Největší evropský správce aktiv, společnost Amundi, odebírá hodnocení Evropské unie pro nejudržitelnější investice od prakticky všech fondů, které ji doposud nesly. Skoro všechny jeho fondy, zařazené do kategorie označované jako článek 9, budou překlasifikovány na článek 8, kde hodnocení investic z hlediska jejich ekologické, společenské i manažerské přívětivosti už není tak přísné.
Podle firmy to odráží “konzervativní“ postoj Amundi, která se snaží přizpůsobit měnícímu se regulatornímu prostředí. “Tento záměrně opatrný přístup je odpovědí na obavu Amundi týkající se ochrany investorů a distributorů před značným rizikem zmatení v alokaci úspor,” uvedl mluvčí podle Bloombergu.
Amundi má v produktech naplňujících článek 9 skoro 38 miliard EUR, což jsou data ke konci října, která potvrdila sama firma. V reklasifikaci ale pravděpodobně nebude jediná.
Společnost Morningstar odhaduje, že v nadcházejících týdnech a měsících bude napříč odvětvím sníženo hodnocení fondů s aktivy za minimálně 85 miliard dolarů. Z toho zhruba 70 miliard bude pravděpodobně v pasivních strategiích. Na článek osm se z „devítky“ přepíše podle expertů Morningstar „mnoho, ne-li všechny“ fondy, kterým lze teď podle nich připnout přízvisko „klimaticky uvědomělé“ nebo „nízkouhlíkové“.
Jako globální zlatý standard byla pro ESG investování zamýšlena pravidla Evropské unie zvaná Sustainable Finance Disclosure Regulation (SFDR). Uplatňovat se začala loni v březnu, i nadále jsou ale na některých místech nekonzistentní a za hluboké mezery v nich se už zachytily firmy jako , Investment Management nebo PIMCO.
Někteří správci aktiv si SFDR pravidla vyložili tak, že využití klimatických benchmarků, která jsou ve shodě s EU, fond automaticky zařazuje podle článek 9. To nyní ale není jisté. EU mezitím upřesnila, že bude od správců aktiv vyžadovat, aby „ devítkové“ hodnocení vyhradily pro fondy, které jsou 100% udržitelné. Takto vysoká hladina se nečekala a odvětví teď prochází korekcí.
Společnost tak nedávno uvedla, že reklasifikuje 17 burzovně obchodovaných fondů (ETF) spadajících pod článek 9, což se dotkne 26 miliard dolarů z aktiv, která má největší světový správce pod správou. Mnoho z těchto ETF sledovalo klimatické ukazatele podle společnosti MSCI.
Amundi tvrdí, že sice přeznámkovává, to ale neznamená, že by připouštěla, že předmětné fondy jsou teď méně udržitelné.
Brusel na řešení nejasností pracuje a Evropský regulátor finančních trhů ESMA čeká na zpětnou vazbu od Evropské komise, zda využití benchmarků v souladu s pařížskou klimatickou dohodou může kvalifikovat fond jako devítkový.
Podle zářijového odhadu společnosti Morningstar představují fondy naplňující článek 9 celkově zhruba 470 miliard dolarů. Podle Hortense Bioyové z této firmy se objem aktiv v "devítkových" fondech sníží, a aktiva ve správě podle článku 8 narostou. Ke zmenšení v "devítkové“ kategorii podle ní dojde i z hlediska počtu fondů, nejen z hlediska aktiv ve správě.
Zdroje: Bloomberg