Britská vláda prudce navýšila objem peněz, které si vypůjčila pro financování státního rozpočtu. Jeho schodek se v období od dubna do července vyšplhal na 16 miliard liber, o 60 procent výše než ve stejném období před rokem, oznámil tamní statistický úřad.
Deficit státního rozpočtu roste výrazně rychleji, než přepokládal březnový výhled britských úřadů. Růst výběru daní nestíhá pokrýt zvyšující se výdaje a naznačuje tak možný dopad zpomalení ekonomiky ve druhém čtvrtletí tohoto roku.
Pro nového britského premiéra Borise Johnsona se jedná o nevítanou zprávu ve chvíli, kdy přislíbil nejen daňové úlevy o objemu 20 miliard liber, ale také navýšení financování pro policii, zdravotnictví a školství. Britské veřejné finance by navíc mohly dostat až 30 miliardový zásah, pokud by Johnson naplnil výhružku vyvést Británii z Evropské unie bez dohody, ukazují odhady.
Roky pokrizového rozpočtového uskrovňování osekaly schodek veřejných financí z 10 procent hrubého domácího produktu v 2009-2010, nejvyšší úrovně v období míru, až na 1,1 procent v loňském roce.
Červenec je typicky pro státní rozpočet silným měsícem, státní kasa totiž těží z nadprůměrných daňových příjmů. Letos ale příjmy v tomto měsíci předčily výdaje pouze o 1,3 miliardy liber, před rokem dosáhl rozpočtový přebytek 3,6 miliardy. Příjmy z daní poklesly o 0,5 %, výdaje vzrostly o 6,5 %.
Bez výraznějšího zlepšení, se kterým jde před blížícím se datem brexitu jen stěží počítat, schodek za letošní rok pravděpodobně překoná státem v březnu odhadovaných 29,3 miliardy liber. V minulém roce rozpočtový deficit skončil na 23,6 mld. GBP.
Ministr financí Sajid Javid přislíbil dodržení stávajících fiskálních pravidel, které pro 2020-2021 vyžadují udržení rozpočtového deficitu pod 2 % HDP a pokles státního dluhu. Čistý státní dluh bez Bank of England se ke konci července od dob finanční krize zdvojnásobil na 74,1 % HDP.
Zdroj: Bloomberg