Vláda by mohla na základě analýz poskytnout na podporu podnikatelů a firem postižených šířením koronaviru až jeden bilion Kč. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Na přímou pomoc by podle něj mělo směřovat zhruba 100 miliard korun a na záruky 900 miliard korun.
Přímé a nepřímé podpory podnikatelů a firem
"U přímých podpor uvažujeme o kompenzaci náhrad mezd, odpuštění odvodů, finančních injekcí, kurzarbeitu. Vše rozpracováváme. Nebude to hned, ale jsou to ty směry, kterými chceme jít," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Záruky jsou pak podle něj ve světě velmi častý podpůrný efekt v době krize. Funguje to například tak, že vláda se zaručí za úvěry podniků u komerčních bank. Ty pak mají jistotu, že v případě problémů dostanou peníze zpět.
Havlíček zároveň oznámil, že úřad pošle Českomoravské záruční a rozvojové bance (ČMZRB) dalších deset miliard korun na podporu firem postižených situací kolem koronaviru v rámci prograu COVID. Peníze ministerstvo vezme z operačních programů EU spadajících pod MPO.
Bezúročné půjčky ČMZRB
Program Úvěr COVID na bezúročné půjčky připravilo s ČMZRB ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). V první vlně do něj vláda schválila příspěvek 600 milionů korun, následně schválila další miliardu. Do dneška přitom ČMZRB eviduje žádosti za více než pět miliard Kč.
Vláda od čtvrtka vyhradila dvě hodiny pro nákupy lidí přes 65 let
V maloobchodních prodejnách potravin budou od čtvrtka mezi 10:00 a 12:00 smět nakupovat pouze lidé starší 65 let. Opatření má chránit před šířením nového typu koronaviru starší občany, pro které nákaza znamená největší riziko. Kromě prodejen potravin by se zákaz vstupu lidí mladších 65 let mezi 10:00 a 12:00 měl od čtvrtka týkat i drogerií a lékáren.
"Od zítřka (čtvrtka) od 10 do 12 hodin nakupují v potravinách jen důchodci," shrnul Babiš smysl dnes schváleného opatření. Vláda již v pondělí doporučila seniorům nad 70 let, aby po dobu současného nouzového stavunevycházeli z domovů. Zakázala také obyvatelům domovů pro seniory, postižené či pacienty s demencemi opouštět areál těchto zařízení.
Lázeňským zařízením je podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly od 19. března zakázáno přijímat do péče nové klienty. Stávající hosté svoji léčbu dokončí, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.
"Došlo už i k zavlečení nákazy do lázní, byť v malé míře, " uvedl Prymula. Vláda už dříve omezila také provoz ubytovacích služeb. Některé hotely zavírají samy kvůli nedostatku hostů.
Vláda chválila zákaz vycházení bez ochrany nosu a úst
Vláda dnes schválila zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který má platit od dnešní půlnoci. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) původně tvrdil, že povinnost nosit roušky začne platit ve chvíli, kdy budou rozdány pomůcky z velkokapacitního ukrajinského letadla, jež by v neděli mělo do Česka přepravit mimo jiné 30 milionů roušek. Úřad vlády také nakoupil deset milionů roušek ve Vietnamu, a pokud nebude problém v dopravě, od pondělí by jich stát mohl každý týden dostat milion, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO).
"Vláda schválila, že si lidé mimo bydliště mají používat ochranné prostředky dýchacích cest, tj. nosit roušky, ústenky, ale i šátky nebo šály," napsal ČTK ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). "Musíme bez výjimky chránit sebe a své okolí! Vláda právě schválila povinnost mít od dnešní půlnoci na veřejných místech zakrytá ústa a nos," uvedl na twitteru také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Některé kraje už dříve nařídily povinnost nosit roušky nebo jinou ochranu nosu a úst.