Zkušený investor z prostředí hedgeových fondů Per Lekander vidí na obzoru další propad cen povolenek na emise oxidu uhličitého v Evropské unii, důvodem podle něj je rostoucí dodávka energie ve chvíli, kdy poptávka zůstává nízká.
Záplava obnovitelné energie spolu s klesajícími cenami plynu a oživením jaderných a vodních elektráren udrží tlak na ceny povolenek, uvedl Lekander, výkonný ředitel londýnské společnosti Clean Energy Transition. Ceny se letos již propadly o 30 %, protože tato kombinace omezuje celkové znečištění vypouštěné firmami, které je podstatou poptávky po nákupu emisních povolenek v Evropě.
Evropské průmyslové podniky musí nakupovat uhlíkové povolenky za každou tunu emisí, které vypustí do ovzduší. Cena v posledních letech prudce vzrostla, protože EU se snažila využít trh k tomu, aby pomohla splnit své plány na dosažení klimatické neutrality do poloviny století. Tuto trajektorii však narušila energetická krize bloku po začátku ruské invaze na Ukrajinu, která urychlila rozvoj solárních elektráren a omezila poptávku energeticky náročných průmyslových odvětví.
Vzhledem k této dynamice a zvýšené nabídce povolenek v aukcích by podle Lekandera měl uhlík stát pouhých 35 eur, což je méně než dvě třetiny současného referenčního futures kontraktu. "Klesne mnohem níže," řekl Lekander v telefonickém rozhovoru. "Základní poptávka po uhlíku bude v nejbližší době extrémně slabá."
Podobný názor má také Pavel Řežábek, hlavní ekonom energetické společnosti ČEZ. V rozhovoru s hlavním ekonomem Patria Finance Janem Burešem řekl, že za pokles cen povolenek může podle něj několik faktorů. Za prvé to podle něj je ekonomika, jejíž růst v Evropě bude v nejbližším období minimální. Průmysl tak nespotřebovává tolik povolenek, kolik očekával a tím se zvyšuje přebytek.
Druhým faktorem je podle ekonoma to, že se posnížení ceny zemního plynu víc a víc elektřiny vyrábí z plynových elektráren, a nikoli z uhelných. To je významné tím, že z plynových elektráren se vypustí třetina až polovina CO2 oproti uhelným na tu samou výrobu elektrické energie, je tak potřeba méně povolenek.
Třetí faktor pak podle Řežábka vysloveně souvisí s nabídkovou stranou. Pro dosažení cílů RePowerEU se státy EU dohodly, že část z plánovaných povolenek prodají dřív, a tím získají cca 20 mld. EUR. „Máme tady nyní ještě přísun těchto povolenek, který trvá od podzimu loňského roku a bude pokračovat ještě letos a příští rok. Teď je povolenek nadbytek a o co větší je teď nadbytek, o to větší bude potom nedostatek. Dlouhodobě mají povolenky výhled vystoupat, krátkodobě mohou ale ještě klesnout,“ vysvětluje ekonom ČEZu.
Benchmarkový futures kontrakt na uhlík na prosinec klesl na začátku týdne o 4 % a v úterý uzavřel na 56,43 EUR, což je nejnižší hodnota od září 2021.
"Pokud se nabídka dlouhodobě omezuje, ale krátkodobě se naopak navýšila ve chvíli, kdy klesají emise a klesá poptávka, není to dobré pro udržení ceny," řekla Ingvild Sorhusová, která se v analytické společnosti Veyt zaměřuje na uhlík. "Tato politika vytváří na trhu obrovskou nejistotu."
Není jasné, kolik povolenek EU prodá, vzhledem k tomu, že blok bude muset prodat více, aby splnil svůj cíl výběru financí, když cena klesne, řekla Sorhusová. Je také málo informací o tom, kdy budou tyto prodejní objemy upraveny o výkyvy cen.