V době, kdy dluhopisové trhy všude na světě sužuje koktejl vyšších úrokových sazeb, obav z deficitu a jestřábích centrálních bankéřů, jedna třída dluhových nástrojů přináší věřitelům dvouciferné výnosy: tzv. katastrofické dluhopisy.
Investoři na trhu „cat bonds“ v hodnotě 40 miliard dolarů doslova přečkali bouři a letos dosáhli výnosu až 16 %. Vzhledem k tomu, jak jsou tyto dluhopisy strukturovány, jejich kupony neustále rostou s tím, jak rostou výnosy státních dluhopisů, a investoři získávají značnou rizikovou prémii za svůj kapitál, pokud nedojde ke katastrofě.
Tato dynamika přitahuje pozornost stále většího počtu správců aktiv a emitentů. Andy Palmer, který má pro Swiss Re na starosti strukturování obchodů s katastrofickými dluhopisy v Evropě a Asii, říká, že letos do září emise vzrostly o 27 % na 10,2 miliardy dolarů oproti stejnému období předchozího roku. Náladu na trhu popisuje jako „povzbudivou“.
Zdroj: Bloomberg
Velké zajišťovny jako Swiss Re a Re, stejně jako některé společnosti z reálné ekonomiky, se stále častěji poohlížejí po vydání těchto dluhopisů, protože se snaží chránit před katastrofami, které se vyskytnou jednou za život. V červenci využila katastrofických dluhopisů společnost Blackstone, aby ochránila majetek před ztrátami způsobenými přírodními katastrofami. A mateřská společnost Google, Alphabet, je vydala pro případ, že by její kalifornské provozy zasáhlo zemětřesení.
Portfolio manažeři mezitím stojí ve frontě, aby získali přístup k mimořádným výnosům. Líbí se jim také diverzifikace portfolia, kterou dluhopisy nabízejí, protože tyto nástroje nekorelují s akciemi nebo jinými trhy s pevným výnosem.
Investoři však musí být připraveni na velmi specifické riziko, které je ve světě, kde se v důsledku změny klimatu mění charakter počasí, stále výraznější.
Princip katastrofických dluhopisů je následující: investoři do „cat bonds“ vydělávají peníze, pokud nedojde ke konkrétní katastrofě popsané v podmínkách dluhopisu - například k hurikánu, extrémním záplavám nebo zemětřesení. Pokud k ní dojde, mohou držitelé dluhopisů přijít o část nebo všechny své peníze, které jsou následně použity na pokrytí nákladů na škody způsobené přírodní katastrofou.
Výnosy se zvýšily, protože rostoucí výnosy amerických státních dluhopisů se automaticky promítají do kupónů „cat bonds“, které jsou obvykle nástroji s pohyblivou úrokovou sazbou vázanou právě na Treasuries. Investoři také zaznamenávají vyšší prémie za to, že na sebe berou rostoucí riziko nepříznivých povětrnostních jevů. A podmínky, které definují spouštěcí událost, se zpřísnily.
„Po celém světě došlo k přecenění katastrofického rizika, zejména v místech jako Kalifornie, Florida a Austrálie,“ řekl Steve Evans, majitel společnosti Artemis, která sleduje trh s dluhopisy a cennými papíry vázanými na pojištění. „Potenciál výnosů se za posledních deset let zhruba zdvojnásobil.“
Ještě před rokem byly argumenty pro investici méně pádné. Podle Swiss Re indexu katastrofických dluhopisů se výnosy v letech 2018 až 2021 pohybovaly mezi 2,8 % a 5,8 %. Nálada se změnila v roce 2022, kdy Floridu zasáhl hurikán Ian, který způsobil pojistné škody přesahující 50 miliard dolarů.
„Byla to docela velká událost,“ řekl Paul Schultz, výkonný ředitel investiční banky Aon Securities, která organizuje obchody s katastrofickými dluhopisy.
Celkově rostoucí inflace, vyšší náklady spojené s měnou a dopad Ianu „způsobily výrazné přecenění rizika“, uvedl Schultz.
A toto přecenění oživilo trh.
V letošním roce byli investoři do „cat bonds“ většinou ušetřeni významných spouštěcích událostí. Podle nedávné zprávy pro klienty analytici odhadují, že celkové pojištěné ztráty ve třetím čtvrtletí dosáhly přibližně 17 miliard dolarů, což je méně než obvykle „pro toto aktivní období“.
Mnoho modelů, na nichž jsou založeny podmínky katastrofických dluhopisů, se prozatím zaměřuje na velké hurikány a zemětřesení. Investoři a emitenti však budou muset přijít na to, jak vymyslet ekvivalentní modely pro lesní požáry a bleskové povodně.
„Existují obavy, že modelování nedrží krok s těmito riziky,“ řekl Peter DiFiore, výkonný ředitel společnosti Neuberger Berman, která jménem klientů dohlíží na investice do dluhopisů pro případ katastrof ve výši přibližně 1,2 miliardy dolarů.
Mara Dobrescu, ředitelka pro cenné papíry s pevným výnosem ve společnosti Morningstar, uvedla, že investoři „jednoduše sázejí na to, že tyto matematické modely jsou dobře kalibrované a správné“.
Trh mezitím nadále roste. Světové ekonomické fórum odhaduje, že trh s „cat bonds“ se do konce roku 2025 vyšplhá na 50 miliard dolarů.
„Jsme velmi optimističtí,“ řekl Palmer ze Swiss Re. „Je to velmi technický, komplexní finanční produkt, který není vhodný pro každého investora, ale věříme, že je dnes zásadní součástí zajišťovacího trhu.“
Zdroj: Bloomberg