Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zisková návratnost obchodovaných firem se za posledních 50 let téměř zdvojnásobila. Extrémy jsou Apple a Nvidia

Zisková návratnost obchodovaných firem se za posledních 50 let téměř zdvojnásobila. Extrémy jsou Apple a Nvidia

30.09.2024 17:25

Kolik firmy na americkém akciovém trhu vlastně „vydělávají“? Běžně bychom se asi v odpovědi zaměřili na výši zisků. Ale dnes se podíváme na měřítko, které zisky dává do nějaké perspektivy. Konkrétně řečeno, poměřuje je k velikosti vlastního jmění. Opověď na uvedenou otázku pak může znít „opravdu hodně“.

Návratnost vlastního jmění ROE je měřena jako poměr čistého zisku k účetní hodnotě vlastního jmění. Následující graf ukazuje, jak se ROE vyvíjelo u celého indexu SPX, ve finančním sektoru a jak na trhu bez finančního sektoru. Na celém trhu je vidět celkem jasný dlouhodobý rostoucí trend – firmy toho na jeden dolar vlastního jmění vydělávají ví a víc. Ovšem s výraznými cyklickými fluktuacemi. V roce 1975 tak byl trh svým ROE konkrétně na nějakých 12 %, nyní je nad 20 %. Bez financí dokonce ROE dosahuje více než 23 %, zatímco u financí samotných došlo po roce 2008 ke strukturálním obratu a ROE zamířilo dolů:

aa
Zdroj: X

Co je u ROE „moc“, nebo „málo“? Pokud třeba zjistíme, že nějaká společnost vydělá ročně na jeden dolar vlastního jmění čtvrt dolaru zisků, dává smysl to porovnat s tím, kolik by „měla“ vydělávat. Tedy s tím, jaká je u ní požadovaná návratnost. Ta je dána jednak výnosy bezrizikových aktiv a také rizikovými prémiemi. Dejme tomu, že zde by šlo o velmi rizikovou firmu s požadovanou návratností vlastního jmění na 50 %.

Zmíněná návratnost 25 % by tedy mohla být na první pohled vysoká, ale na návratnost požadovanou by ani zdaleka nedosahovala. Z ekonomického pohledu by to znamenalo, že firma je neúspěšným projektem. V tom smyslu, že nezaplatí to, co do ní bylo vloženo. To ale nemusí znamenat, že by měla být uzavřena – to zase záleží na likvidační, popřípadě, reprodukční hodnotě jejích aktiv. A pak může velkou roli hrát i to, jaký je rozdíl mezi zisky na straně jedné a tím, co firma na toku hotovosti skutečně vydělává pro akcionáře. Ale zpět k jádru dnešního tématu:

Dnes jsou výnosy dlouhodobějších dluhopisů na necelých 4 % a kdybychom počítali se „standardní“ rizikovou prémií penzi 5 – 6 %, máme požadovanou návratnost u vlastního jmění na necelých 10 %. ROE je na více než dvojnásobku. Kdybychom požili prémii ve výši 3+ % (odhad Goldman Sachs), je rozdíl ještě větší. To pak naznačuje, že tržní hodnota obchodovaných firem jako celku je mnohem výš, než účetní hodnota jejich aktiv a vlastního jmění.

Co všechno přitom určuje výši ROE? Za prvé, celková výše aktiv, které firma potřebuje ke generování svých tržeb. Přesněji řečeno poměr tržeb k aktivům. Za druhé, poměr zisků k tržbám, tedy marže. A k tomu za třetí finanční páka – to jakou část aktiv financují dluhy a jakou vlastní jmění. Finanční páka se přitom promítá i do návratnosti požadované a zvyšování ROE vyšším zadlužením není tudíž obědem zadarmo (což je téma relevantní v řadě případů, včetně odkupů). Což může souviset i s průběhem dnešního grafu.

Ještě zmínka o dvou gigantech současného trhu: Podle Morningstar je ROE u společnosti NVIDIA ve fiskálním roce 2024 na více než 90 %, průměr posledních pěti let je na 45 %. Této firmě tak v posledních pěti letech stačily v průměru dva roky na to, aby vydělala stejně, jako je (účetní) hodnota vlastního jmění. Apple je se svým průměrným pětiletým ROE na 124 %.

Vysoká ROE jsou přitom obvykle spojována se společnostmi na luxusních trzích s velkými bariérami vstupu. Třeba Ferrari má průměr ROE na 43 %, což by takový pohled potvrzovalo. Ale předchozí dvě společnosti ukazují, že obrázek vysokých ROE je pestřejší. Přesněji řečeno pestřejší jsou rysy výjimečnosti, silné konkurenční pozice a schopnosti dosahovat vysokých marží a obratu aktiv. Na trzích, které mají do nějakých tržních nik hodně daleko.

 

Čtěte více:

Trhy a nové snahy čínské vlády o oživení ekonomiky
30.09.2024 15:23
Stratég společnosti Interactive Brokers Steve Sosnick hovořil na Yahoo...
Bloomberg: Německo se vzdává naděje na růst ekonomiky v letošním roce
30.09.2024 12:30
Německá vláda se chystá snížit své prognózy pro největší evropskou eko...
Týdenní výhled i jako podcast: V Číně se konečně hnuly ledy. Americká data připomenou důležitost ekonomiky
30.09.2024 17:49
Během začínajícího týdne bude pro finanční trhy velmi relevantních hne...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2024
6:08Marathon Asset Management: Přepnuto na poptávku po rizikových aktivech
01.10.2024
19:32Trhy klesají, cena ropy roste. Izrael zasáhly stovky íránských raket a teroristické útoky
18:12Přehání to americké firmy se zadlužováním? Co poměr to jiný příběh
17:33Finanční trhy straší íránská hrozba. Akcie padají, ropa zdražuje
17:18J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Oznámení o výši primárního úpisu ve 3Q 2024
17:13Firma ADNOC kupuje německou chemickou společnost Covestro za 14,7 miliardy eur
16:42Americký průmysl se nehýbe z místa, ISM skoro dva roky v negativním pásmu  
16:04Meta investičně lepší než Apple?
14:57NET4GAS, s.r.o.: Změny ve vedení společnosti
14:24Schodek rozpočtu na konci září byl 181,7 mld. Kč, o miliardu víc než loni
14:11M&T 1997 podle předběžných výsledků klesly tržby, přesto potvrzuje výhled a vítá nového strategického akcionáře
13:44Fink z BlackRock: Trh chybně naceňuje snížení sazeb Fedu
12:25Inflace v eurozóně poprvé za více než tři roky klesla pod dvouprocentní cíl ECB
12:19Japonské akcie dnes zvedají hlavu, evropské jsou na tom smíšeně. Dluhopisům pomáhá téma klesajících sazeb  
11:52Čínské stimuly neznamenají zelenou na nákup evropských akcií, varují stratégové
10:53AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - Pololetní finanční zprávu za období od 1. 1. 2024 do 30. 6. 2024
10:49AMISTA investiční společnost, a.s.: LUCROS SICAV a.s. - Pololetní finanční zpráva za období od 1. 1. 2024 do 30. 6. 2024
10:45Růst produktivity v Německu díky AI? Nejvíce si slibují služby, nejméně stavebnictví, zjistil průzkum Ifo
10:37J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pololetní zpráva
10:35J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pololetní zpráva

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)