Ceny zlata, stříbra a platiny jsou letos na vzestupu a podle stratégů by drahé kovy mohly v nadcházejících měsících nadále dosahovat nových rekordů. Drahé kovy dostaly ve středu výrazný impuls poté, co údaje o inflaci v USA, které byly mírnější, než se očekávalo, což zvýšilo vyhlídky na snížení sazeb ze strany Fedu.
Ceny zlata se ve středu v důsledku těchto zpráv usadily na nejvyšší úrovni za více než tři týdny, zatímco stříbro zaznamenalo nejvyšší úroveň za více než tři roky a platina vystoupila na téměř roční maximum.
Spotové ceny zlata ve čtvrtek mírně oslabily a obchodovaly se kolem 2 382 USD za unci poté, co se v předchozí seanci usadily na nejvyšší úrovni od 19. dubna. Kov v posledních týdnech opakovaně zaznamenal historická maxima.

Spotové ceny stříbra se mezitím obchodovaly o 0,5 % níže na úrovni přibližně 29,54 USD za unci. Tento drahý kov, se ve středu krátce dotkl hodnoty 29,73 USD a zaznamenal tak nejvyšší vnitrodenní úroveň od února 2021.

Cena platiny s dodáním v červenci se ve čtvrtek obchodovala o 0,7 % výše na úrovni 1 077 USD za unci a rozšířila tak zisky poté, co středeční seanci uzavřela o více než 2,4 % výše.

Stratégové Saxo Bank v nedávné výzkumné zprávě uvedli, že ceny zlata by mohly brzy otestovat úroveň 2 400 USD, stříbro by se mohlo vyšplhat až na 30 USD, zatímco platina má růstový potenciál až na 1 130 USD. Dánská banka ve středu uvedla, že její téma "rok kovů" v posledních týdnech nadále nabíralo na síle, přičemž uvedla, že preferuje zlato, stříbro a měď.
Analytici společnosti ROTH Capital Partners pak tipují, že ceny zlata a stříbra se v nadcházejících měsících posunou ještě výše. Cena zlata "se nyní zdá být připravena posunout se výše a překonat nedávná maxima dosažená v dubnu. Technický cíl pro růst ceny můžeme stanovit na 2 600 USD," uvedl JC O'Hara, hlavní technický stratég společnosti ROTH Capital Partners, ve zprávě banky. V případě stříbra O'Hara uvedl, že pokud se cenám podaří prorazit nad 30 dolarů, "bude mít jen malou rezistenci až do oblasti 35/37 dolarů".
Zlato, které je obvykle považováno za aktivum "bezpečného přístavu" v dobách finanční nejistoty, od konce roku 2022 vykazuje růstový trend, a to navzdory vysokým úrokovým sazbám a relativně silnému americkému dolaru. Ceny zlata, stejně jako stříbra, mají tendenci mít inverzní vztah k úrokovým sazbám. Prostředí vyšších úrokových sazeb obvykle poškozuje poptávku po zlatě a stříbře, protože drahé kovy nejsou úročeny, což je činí méně atraktivními ve srovnání s investicemi, které úročeny jsou, jako jsou dluhopisy.
Ne všichni však očekávají, že ceny drahých kovů půjdou v nadcházejících měsících pouze vzhůru. Ewa Mantheyová, komoditní stratég nizozemské banky ING, v analýze zveřejněné na začátku tohoto měsíce uvedla, že ceny zlata v tomto čtvrtletí pravděpodobně oslabí, "protože Fed pokračuje ve svém opatrném přístupu a v současné ceně je již zohledněna geopolitika".
Mantheyová uvedla, že ING očekává, že ceny zlata se budou ve druhém čtvrtletí pohybovat v průměru kolem 2 250 USD za unci, přičemž v roce 2024 by měly v průměru činit 2 218 USD. Banka již dříve uvedla, že ceny zlata pravděpodobně dosáhnou v posledních třech měsících roku vrcholu v průměru 2 300 USD.