Aktualizováno Polský těžař uhlí nabídl za OKK Koksovny podobnou cenu, jako vítězný Metalimex. Podle šéfa skupiny Jaroslawa Zagorowského pravděpodobně rozhodly dva jiné faktory: odpovědnost po případném uzavření koksoven a u potenciální risk, spojený s možným dominantním postavením na trhu po získání koksoven, uvedl pro HN. U cen koksovatelného uhlí očekává stabilizaci na současné úrovni, u energetického uhlí neočekává růst cen kvůli rozsáhlému dovozu z USA.
„O propojení a jsme nikdy vážně neuvažovali, ale vše záleží na kvalitě aktiv a jejich budoucnosti,“ řekl Zagorowski s tím, že o akvizici jeho společnost nikdy neuvažovala. Za OKK Koksovny jak tak Metalimex nabídly řádově 2,5 miliardy korun. Zagorowski pro HN uvedl, že potřebovala jasnou informaci o úrovni odpovědnosti za rekultivaci koksoven a jejího okolí a v posuzování těchto rizik byl zřejmě lepší Metalimex. „V našem případě byl problémem potenciální risk, spojený s možným dominantním postavením na trhu po získání koksoven. To mohlo být důvodem pro výběr Metalimexu,“ uvedl dále Zagorowski. Metalimex získal OKK Koksovny za celkové protiplnění ve výši 95 milionů eur, transakci již povolil ÚOHS. Jediným akcionářem Metalimexu je akciová společnost MTX CZ, kterou ovládá miliardář a bývalý spolumajitel důlní společnosti OKD Petr Otava.
V rámci výhledu pro ceny uhlí šéf Zagorowski neočekává příští rok ceny uhlí tak nízko, jak bylo realitou ve třetím čtvrtletí letošního roku, ve kterém vytvořila ztrátu přes 95 milionů zlotých (cca 585 mil. Kč). „Nemyslím si ale, že nárůst ceny bude vysoký. Předpokládáme, že se ceny stabilizují na zhruba dnešní úrovni. U energetického uhlí jsme si skoro jisti, že ceny nepůjdou nahoru kvůli vysokému importu amerického uhlí do Evropy z důvodu rozšíření břidličného plynu v USA,“ uvedl Zagorowski pro HN.
Uhlí podle Zagorowského zůstane základem pro výrobu energie v zemi, klíčovou otázkou ale podle něj je, zda to bude dál uhlí polské. „Před těžebním průmyslem v Polsku stojí výzva, jak docílit upřednostnění domácího uhlí před dovozem. Bude potřeba zlepšit konkurenceschopnost efektivitou, ne regulací. V polském uhelném sektoru se pracuje pět dní, zatímco globálně je normální těžit uhlí sedm dní v týdnu. Máme rezervy, kapitál, infrastrukturu. Jen je optimálně nevyužíváme,“ uvedl Zagorowski pro HN.
Potvrdil, že se JSW snaží změnit nastavení pravidel mezi firmou a odbory i to, že odbory „lépe rozumějí skutečnosti, že nemohou udržovat stejné podmínky, jaké byly nastaveny před třiceti lety“. Šéf JSW dále potvrdil, že firma sleduje potíže polské Kompanie Wenglowe a zvažuje propojení některých jejich aktivit s vlastními. Teprve dnes se zpožděním JSW oznámila, že 8. listopadu vstoupila do ujednání s konkurentem v problémech Kompania Wenglowa, ve kterém dohodla zapojení JSW do průzkumných prací v dole Knurow-Szcyglowice s možným budoucím získáním těchto aktiv pro JSW od KW.
(Zdroj: HN, Bloomberg, JSW)