Nacházíme se v „embryonální fázi pokrizového oživení“, po krizích podobných té, jakou jsme prošli, bývá růst pomalý, protože musí dojít k oddlužení. Pro CNBC to uvedl Stephen Roach z vedení . Ekonom následně komentoval zvýšení sazeb Evropskou centrální bankou, která se „snaží normalizovat svou politiku“ a získat prostor pro reakci na další možné problémy. Snaží se dostat reálné sazby na nulu, což je „stále velmi uvolněná politika“. Ani situace na periferii eurozóny podle něho správnost tohoto kroku nezpochybňuje.
Fed bude naopak udržovat sazby „extrémně nízko po delší dobu“, což je podle Roache recept na další krizi. Stejná politika totiž vedla k předchozím bublinám a nadbytečné likviditě na trzích, Fed ale „odmítá uznat své chyby a neustále viní někoho jiného“. Podle ekonoma se nezdá, že by Fed byl politicky nezávislý, což prý uznal i Alan Greenspan. Jeho politika je neustále nastavena na „krizovou úroveň“ i přesto, že tu je „legitimní pokrizové oživení“.
Velké úspory a utahování podle Roache „nemusí být dobré“, ekonomika USA je ale nyní na steroidech, což páchá stejné škody. Fiskální i monetární politika se nacházejí v pozici „otevřené stimulace“, což má mnoho nezamýšlených důsledků. Mělo by dojít k ukončení QE, klíčová sazba by měla vzrůst na „normálnější úrovně“. Bernanke se ale domnívá, že je naprosto v pořádku využívat k podpoře ekonomiky efekt bohatství a tlačit ceny aktiv nahoru. Problémem je to, že jde o velmi „netradiční porozumění monetární politice“ a hlavně dochází k vytvoření bublin, během kterých roste objem nákupů aktiv financovaných úvěry.
Roach se domnívá, že současný mandát Fedu je příliš úzce definovaný, protože sledování zaměstnanosti a inflace nezajistí stabilitu ekonomiky. Je tak třeba přidat třetí mandát, kterým je finanční stabilita.
Globální ekonomika je poměrně odolná a šoky podobné Japonsku nepovedou k její destabilizaci, obavy budí spíše jejich kombinace. Pro zvýšení její stability je třeba „agresivně posilovat rozvahy spotřebitelů a finančních institucí a napravit fiskální a monetární excesy“. Jinak se dostaneme do stejných problémů jako v roce 2008, nebudeme ale mít „žádnou munici na to, abychom se s nimi vypořádali“.
Zdroj: CNBC