Předseda Fedu Jerome Powell naznačil, že po sérii překvapivě vysokých inflačních čísel začnou bankéři se snižováním úrokových sazeb později, než se původně očekávalo. Powell poukázal na zastavení pokroku ve snižování inflace a poznamenal, že bude pravděpodobně trvat déle, než úředníci získají nezbytnou důvěru, že růst cen skutečně směřuje k 2% cíli Fedu, než začnou snižovat výpůjční náklady.
Pokud budou cenové tlaky přetrvávat, může Fed držet sazby na stejné úrovni tak dlouho, jak to bude potřeba. "Nedávná data nám zjevně nedodala větší důvěru a místo toho naznačují, že dosažení této důvěry bude pravděpodobně trvat déle, než se očekávalo," řekl Powell v úterý po boku guvernéra Bank of Canada Tiffa Macklema. „Vzhledem k síle trhu práce a dosavadnímu pokroku v inflaci je vhodné nechat restriktivní politice další čas, aby působila, a nechat se vést daty a vyvíjejícím se výhledem,“ dodal.
Powellovy komentáře představují posun poté, co třetí měsíc za sebou klíčová míra inflace překonala prognózy analytiků. Ukazují také, že úředníci nevnímají snižování sazeb jako naléhavé, a naznačují, že jakékoli letošní snížení sazeb může přijít až koncem roku, pokud vůbec. Poté, co Powell naznačil, že Fed se snižováním sazeb nespěchá dosáhly letos výnosy státních dluhopisů nových maxim – dvouletý dluhopis krátce přesáhl 5 % a dosáhl nejvyšší úrovně od listopadu.
Tvůrci politik v prognózách zveřejněných minulý měsíc počítali se třemi sníženími úrokových sazeb, ale trhy s futures ukazují, že investoři nyní sázejí pouze na jedno až dvě letošní snížení. Další zasedání Fedu bude 30. dubna až 1. května. "Jejich důvěra byla otřesena," řekla Kathy Bostjancic, hlavní ekonomka Nationwide Mutual Insurance. "Potvrdil se a zdůraznilo to, co trhy již naceňují na základě ekonomických údajů."
Americká ekonomika nadále překvapuje představitele Fedu svou odolností. Zaměstnavatelé vytvořili v březnu více než 300 000 pracovních míst – nejvíce za téměř rok – a maloobchodní tržby překonaly očekávání. Tato síla navíc letos přichází i se zrychlením cenových tlaků, což vyvolává obavy ze zastavení postupu inflace směrem k inflačnímu cíli centrální banky.
Místopředseda Fedu Philip Jefferson předtím v úterý řekl, že očekává, že inflace se bude i nadále zmírňovat s úrokovými sazbami na současné úrovni, ale přetrvávající cenové tlaky znamenají, že bude nutné držet výpůjční náklady vysoko po delší dobu. Prezident Fedu v Richmondu Thomas Barkin uvedl, že některá data, včetně indexu spotřebitelských cen, „nepodporují“ měkké přistání.
Zdroj: Bloomberg