Zatímco řada ekonomů poukazuje na slabou ekonomickou aktivitu v Číně a spekuluje se o „investovatelnosti“ této země, Catherine Yeung z Fidelity International se domnívá, že medvědí sentiment je v tomto případě nemístný. Na Bloombergu uvedla, že současné oživení je v této zemi rozdílné od těch předchozích. Včetně vládní politiky, která se podle investorky nyní zaměřuje na dlouhodobý a udržitelný růst.
Yeung uvedla, že čínské akcie se nyní obchodují s největším valuačním diskontem vůči ostatním asijským trhům za posledních dvacet let. A asijské trhy se zase obchodují s velkým diskontem ve vztahu k americkým akciím. I z valuační perspektivy je tak Čína podle investorky zajímavá, „všechny špatné zprávy jsou nyní na trhu odraženy.“ Bloomberg její slova doprovodil následující tabulkou s poměry cen akcií k ziskům očekávaným pro příští rok u různých indexů v Číně a Hong Kongu:
Zdroj: Bloomberg
Čelí nyní Čína cyklickému, nebo strukturálnímu zpomalení? Yeung na tuto otázku odpověděla, že na čínském akciovém trhu je důležité zaměřit se na společnosti, které jsou schopny ustát cyklus a mají dobrý dlouhodobý výhled. Tedy i silné rozvahy a byznys, který jim dává prostor pro dlouhodobý růst.
Jaké jsou nyní na rozvíjejících se trzích zajímavé alternativy k čínským akciím? Investorka hovořila o indickém trhu a bankovním sektoru s tím, že tamní banky „nejsou příliš komplikované“, jejich výsledky jsou do značné míry dány vývojem sazeb. Tento sektor tak může být stále zajímavý i přesto, že celkově jsou valuace v Indii hodně vysoko. Podle expertky je to dílem dáno tím, že investoři se přesouvají mezi Indií a Čínou a nyní je v kurzu spíše první z těchto zemí.
Při rozhodování mezi Čínou a Indií je podle investorky dnes dobré brát v úvahu i to, jak moc potenciálních špatných zpráv nyní je, či spíše není odraženo v indických valuacích. S ohledem na zmíněné nízké valuace v Číně jsou tak podle ní příležitosti spíše v této zemi. Na dotaz týkající se japonských bank pak odpověděla, že příležitosti tu jsou spíše u menších firem.
Zdroj: Bloomberg