Dolar proti evropské měně posiluje již jedenáctý týden v řadě a začínají se proto množit analýzy, které počítají s další apreciací americké měny. Minulý týden zveřejnila svou prognózu investiční banka (GS), která počítá s růstem dolaru až k hranici 1:1, tedy na úroveň parity s eurem. Níže uvedený graf zachycuje harmonogram posilování dolaru z dílny GS.

Nově se ke GS připojila také japonská se svou predikcí vývoje na měnovém páru EURUSD. předpovídá, že euro oslabí až k úrovni 1,2 EURUSD do poloviny příštího roku. Důvodem pro (další) propad eura má být negativní úrokový diferenciál, který bude lákat dolarové investory. ECB navíc příští měsíc, tj. od středy tohoto týdne, chystá program na nákup jednoduchých zajištěných cenných papírů (ABS), kterým chce podpořit ekonomiku EMU (podrobnosti ohledně evropské formy QE se dozvíme na středečním zasedání ECB).
Také (makro)ekonomické údaje by měly v příštích měsících nahrávat dolaru. Americká ekonomika minulý týden potvrdila velmi slušné q/q anualizované tempo růstu HDP o 4,6 %, což je údaj, o kterém si Evropa/EMU může nechat jenom zdát. Velcí (institucionální) investoři proto začínají ve velkém sázet na propad eura. Objem futures kontraktů počítajících s oslabením eura je přitom největší za poslední dva roky – viz graf.

Investoři začali proti euru sázet od počátku letošního května a od té doby až do dneška oslabila evropská měna o 8,5 %, jak ukazuje graf níže.

Nůžky v měnových podmínkách mezi USA a eurozónou se začínají rozevírat: USA se chystá na utahování měnové politiky, zatímco ECB připravuje její další uvolnění (program QE a čtyřleté repo operace - TLTRO). Vše tak zatím, ceteris paribus, nahrává dolaru a jeho dalšímu růstu.
Zdroj: Bloomberg, GS,