Ruská centrální banka dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 21 procentech. Ve své tiskové zprávě zároveň napsala, že zváží další zvýšení úroků, pokud se inflace nebude vyvíjet způsobem zajišťujícím dosažení čtyřprocentního inflačního cíle. Guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová nicméně na následné tiskové konferenci uvedla, že pravděpodobnost dalšího zvyšování úroků klesla. Dodala, že v případě trvalého poklesu inflačních tlaků by se úroky mohly snižovat.
Centrální banka předpokládá, že inflace v Rusku letos dosáhne sedmi až osmi procent, v příštím roce počítá s jejím návratem na čtyři procenta. V blízkosti čtyřprocentního cíle by se inflace podle banky měla pohybovat i v dalších letech.
"Současné inflační tlaky polevily, ale zůstávají vysoké," uvedla centrální banka. "Růst domácí poptávky nadále výrazně převyšuje kapacity pro rozšiřování nabídky zboží a služeb," dodala. Upozornila také, že k dosažení inflačního cíle bude zapotřebí udržovat po delší dobu přísnou měnovou politiku.
Politika vysokých úrokových sazeb v poslední době čelí kritice ze strany ruských podniků. Mezi kritiky vysokých úroků patří například šéf největší ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin, který je blízkým spojencem prezidenta Vladimira Putina.
Podniky si stěžují, že vysoké úroky brzdí ekonomiku a investice. Centrální banka podle agentury Reuters předpokládá, že hospodářský růst letos v Rusku zpomalí na jedno až dvě procenta ze 4,1 procenta v loňském roce.
"Ruská centrální banka udržuje v ekonomice velmi vysoké reálné úrokové sazby. V posledních dvou letech byly nejvyšší na světě," uvedl Sečin ve čtvrteční zprávě o loňských finančních výsledcích společnosti Rosněfť. Čistý zisk firmy vloni klesl o 14,4 procenta na 1,08 bilionu rublů (zhruba 293 miliard Kč), k čemuž podle firmy přispěly právě vysoké úrokové sazby.
Putin na úterním setkání s představiteli ruských podniků vyzval ekonomické činitele, aby ruskou ekonomiku netlumili přísnou měnovou politikou. "Investiční programy se prakticky zastavily," řekl na setkání šéf státního zbrojařského konglomerátu Rostech a Putinův dlouholetý přítel Sergej Čemezov. Řada ekonomů, včetně některých poradců vlády, podle agentury Reuters tvrdí, že ruská ekonomika mimo zbrojní sektor se už nachází ve stagnaci, a viní z tohoto vývoje politiku centrální banky.