Aktualizováno Společnost Elektrárna Dukovany II, a. s. ze Skupiny prodlouží termín pro podání aktualizovaných nabídek na pátý blok v Dukovanech a závazných opcí na další tři bloky - šestého bloku v Dukovanech a dvou v lokalitě Temelín. O prodloužení zažádala společnost Électricité de France (EDF), stát zastoupený Ministerstvem průmyslu a obchodu doporučil této žádosti vyhovět. Termín pro podání aktualizovaných nabídek je nyní 30. duben 2024 a celkový harmonogram projektu se nemění, uvedly ve společném prohlášení a Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Žádost o prodloužení uchazeč zdůvodnil interními schvalovacími procesy a podobně jako v předchozích případech v rámci tendru bylo této žádosti vyhověno. „Je to standardní proces, podobné posuny v řádu týdnů jsme schválili již v minulosti. Naším cílem je získat co nejkvalitnější závazné nabídky, které zajistí co nejlepší podmínky pro Českou republiku. Proto jsme se rozhodli žádosti o posun o dva týdny, který nemá dopad na harmonogram projektu, vyhovět,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
"Prodloužení do 30. dubna 2024 umožní společnosti EDF a francouzskému státu dokončit administrativní proces pro předložení závazné nabídky až na čtyři bloky EPR1200 v České republice," uvedla společnost EDF. Francouzská firma zároveň deklarovala, že je připravena výběrové řízení dokončit. KHNP dnes ČTK sdělila, že se novému termínu přizpůsobí.
Původní termín 15. dubna 2024 se tedy mění na 30. dubna 2024. Uchazeči již v závěru října loňského roku předložili závazné nabídky na jeden blok v Dukovanech a nezávazné nabídky na další tři jaderné bloky.
Prodloužení nemá dopad na samotný harmonogram výstavby prvního nového jaderného bloku v Dukovanech. Výstavba se má zahájit v roce 2029 a zkušební provoz v roce 2036, stojí ve zprávě.
ČEZ, tedy její stoprocentní dceřiná společnost Elektrárna Dukovany II, a.s., následně všechny podané nabídky vyhodnotí a hodnoticí zprávu předá vládě k finálnímu schválení do 15. 6. 2024. Původní termín byl 31. 5. 2024. Vláda následně bude mít měsíc na to, aby se na základě První prováděcí smlouvy o spolupráci při výstavbě nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany v České republice k hodnotící zprávě vyjádřila.
Projekt nových reaktorů by měl být největší investicí Česka v novodobé historii, podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má jeden nový reaktor stát asi 160 miliard korun v cenách z roku 2020. Nabízené ceny v původních nabídkách na jeden blok zástupci vlády odmítli komentovat, nabídky však podle nich ukázaly, že má smysl uvažovat o více reaktorech, které budou vzhledem k odstavování uhelných zdrojů a očekávanému nárůstu spotřeby elektřiny potřeba. Podle odhadů expertů by stavba čtyř nových reaktorů mohla vyjít na přibližně dva biliony korun.
Česko má šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.