Jaký je rozdíl mezi korekcí a medvědím trhem? Zažitá definice říká, že korekce nastává v situaci, kdy pokles cen akcií nedosáhne 20 %. Pokud tuto hranici překročí, jde o medvědí trh. Korekci obvykle vyvolá pokles valuačních násobků (PE), který způsobí obavy z poklesu zisků. Pokud se tento pokles nedostaví a zisky zůstanou stabilní či dokonce rostou, PE se vrátí zpět a pokračuje býčí trh. Jestliže zisky klesnou, PE se může dále snižovat a výsledkem je medvědí trh. Korekcí jsou tedy vlny paniky, po kterých ale nenásleduje fundamentální zhoršení situace. Ošklivá korekce přišla před dvěma roky i před rokem. A probíhá také v letošním roce. Následující graf ukazuje vývoj tržní valuace indexu S&P 500:

Letos dosáhlo PE vrcholu na hodnotě 13. Stalo se tak 26. března, od té doby kleslo o 11 % na 11,6. Je to jen kousek od minima roku 2010 – tehdy se PE propadlo na 11,4. Očekávané zisky však během posledního týdne v květnu vzrostly na 111,27 dolarů na akcii. Pokud by tedy PE otestoval úrovně dosažené během paniky loňského roku (10,2), index S&P 500 by klesl na 1.135 bodů.
Volatilita trhu je z valné části dána právě pohybem PE, zisková očekávání se obvykle pohybují pomaleji. Výjimkou bývají recese, kdy se propadají obě proměnné. V roce 2009 se PE propadlo o 32 % na 10,2. Očekávané zisky klesly o 29 %. PE pak dosáhlo dna až v roce 2008, a to na hodnotě 8,9.
(Zdroj: Blog Eda Yardeniho)