrobců na mezinárodních trzích a ničí kdysi harmonické pracovní vztahy. S oslabováním světového obchodu se stává slabinou Evropy také její silná závislost na vývozu, který u eurozóny tvoří asi polovinu hrubého domácího produktu (HDP) proti deseti procentům v případě Spojených států.

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se soukromá spotřeba ve dvaceti zemích eurozóny od konce roku 2019 po očištění o inflaci snížila asi o jedno procento. V USA, kde je trh práce v dobré kondici a příjmy domácnostní se zvyšují, soukromá spotřeba vzrostla téměř o devět procent. EU má nyní na celosvětových výdajích spotřebitelů podíl 18 procent, zatímco Amerika 28 procent. Před 15 lety připadala na EU i na USA zhruba čtvrtina z celkového objemu.

Tato bolest zasahuje i velkou část středních vrstev. V Bruselu, jednom z nejbohatších evropských měst, stáli nedávno večer učitelé a zdravotní sestry ve frontě, aby získali potraviny za poloviční cenu z korby kamionu. Prodejce Happy Hours Market shromažďuje v supermarketech potraviny s blížícím se datem spotřeby a inzeruje je prostřednictvím aplikace. Zákazníci si mohou objednat potraviny brzy odpoledne a večer si je vyzvednout za sníženou cenu.

"Někteří zákazníci mi říkají, že mohou díky nám jíst maso dvakrát až třikrát týdně," říká Pierre van Hede, když rozdával bedny s potravinami.

Podobné služby se objevují v celém regionu a propagují se jako způsob, jak snížit plýtvání potravinami a zároveň ušetřit peníze. Společnost TooGoodToGo byla založena v Dánsku v roce 2015 a prodává zbytky potravin z obchodů a restaurací. V celé Evropě má 76 milionů registrovaných uživatelů, což je zhruba trojnásobek počtu z konce roku 2020. V Německu nabízí "zachráněné" potraviny, včetně těch s prošlým datem spotřeby, ve svém internetovém obchodě firma Sirplus, která vznikla v roce 2017. Stejnou nabídku má firma Motatos, která vznikla ve Švédsku v roce 2014 a nyní působí ve Finsku, Německu, Dánsku a Británii.

Naopak výdaje za luxusní potraviny prudce klesly. Němci loni spotřebovali 52 kilogramů masa na osobu, což bylo o osm procent méně než v předchozím roce a nejméně od začátku výpočtů v roce 1989. I když to částečně odráží společenské obavy o zdravé stravování a životní podmínky zvířat, podle odborníků tento trend urychlily ceny masa, které v posledních měsících vzrostly až o 30 procent.

Nízké výdaje a špatné demografické vyhlídky snižují atraktivitu Evropy pro mnoho podniků - od spotřebitelského gigantu Procter & Gamble po impérium s luxusním zbožím LVMH, které čím dál větší část tržeb vytváří v Severní Americe. "Americký spotřebitel je odolnější než ten evropský," řekl v dubnu finanční ředitel společnosti Unilever Graeme Pitkethly.

Ekonomika eurozóny podle údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) za posledních 15 let měřeno v dolarech vzrostla přibližně o šest procent, zatímco americká ekonomika o 82 procenta. Podle zprávy, kterou tento měsíc vypracovalo nezávislé Evropské centrum pro mezinárodní politickou ekonomii (ECIPE), je průměrná země EU chudší v přepočtu na hlavu než jakýkoliv stát USA, s výjimkou států Idaho a Mississippi. Pokud bude současný trend pokračovat, bude v roce 2035 rozdíl mezi HDP na obyvatele v USA a v EU stejně velký, jako je dnes rozdíl mezi Japonskem a Ekvádorem, uvádí zpráva.

Slabý ekonomický růst a zvyšování úrokových sazeb zatěžují štědré evropské sociální státy, které poskytují oblíbené zdravotní služby a důchody. Evropské vlády zjišťují, že staré recepty na řešení tohoto problému jsou buď nedostupné, nebo přestaly fungovat.

Hlavní ekonom britské centrální banky Huw Pill v dubnu občany Británie varoval, že se musejí smířit s tím, že jsou chudší. Vyzval je také, aby přestali tlačit na zvyšování mezd. "Ano, všichni jsme na tom hůře," řekl a dodal, že snaha kompenzovat rostoucí ceny vyššími mzdami by jen podpořila další růst inflace.

Vzhledem k tomu, že evropské vlády musejí zvyšovat výdaje na obranu, a vzhledem k růstu nákladů na úvěry, ekonomové očekávají, že se budou zvyšovat daně. To zvýší tlak na spotřebitele. Daně v Evropě jsou přitom už teď v porovnání s ostatními bohatými zeměmi vysoké, odpovídají zhruba 40 až 45 procentům HDP ve srovnání s 27 procenty v USA. Američtí zaměstnanci si z výplaty odnášejí téměř tři čtvrtiny, když se vezmou v úvahu již zaplacené daně z příjmů a sociální zabezpečení. Naproti tomu francouzským a německým zaměstnancům zůstává jen polovina výplaty.

Chudnutí Evropy posílilo řady odborů, které na celém kontinentě nabírají desítky tisíc členů. Zvrátil se tak desetiletí trvající pokles členské základny. Vyšší organizovanost v odborech se však nemusí projevit v plnějších peněženkách členů. Mnoho zaměstnanců totiž upřednostňuje více volného času před vyššími příjmy, a to i ve světě, kde se spirálovitě zvyšuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Mnoho odborových svazů k tomu přihlíží a podporuje to. Největší německý odborový svaz IG Metall požaduje pro zaměstnance v kovoprůmyslu spíše čtyřdenní pracovní týden při zachování příjmů, než aby požadoval.

 

Čtěte více:

Studie: Globální tržby z prodeje luxusního zboží letos vystoupí na další rekord
18.07.2023 9:40
Celosvětový trh s luxusním zbožím navzdory ekonomickým rizikům a geopo...
Výsledky Bezvavlasy a další korporátní čísla ze zahraničí, Evropa zahájí opatrně
18.07.2023 8:48
Evropské akciové trhy v úterý otevřou smíšeně, investoři se soustředí ...
Francie a Británie bojují o evropskou korunu umělé inteligence
18.07.2023 10:43
Dvě země soupeří o pozici evropského hlavního měst umělé inteligence. ...
Goldman Sachs snižuje pravděpodobnost recese v USA v příštím roce
18.07.2023 11:31
Goldman Sachs snížil pravděpodobnost recese v USA v příštích 12 měsící...
Stanjura: Je velká šance udržet plánovaný schodek rozpočtu
18.07.2023 11:20
Existuje dost velká šance, aby ministerstvo financí udrželo letošní sc...

Váš názor
  •  
    25.07.2023 15:57

    Chudnutí Evropy má na svědomí její příklon k socialismu. Chce to méně centralismu a více individuality.
    kat
    •  
      26.07.2023 17:11

      Jenže v EU si myslí, že tentokrát se jim komunismus povede.
      jiri007
      •  
        26.07.2023 17:17

        Komunismus je podobná ideologie jako greendeal. Zatímco první chrání před vykořisťováním člověka člověkem, druhý chrání člověka před uhlíkem.
        kat
    • u tebe je to ale jinak
      26.07.2023 16:37

      ty si se tak už narodil chudý duchem!
      oradapoisson
      • Re: u tebe je to ale jinak
        26.07.2023 16:44

        Tebe ten socialismus v Evropě nevadí? Tvoje hloupost je, že tě obtěžují všichni, jenž ten socialismus kritizují.
        kat
  •  
    21.07.2023 13:33

    Pesimisti kde berete doložitelné informace, že mezi migranty nejsou kvalifikované pracovní síly. (IT specialista, lékař, elektrikář, instalatér). Z jakých dat čerpáte. Můžete zde uvést? Jinak pouze šíříte xenofobii a rasismus. Kdyby takto uvažovala západní Evropa, když jsme utíkali před komunismem, tak by se tam nikdy nedostaly až statisíce Čechů. A kdyby takto uvažovala Amerika, která je založena na přílivu Evropanů a jiných etnik, tak by dnes měla desetinu obyvatel, slabou armádu, slabou ekonomiku, slabé zdravotnictví a všechno na úrovni jihoamerických zemí.
    RomanH
    • to omanH
      25.07.2023 15:35

      Nechápu, je to špatný vtip, ironie, nebo nepochopení reality? Pokud vezmeš v úvahu, odkud ta migrace přichází, pak opravdu nelze očekávat, že se jedná o kvalifikovanou pracovní sílu ala doktoři či IT. A s rasismem to nemá nic společného, je to prostě jenom fakt.
      oh171.
  • ...
    19.07.2023 8:56

    Tohle je porad spis jen zacatek chudnuti Evropy, to hlavni teprve prijde v nejblizsich letech. Bude hur.
    Ai-kun
    • Re: ...
      19.07.2023 11:48

      Tento příliv Nelegálních migrantů však nepřináší příchod potřebných kvalifikovaných pracovních sil (IT specialistů, lékařů, a nebo elektrikářů, instalatérů,...) - ale v další generaci - spíše další nárůst příjemců sociálních dávek... a ....další růst frekvence a intenzity budoucího pouličního násilí (viz Francie...Švédsko... UK..)
      SFX
    • Re: ...
      19.07.2023 11:43

      ..ale migrační tlak z Asie, Afriky do Evropy přitom výrazně nabírá na síle ... a to zdaleka nejen ze zemí - kde se bojuje (samozřejmě - skoro všichni tvrdí, že jsou Syřané - tedy NEVYHOSTITELNÍí !!) ... A to celé za - již 8 let (!) - trvajícího bezradného přihlížení EÚ
      SFX
      •  
        19.07.2023 11:52

        Tento příliv Nelegálních migrantů však nepřináší příchod tolik potřebných kvalifikovaných pracovních sil (IT specialistů, lékařů, nebo elektrikářů, instalatérů,...) - ale v další generaci - spíše další nárůst příjemců sociálních dávek... a ....další růst frekvence a intenzity budoucího pouličního násilí (viz Francie...Švédsko... UK..)
        SFX
        • to SFX
          25.07.2023 15:32

          Asi jsem četl jiný článek, o migrantech tam nebylo ani slovo :-( Souhlasím, že migrace je problém, ale v tomto článku se o migraci píše kde?
          oh171.
Aktuální komentáře
18.11.2024
17:14Wall Street se rozjela směrem vzhůru a ukazuje směr i Evropě  
17:03Budoucí ziskovost obchodovaných firem a rekordní podíl zisků na celkových příjmech
15:22Goldman Sachs o tom, proč je teď zajímavé zlato a kdo poptávku po něm ještě zvýší
14:35Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2821764326, XS2821774390
13:19Týdenní výhled: Fed přichází o motivaci rychle uvolňovat politiku. Výsledky zveřejní Nvidia  
12:38Xiaomi vzrostly tržby o třetinu, dodávky elektrického sedanu přesáhly 100.000
12:02Zlato se odráží opět nahoru, zato akcie začínají týden bez jasného směru  
11:58Podcast MakroMixér s Petrem Knapem: Kde se vzala nadvláda Číny, jaká je budoucnost evropského autoprůmyslu a na co se musí připravit Česko
11:00EDF a Westinghouse podaly rozklad proti rozhodnutí ÚOHS v jaderném tendru
10:18Hypomonitor: Objem hypoték v říjnu stoupl o devět pct. na 26,4 miliardy Kč
9:26Zisky obchodovaných firem se téměř 100 let drží trendu. Nyní další „tentokrát jinak“?
9:04Rozbřesk: Evropský automotive a možný dopad nových “cel”
8:55Gevorkyan hlásí růst tržeb a zisku za první tři kvartály, ukrajinští spojenci tlačí na Zelenského k vyjednávání s Putinem a futures jsou smíšené  
8:51Gevorkyan představil silné výsledky, potvrdil výhled a chystá zpětný odkup akcií
6:23Invesco: Říjnová výkonost zlata v centru pozornosti
5:19UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu rozdělení společnosti
5:16UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
17.11.2024
8:12Víkendář: Spojené státy přijdou pravděpodobně včas k rozumu?
16.11.2024
8:07Víkendář: Co by se příští rok mělo dít ve světové ekonomice a v ČR – predikce Natixisu
15.11.2024
22:00Zámoří ovládají obavy z pomalejšího snižování sazeb  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y