Aktualizováno Zakázky německého průmyslu v dubnu v důsledku koronavirové krize klesly nejvíce od roku 1991, kdy se tyto údaje začaly zveřejňovat. Ve srovnání s březnem klesly o 25,8 procenta, slabší byla přitom jak domácí, tak i zahraniční poptávka. Oznámil to dnes německý statistický úřad.
Objem domácích průmyslových zakázek v dubnu klesl o 22,3 procenta, zatímco ze zahraničí přišlo o 28,1 procenta méně zakázek. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že celkové objednávky klesnou o 19,7 procenta. Německo má největší ekonomiku v Evropě.
V květnu odložila kvůli obavám z dopadů pandemie polovina německých firem investice, ukázal průzkum, který dnes zveřejnil institut Ifo. Osmadvacet procent jich pak investiční projekty úplně zrušilo. "Jsou to znepokojivá čísla pro dlouhodobý vývoj ekonomiky," řekl k tomu ekonom Ifo Klaus Wohlrabe.
Německé vládní strany tento týden schválily nový balík opatření na podporu ekonomiky v objemu 130 miliard eur (téměř 3,5 bilionu Kč). Německý ministr hospodářství Peter Altmaier zdůraznil, že je to největší finanční pomoc od vzniku spolkové republiky v roce 1949. I když se v zemi postupně otevírají obchody, podniky a továrny, čelí Německo nejhlubší recesi od druhé světové války.
Poradci německé vlády letos čekají pokles HDP o 6 až 7 procent
Výbor ekonomických poradců německé vlády předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa v letošním roce kvůli koronavirové krizi klesne o šest až sedm procent. V rozhovoru s mediální skupinou Funke to řekl šéf výboru Lars Feld. Německá centrální banka ve své nejnovější prognóze počítá s propadem o 7,1 procenta. V obou případech by šlo o nejprudší pokles v dějinách spolkové republiky.
Poradci německé vlády jsou o poznání pesimističtější než v březnu, kdy představili tři scénáře, z nichž nejhorší předpovídal pokles o 5,4 procenta. "Omezení pohybu trvalo déle a zahraniční obchod utrpěl větší újmu, než se předpokládalo," uvedl Feld. "Zjevně jsme byli příliš optimističtí, zejména co se týče Spojených států," dodal.
Podle prakticky všech scénářů by se německá ekonomika už v příštím roce měla začít rychle zotavovat. Deutsche Bundesbank, jak zní oficiální název německé centrální banky, počítá na příští rok s hospodářským růstem o 3,2 procenta, na rok 2022 pak s růstem o 3,8 procenta. Vychází mimo jiné z předpokladu, že v polovině příštího roku už bude k dispozici účinný lék na koronavirus.
V prvním čtvrtletí německá ekonomika klesla proti předchozím třem měsícům o 2,2 procenta. Jde o nejhlubší propad od globální finanční krize v roce 2009. Německo tak vstoupilo do recese, která se definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. V loňském čtvrtém čtvrtletí se HDP snížil o 0,1 procenta.