Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína spustí plán na razantní zvýšení spotřeby, chce tak podpořit ekonomiku

Čína spustí plán na razantní zvýšení spotřeby, chce tak podpořit ekonomiku

17.03.2025 10:29
Autor: ČTK

Čína v neděli oznámila akční plán na razantní zvýšení domácí spotřeby. Peking doufá, že tak podpoří svou ekonomiku, která je po Spojených státech druhá největší na světě. S odkazem na sdělení čínských úřadů o tom informuje zpravodajský server CNBC.

Zvláštní akční plán na podporu spotřeby vyhlásil Generální úřad Ústředního výboru, který je přímo podřízený čínské vládnoucí straně. Cílem plánu je energicky zvýšit spotřebu, rozšířit domácí poptávku a "zvýšit kapacitu spotřeby zvýšením příjmů a snížením zátěže", jak serveru čínský text převedl překladač Google.

Rozsáhlý text zmiňuje i další kroky, jako je přijetí více opatření ke stabilizaci akciového trhu. Avizuje také vytvoření více dluhopisových produktů vhodných pro individuální investory.

Akciové trhy ale plány čínské vlády příliš neoslovily. Investoři přihlédli také ke zprávám, že i v únoru trval v Číně pokles cen, investic a prodeje nemovitostí. Maloobchodní tržby se sice zvýšily, ale nezaměstnanost vzrostla a tovární výroba se snížila.

Čínský index největších a nejvýdělečnějších podniků CSI 300 zakončil dnešní obchodování se ztrátou 0,24 procenta na 3996,79 bodu. Index Hang Seng, který sleduje obchodování na burze v Hongkongu, naopak o 0,77 procenta zpevnil a uzavřel na 24.145,57 bodu.


Čtěte více:

Invesco: Evropské akciové trhy rostou, zatímco americký akciový trh klesá
17.03.2025 6:24
V roce 2025 jsme zatím ve výkonnosti trhu zaznamenali velkou změnu. In...
Evropa nerozhodná, o německé dluhové brzdě by se mělo rozhodnout v úterý
17.03.2025 8:45
Očekává se, že evropské akcie zahájí nový obchodní týden smíšeně s tím...
Rozbřesk: Slabé investice nemají výrazný dopad na středoevropské pracovní trhy, zatím…
17.03.2025 9:13
Přestože nejnovější údaje o HDP napříč střední Evropou potvrdily opatr...
ČSÚ: Ceny průmyslových výrobců po roce klesly, v jiných odvětvích dál rostly
17.03.2025 10:21
Ceny výrobců v průmyslu letos v únoru v Česku poprvé po roce meziročně...

Váš názor
  • Objevili quantity teasing?
    17.03.2025 11:00

    Vyhazováním peněz z okna se pokoušíme zachránit ekonomiku už 90 let. Zatím to nikde nefungovalo.
    • Re: Objevili quantity teasing?
      17.03.2025 11:10

      Nahrazení vývozu postiženého americkými cly domácí spotřebou představuje racionální reakci. Agent orange cly USA a celý západní svět poškodí a Čína tomu bude čelit snadno a úspěšně podpořením domácí spotřeby . Čína jen využije existující produkční kapacity k uspokojení nové domácí poptávky, zatímco USA (a ostatní západní svět) bude muset vytvořit nové produkční kapacity, což je mnohem náročnější úkol.
      Richard Fuld
      • Jenže domácí poptávka je umělá
        17.03.2025 15:48

        Jenže tato reálná nabídka narazí na nedostatečnou reálnou poptávku.
        • Re: Jenže domácí poptávka je umělá
          18.03.2025 10:54

          No vždyť právě proto plánují razantně posílit poptávku. Samozřejmě, že se ty nově volné produkční kapacity nemusí ze 100% krýt s nově posílenou poptávkou, nicméně zcela jistě se do určité míry krýt budou. A o co poklesne produkce tam, kde se nekryjí, o to více vzroste produkce (a domácí spotřeba tam), kde se ta nová poptávka nasměřuje. Nebude to fungovat dokonale, ale nic lepšího nevymyslí...
          Richard Fuld
        • helicopter money
          17.03.2025 16:25

          oni to dotují, mají dotaci na elektroauta cca 2000 dolarů tedy v přepočtu z sintipingjuanů a ted zavedli dotace na domácí spotřebiče a dokonce na telefony, je tam jen jedna podmínka a celkem logická musí to být z domácí výroby
          Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
26.04.2025
8:05Víkendář: Slok o „dobrovolné recesi“
25.04.2025
22:01Americké indexy dokázaly v závěru týdne posílit  
17:59Footshop a.s.: Informace pro investory
17:55Na trhu se přetlačují dvě investiční teze. Která vyhrává?
17:15Evropa zelenou uhájila, v Praze se dařilo povýsledkové Monetě  
15:42Slabý dolar představuje vedle cel další problém pro zisky firem
14:01UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2024
13:38UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2024
13:34UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2024
13:11Perly týdne: Recese a dolar měnící podmínky ve světové ekonomice
12:07ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:53Jakub Blaha: Intel díky předzásobení zákazníků poráží odhady Wall Street, výhled na druhé čtvrtletí je však mnohem pochmurnější  
11:20Pátek je na akciích zelený. Alphabet potěšil, Čína možná udělí výjimky z cel  
10:55Komentář analytika: Alphabet překonává očekávání díky rekordním ziskům z reklamy a 28% růstu cloudu  
10:51UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o jedenácté výplatě úrokového výnosu
9:56Čistý zisk Monety za 1Q mírně zaostal za naším očekáváním. Čisté úrokové výnosy lehce zklamaly  
9:27SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden – březen/2025
9:21FT: Apple kvůli celní válce s Čínou plánuje montovat iPhony pro USA v Indii
9:08Rozbřesk: Důvěra v českou ekonomikou mírně poklesla
8:54Moneta dodala mírně horší čísla, než se očekávalo, Alphabet naopak očekávání překonal a futures jsou v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data