Elektrický nákladní vůz, zbrusu nová továrna na automobily Model Y, tisíce podnikových prodejen a servisů, podstatně rozvětvenější síť nabíjecích stanic a až dvě desítky obrovských Gigatováren. Elon Musk se s plány pro svou firmu nedrží zrovna při zdi. Velikost předpokládané investice? Desítky miliard dolarů.
je už nyní obtěžkána kapitálovými výdaji ne zrovna zanedbatelné velikosti, což může jakékoli pokusy o dosažení ziskovosti posouvat stále na později. Býčí akcionáři a řada analytiků růstovému potenciálu výrobce elektrických aut nadále věří, soudě podle výkonnosti jejích akcií.
Titul je od začátku roku zatím vyšší o 75,6 procenta poté, co si po trhání rekordů v předešlých dnech prošel ve čtvrtek výběrem zisků a odepsal 1,4 procenta. Pro srovnání, americký technologický index Nasdaq Composite za stejnou dobu vzrostl o 14,5 procenta.
Tržní hodnota dosahuje téměř 60,8 miliardy USD a je větší než stejná hodnota starších a mnohem větších automobilových matadorů (tržní kapitalizace před dnešním otevřením na úrovni 52,2 mld. USD) nebo (44,8 mld. USD). Třeba loni dodal na světové trhy více než 9,5 milionu vozidel, což z něj dělá světovou automobilovou trojku za Volkswagenem a Toyotou. ? Ani ne 80 000. Z hlediska tržní hodnoty ale třeba přerostla už v dubnu.
„Její valuace je tak šíleně vysoká proto, že investoři vidí v Tesle tak velký potenciál. Jedním ze způsobů, jak držet valuaci takhle vysokou, je neustále mluvit o budoucnosti a předestírat stále grandióznější plány,“ řekl časopisu Forbes analytik Ed Kim z kalifornského AutoPacific.
Znepokojení zatím zdá se nebudí ani fakt, že firma potřebuje neustále další a další peníze. Vypadá to, že toto bude i nadále nedílnou součástí její firemní kultury, říká také Kim. „Oni v podstatě neustále razí toto poselství: Budeme obří,“ říká také.
Elon Musk doufá, že crossover Model Y, který by na silnice měl dorazit za dva až tři roky, bude lepší než Model 3, první firemní model určený pro masové trhy, a že zájem o něj poptávku po Modelu 3 překoná. V září by se světu měla představit Semi, tady ale konkrétnější informace o ceně nebo datu výroby prozatím chybějí. Nejdražší položkou na seznamu úkolů je ale plán postavit časem až 20 Gigatováren na výrobu lithium-ionových baterií a dalších součástí. První se už nachází v Nevadě. Ohromující má být kromě plně automatizované výroby také jejich výrobní kapacita – do roku 2020 zhruba jeden milion aut ročně. Nyní vyrábí zhruba 100 000 aut za rok.
„Valuace Tesly se zdá bezpochyby vysoká. Avšak na její obranu musíme říct, že správně stanovit jakoukoliv vnitřní hodnotu této společnosti je extrémně náročné, a to hned z několika důvodů," říká analytik Patria Finance Ján Hladký. Je na příklad otázkou, nakolik je Tesla ještě automobilkou, když nabízí také solární technologie, velkokapacitní zásobníky energie a vyvíjí také samořídící technologie. "Relativní ocenění (tzn. v poměru ke zbytku sektoru) je problematické kvůli zmiňovanému nejasnému zařazení," podotýká také.
Správnému stanovení hodnoty podle Hladkého nepomáhá ani fakt, že společnost generuje záporný cashflow a nevyplácí žádné dividendy – dva faktory, o které se opírají nejčastější způsoby valuace. A navíc, použití metody net asset value, při které se stanoví čistá hodnota jednotlivých aktiv, je zbytečné ve chvíli, kdy společnost obrazně otevírá továrny rychleji, než z jejích pásů sjíždějí automobily. "To jsou důvody, proč se tržní valuace opírá hlavně o velká (někdo by mohl říct až megalomanská) slova pana Muska. Když se však podíváme na úspěch jeho druhého projektu, Space X, tak musíme uznat, že pan Musk má určitou historii splněných slibů,“ podotýká také Hladký.
Vertikální integrace
V automobilových technologiích je Tesla (původně Tesla Motors) v současnosti v podstatě lídrem. Její konkurence je ale větší, než by se mohlo zdát, upozorňuje banka . Pozor by si měla dát na , jehož šéf Tim Cook se netají tím, že považuje samořízená auta za ústřední technologii. Analytik Adam Jonas přitom odhaduje, že „pouhý“ vývoj systémů pro chytrá auta, na který se chce Apple zaměřit, mu ale stačit nebude. Sama firma prý tvrdí, že je nejsilnější, když je vertikálně integrovaná, čili když její aktivity zasahují do více než jednoho navazujícího stupně výrobního procesu. „Domníváme se, že investoři Tesly se musejí připravit na vážné soupeření o talenty a investiční kapitál na tomto trhu,“ říká také analytik americké banky.
získal letos v dubnu svolení testovat samořízená auta v kalifornském ostrém provozu. Trh s autonomními auty se vyvíjí tak rychle, že firmy jako Uber nebo Waymo z „googlovské“ rodiny Alphabet začínají nabízet „projížďku s robotem“. Tyto firmy i by ale mohly narazit ještě na jednu překážku: veřejnost na ně ještě nemusí být připravená.
Podle nedávného průzkumu americké American Automobile Association se jízdy samořízeným autem obávají více než tři čtvrtiny Američanů. A nemusí to být jenom starší ročníky. Jiná studie ukázala, že svěřit volant počítači se bojí lidé napříč všemi generacemi.
Podle zastánců chytrých aut by tyto vozy mohly pomoci řešit to, čeho se lidé obávají možná nejvíce – tragických nehod, které mohou vídat v každodenním provozu. V drtivé většině z nich – 94 procent podle amerických úřadů – je na vině lidská chyba.