Evropská centrální banka nemůže zcela ignorovat dynamiku inflace a měnovou politiku v USA, když vytyčuje svou vlastní cestu, řekl člen Rady guvernérů Bostjan Vasle. I když podmínky v obou ekonomikách mohou vyžadovat různé měnověpolitické reakce, jsou tu stále vazby, které úředníci ve Frankfurtu musí vzít v úvahu, řekl v rozhovoru guvernér slovinské centrální banky.
„Ekonomická situace v USA je v tuto chvíli jiná než v eurozóně,“ podotkl Vasle. „Je tedy logickým důsledkem, že reakce měnové politiky mohou být také odlišné. Ale tato divergence má své meze." Tyto komentáře přicházejí poté, co ECB signalizovala, že je připravena snížit úrokové sazby v červnu, a poté, co inflace v březnu klesla na 2,4 %. To je v kontrastu s USA, kde neustálé zvyšování cen vedlo šéfa Fedu Jerome Powella k tomu, že tento týden prohlásil, že úředníci budou na snížení sazeb čekat déle, než se dříve očekávalo.
Několik politiků uvedlo, že ECB není na svém americkém protějšku závislá a že jedná na základě toho, co se děje v eurozóně. Člen portugalské Rady guvernérů Mario Centeno agentuře Bloomberg ve středu řekl, že se Evropská centrální banka „nedívá na USA“. Vasle však tvrdí, že „existuje značná pravděpodobnost, že faktory stojící za vyšší nebo trvalejší inflací v USA se projeví také v jiných částech světa a také v eurozóně“. Zmínil také „mnoho obchodních a finančních toků mezi Evropou a USA“.
Jednou z obav je, že pokud se bude v Evropě uvolňovat měnová politika, zatímco USA nebudou snižovat sazby ve stejném rozsahu, mohlo by to narušit euro. Prezidentka Christine Lagardeová ve středu přiznala, že úředníci budou „výkyvy velmi pečlivě sledovat“, přestože se nezaměřují na konkrétní úroveň.
Stále se zdá pravděpodobné, že k prvnímu snížení sazeb dojde v červnu a další mohou následovat v následujících měsících, pokud ekonomické projekce ECB budou odpovídat realitě, řekl Vasle. "Pokud se současný základní scénář naplní, pak bude velmi brzy vhodné snížit úroveň omezení a navázat na ně dalšími kroky ve druhé polovině roku," řekl. "Až zahájíme proces snižování úrokových sazeb, bylo by podle mě vhodné projednat i další kroky - související s tempem, frekvencí a také konečným bodem."
Při posuzování síly základní inflace označili úředníci za zvláště důležité údaje o vývoji mezd v prvním čtvrtletí. I když komplexnější důkazy budou k dispozici až v následujících týdnech, podle Vasleho existují důvody k optimismu. "Údaje o mzdách za první čtvrtletí, které jsme zatím viděli, jsou relativně příznivé," řekl. "Pokud půjde vše tak, jak se v tuto chvíli se mzdami zdá, inflace se zmírní a budeme v pozici, kdy budeme v průběhu roku čím dál méně restriktivní."
Zdroj: Bloomberg