Německá ekonomika ve druhé polovině roku 2018 výrazně oslabila. Vývoj v globální ekonomice zatím nenaznačuje, že by z této strany přišel pozitivní impuls, a jelikož monetární politika nemá velký prostor pro další stimulaci, pozornost se upíná k politice fiskální. Německo je přitom zemí, která již od roku 2011 vytváří významné rozpočtové přebytky. Investiční společnost Pictet k tomu uvádí, že významná fiskální stimulace by měla pro další vývoj německého hospodářství rozhodující význam. A nejen pro něj – těžila by z něj celá eurozóna.
Pictet tvrdí, že v Německu se politický konsenzus skutečně posouvá směrem k fiskálnímu uvolnění, ale „rozhodovací proces ve vládní koalici je komplikovaný“. Domácí poptávka těží ze zdravého fundamentu a zůstává silná. Přispívá k tomu tvorba pracovních míst i růst mezd, inflace, která klesá díky cenám ropy, a na letošní rok již naplánovaná fiskální stimulace.
Fundament podle Pictetu podporuje i investice. Těm prospívá nízký objem volných výrobních kapacit, uvolněné finanční podmínky a silný tok hotovosti, který generuje korporátní sektor. Negativně ovšem působí slábnoucí zahraniční poptávka a celkový růst globálních nejistot, což pro německou ekonomiku orientovanou na exporty představuje vážné nebezpečí.
„Očekáváme, že růst zůstane v prvním čtvrtletí utlumen, ve druhém pololetí by ovšem mělo nastat oživení, protože některá krátkodobá rizika by měla opadnout. Největší obavy by v současné situaci měla vzbuzovat možnost eskalace obchodních tenzí mezi Spojenými státy a Evropou,“ píše Pictet. V prvním z následujících dvou grafů společnost ukazuje vývoj registrací nových automobilů, ve druhém vývoj ve výrobním sektoru a v automobilovém odvětví:
Pictet také snížil odhad letošního růstu globální ekonomiky, a to z 3,5 % na 3,3 %. Poukazuje na to, že sentiment ve výrobním sektoru se plošně zhoršuje a jedinou výjimkou jsou rozvíjející se ekonomiky. Toto zhoršení se pak již projevuje i v tvrdých datech včetně mezinárodního obchodu, který je ale poznamenán zejména spory mezi USA a Čínou. Pictet ovšem dodává, že podle jeho modelů by se měla situace v oblasti mezinárodního obchodu začít zlepšovat. Pozitivně pak působí uvolněné finanční podmínky a „globální recesi bychom se letos mohli vyhnout“. I zde pak bude hrát rozhodující roli možný pokrok v jednáních o mezinárodním obchodu.
Zdroj: Pictet