V roce 2015 bylo započato rekordní množství přeshraničních fúzí. Do sbírky listin obchodního rejstříku České republiky byly uloženy projekty k 36 fúzím, což je o šest projektů více než v předešlém roce. Tento údaj podle Jany Skálové, partnerky TPA Horwath potvrzuje rostoucí trend ve vývoji přeshraničních fúzí. Statistiky ukazují, že do konce roku 2015 bylo do obchodního rejstříku zapsáno, a tedy úspěšně dokončeno, celkem 145 fúzí. Oproti vývoji do konce roku 2014 se tak úspěšnost započatých fúzí od roku 2008 zvýšila o dva procentní body na 86 %.

Zdroj: TPA Horwath
Přeshraniční fúze do České republiky
Od roku 2012 Česká republika převažuje v roli nástupnické společnosti. V roce 2015 měly zanikající společnosti v polovině případů sídlo na Slovensku. Následovány jsou společnostmi z Nizozemska a Kypru. Následující tabulka zobrazuje vývoj fúzí, ve kterých Česká republika vystupuje jako nástupnická společnost v letech 2008 až 2015.
Zdroj: TPA Horwath
Příkladem tohoto typu fúzí je sloučení nástupnické společnosti UNIFIN Team s.r.o. a zanikající společnosti UNIFIN Group s.r.o. V projektu je fúze zdůvodněna společnými budoucími plány v rámci rozšíření podnikatelských aktivit.
Přeshraniční fúze ven z České republiky
Ve sledovaném období 2008-2015 pro fúze směřující ven z České republiky převažují jako země sídla nástupnické společnosti Slovensko, Lucembursko a Kypr. Nově se objevila fúze s Francií, Maltou a Polskem. V roce 2015 nebyl zaznamenán obdobný dramatický nárůst započatých fúzí, jako tomu bylo v roce 2014 v případě Lucemburska. Nejvíce fúzí bylo v roce 2015 započato v Nizozemsku a na Slovensku.
Zdroj: TPA Horwath
Ukázkou tohoto typu fúze je podle Jany Skálové projekt sloučení nástupnické společnosti PayU Spólka Akcyjna a zanikajících společností PayU CZ, PayU HU a PayU RO, který byl do obchodního rejstříku uložen v říjnu roku 2015. „Mezi důvody pro uskutečnění fúze bylo uvedeno získání výhody prostřednictvím centralizace provozní činnosti v oblasti střední a východní Evropy, vytvoření jednoho lokálně využívaného odborného střediska a získání nových kapacit pro inovace snížením složitosti a nehospodárnosti,“ upřesnila Jana Skálová.
Z analýzy TPA Horwath je patrné, že se ve sledovaném období zvyšuje počet přeshraničních fúzí oběma směry, tedy do i ven z České republiky, a rozšiřuje se spektrum zemí, do kterých společnosti fúzují. „Z toho je patrné stále větší propojení celé Evropy a globálnější působení firem, včetně českých podniků, tedy ne již jen na lokálních trzích popř. v sousedních zemích,“ uvedla Jana Skálová. Výsledek analýzy TPA Horwath je dokladem vysoké ekonomické stability firem v rámci Evropy a jejich snahy o efektivní podnikání, snižování administrativní a finanční zátěže a daňovou optimalizaci.