Na počátku tohoto týdne jsme se dívali na strategie, které by měli investoři užívat v okamžiku plánování nákupu jakéhokoliv veřejně obchodovatelného finančního aktiva – tzv. „exit-strategie“ (viz. ZDE). Možná se ptáte, proč byste měli v okamžiku úvahy o nákupu finančního instrumentu plánovat, kdy a jak se ho zbavíte? Zejména proto, že člověk je ve věci investování a investic tvor extrémně nedokonalý a velmi často montuje emoce i do míst, kde nemají co dělat. Stává se pak, že se do „svých“ akcií či ETF zamiluje a přehlíží i zjevně varovné signály, že ne všechno je takové, jaké by být mělo. I když – ono to vlastně stejně funguje i v jiných oblastech lidského života a omezovat tuto „softwarovou vadu“ jenom na investování není vlastně správné.

Dobrou zprávou budiž, že alespoň někteří jedinci si jsou této nedokonalosti vědomi a snaží se aktivně hledat cesty, jak ji potlačit. Ti ostatní bohužel často volí cestu nejmenšího odporu a obviní svého makléře z blbosti, nedostatku vhledu či přímo nekalých úmyslů. Všem bez výjimky je však k dispozici jeden velmi silný, přesto jen relativně málo používaný nástroj – pokyn typu „stop-loss“. V rámci zjednodušení budu předpokládat, že víte, o co se jedná. Pokud ne, tak jenom krátce – pokyn typu „stop-loss“ dělá přesně to, co v překladu také znamená. Zafixuje ztrátu na předem stanovené hladině (resp. velmi blízko takové hladiny) a ušetří vám intelektuální muka, zda v případě nepříznivého vývoje na trhu prodat hned, nebo až po večerních Událostech. Zvolíte si hranici, za níž už je pro vás finanční ztráta neúnosná, nastavíte pokyn - a pokud trh klesne pod stanovenou cenovou hladinu, systém vaše akcie (nebo cokoliv jiného) automaticky prodá. Hotovo, tečka. Žádné úvahy zda, kdy, proč, za kolik – počítač tohle všechno vyřeší za vás. I když to zní na první pohled jako brnkačka, vyplatí se mít na paměti několik pravidel, která vám užití tohoto nástroje hodně zjednoduší:
1) Nepoužívejte stop-loss, jste-li velmi aktivním obchodníkem. Pokud monitory sledujete celý den a obchodování na burze je pro vás forma obživy, jste stejně stále v centru dění a užití „stop-loss“ pokynu pro vás nemá význam.
2) Pečlivě sledujte náklady. Stává se, že obchodník považuje pokyn typu „stop-loss“ za jakousi nadstavbu základní produktové nabídky a účtuje si za jeho využití jiné poplatky, než v případě standardních pokynů.
3) Nikdy automaticky nepředpokládejte, že se pokyn „stop-loss“/“stop-limit“ vyplnil celý. Jeho aktivace často probíhá za volatilní situace na trhu a nelze á priori spoléhat na to, že se pozice prodá celá. Vždy kontrolujte výpisy a portfolia, nechcete-li s jistým zpožděním zjistit, že vám na účtu zbyly ještě nějaké akcie a trh se hroutí.
4) Prvotní „stop-loss“ vždy stanovujte alespoň 5% pod nákupní cenou. Vyhnete se tak situaci, kdy vás trh „vyklepne“ z pozice jenom díky standardní denní volatilitě.
5) Nepoužívejte „stop-loss“ pro objemově velké pozice. Pokud obchodujete velké bloky akcií, použití pokynu „stop-loss“ by vás paradoxně mohlo poškodit v případě, kdy exekuce takového pokynu nebude zcela optimální.
6) Noví nebo málo zkušení investoři by se měli omezit na pokyny „stop-loss“. Tento pokyn prodá akcie po jeho aktivaci za první možnou nabízenou cenu. Pokyny typu „stop-limit“ mohou vést k pouze částečné (či dokonce nulové) realizaci a zamýšleného účinku nemusí být vůbec dosaženo.
7) Používejte pokyny „stop-loss“ v rámci strategie zisk vs. ztráta. Poměřovat dosažené zisky proti potenciálním ztrátám a neriskovat více, než jsem prozatím vydělal, je poměrně jednoduchá a překvapivě velmi účinná strategie. „Stop-loss“ pokyny vám ji mohou pomoci disciplinovaně převést do praxe.
8) Sledujte vývoj mimo obchodní fázi. I když to v českém prostředí není příliš relevantní (snad s výjimkou závěrečné aukce), vyplatí se sledovat také vývoj mimo obchodní fáze dne. Stává se, že akcie vzroste/propadne právě v takovém okamžiku a váš „stop-loss“ se může aktivovat.
9) Stanovte aktivační cenu „stop-loss“ pokynu na běžných krocích kotace. Mnohem častěji se obchoduje za ceny 100USD nebo 67USD, než za hodnoty jako 123,47USD. Snaha být příliš originální se často nevyplácí.
10) Používejte „stop-loss“ u titulů s vysokým denním objemem. Likvidita je jedním z hlavních parametrů, který určuje úspěšnost použití „stop-loss“ pokynů. Pokud je titul nelikvidní, významně roste riziko nechtěně aktivovaného pokynu.
Stejně jako vždy a stejně jako v minulém článku si však ponechám jednu výhradu – neexistuje jediná správná strategie, stejně jako neexistuje ideální investor. Je úplně zbytečné argumentovat, že výše uvedené je nesmysl jenom proto, že Vy to děláte jinak. Všichni jsme omylní, všichni děláme chyby a jenom trpělivá a disciplinovaná práce přinese výsledky. Někde tomu tak možná je, ale na burze resp. na finančním trhu zkratky neexistují…
Hezký den.
Čtěte další sloupky Petra Žabži:
Velké pokrytectví v malém Davosu...
A jak svého poradce platíte Vy?
Finančně-poradenský rébus, část II.