Krizí straším nerad. Naladěni na ni nejsme, a pokud by se na ni investor chtěl připravit, měl by vědět, že krizí může být celá řada: od recese v důsledku cyklu přes dluhovou krizi po ještě vážnější případ: krizi měnovou, prohlásil hlavní analytik Patria Finance Tomáš Vlk na dnešní konferenci Investice a bohatství, kterou uspořádal deník E15 ve spolupráci s EnCor Wealth Management. Kam tedy poslat peníze, které investoři vydělali?
Faktem je, že optimismus na trzích v současnosti vrcholí a rizika se potlačují. Čínské téma bylo velkým strašákem loni, letos je naopak jedním z témat, která táhnou trhy nahoru. Brexit – další velký strašák - se možná odloží.
Krize určitě přijde, jen nevíme kdy a odkud. Jednotný způsob, jak se na ni přichystat, tudíž není, uvedl také. Krizí existuje mnoho druhů. Může nastat recese v důsledku cyklu, nebo dluhová krize, ještě horším případem je měnová krize.

Investor by měl proto vždy upravit svoje portfolio v závislosti na aktuálním dění. Na určitém lokálním vrcholu, kde se podle Vlka nacházíme, by bylo vhodné zbavovat se rizikovějších akcií. Ladění by tedy obecně mohlo být defenzivnější, ale nikoli „krizové“. Také je možné držet část portfolia v hotovosti.
Další otázkou je odhadnou nejvhodnější příležitost: dno podle Vlka trefit zřejmě úplně nejde. Trefit situaci po dnu ale není úplně na škodu, prohlásil také analytik v bloku, který se věnoval tomu, co s nabytými penězi.

Podle dalšího panelisty Lubora Žalmana, zakladatele EnCor Fund, může být hotovost jenom částečnou odpovědí. „Kaše se nejí tak horká“, když se investice rozloží v čase, připomněl.
Zbyněk Frolík, generální ředitel společnosti Linet, uvedl, že rozumně lze diverzifikovat majetek skrze Švýcarsko nebo USA, které jsou poměrně stabilní.
Šéf Investičního klubu Jaroslav Otenšlégr uvedl, že nerad vyměňuje aktiva, kterým aspoň částečně rozumí, za ta, kterým nerozumí. Nevěří velkým investičním správcům, protože pro ně prý jde o „poplatkový byznys“.
Zajímavé byly odpovědi na otázku, kam naposledy vložili účastníci panelové diskuze svoje peníze. Tři řečníci je poslali do IT sektoru. Investor Branko Jeličič, jehož jméno bylo spojováno dříve s PPF či Home Credit, je kromě IT vložil i do italské banky. Žalman si vybral vlastní dluhopisový fond a Tomáš Vlk z Patrie dividendové akciové tituly v západní Evropě a v USA.
Věc, která mu dělá obavy, je konzervativnost Čechů jako investorů. „Na trhu mi chybí větší odvaha,“ prohlásil také na konferenci, kde byli mezi řečníky na příklad šéf Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic nebo generální ředitel Pilulka Lékárny Petr Kasa. Ten uvedl, že v rámci úvah o možnostech dalšího financování uvažuje o primární veřejné nabídce na trhu START pražské burzy pro mladé a střední firmy. Koblic ve svém příspěvku připomněl, že trh START má za cíl skutečně přinášet nový kapitál do firem. Měla by se na něm kupovat růstová story a zájem o dividendu by na prvním místě tolik být neměl.
CEO @Pilulkacz Petr Kasa: Uvažujeme o #IPO na @px_start. @ Konference #investice #bohatství @E15news #E15Premium