Čína zpřísní vstup na zahraniční burzy domácím firmám ze sektorů, u nichž jsou zapovězené přímé zahraniční investice. Informovala o tom dnes čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) a ministerstvo obchodu. Dotyčné podniky budou muset nejprve požádat o výjimku. Od 1. ledna 2022 se nebudou moci zahraniční investoři v těchto společnostech podílet na řízení a jejich celkový podíl bude omezen na 30 procent. Jeden zahraniční investor přitom nebude moci vlastnit více než deset procent.
Aktualizovaný seznam odvětví, kam nesmí přímé zahraniční investice, nově obsahuje instituce povinného vzdělávání nebo i zpravodajství. Kromě toho jsou omezeny zahraniční investice v dalších různých oblastech - od vydavatelství přes jadernou energetiku po telekomunikace.
Mnoho čínských společností využívá ke vstupu na akciovou burzu v zahraničí komplikovanou vlastnickou strukturu označovanou zkratkou VIE, z anglických slov Variable Interest Entity. Funguje to tak, že čínská mateřská firma založí podnik, zpravidla v daňovém ráji, a tyto dvě firmy pak mezi sebou mají dohodu o ekonomickém podílu. Investoři si tedy nekupují podíl v čínské společnosti, ale v jiné firmě, která má stejný název a která zrcadlí ekonomickou činnost původní firmy.
Čínské ministerstvo obchodu nová pravidla vyložilo jako uvolnění politiky. "Čína zkoumá způsoby, jak umožnit společnostem v odvětvích, která jsou pro zahraniční investice nepřístupná, aby za určitých podmínek mohly vstoupit na zahraniční burzu," uvedlo ministerstvo v samostatném prohlášení.
Nová čínská pravidla pro vstupy čínských forem na zahraniční burzy tak zmírní regulatorní nejistotu, která letos otřásla finančními trhy a zastavila plány čínských firem umístit akcie na burzách v zahraničí, upozornila agentura Reuters. V červenci vyvolal prudkou reakci čínských úřadů vstup firmy Didi Global na akciový trh ve Spojených státech. Investoři se posléze obávali, že Peking by mohl nařídit všem čínským firmám, které využívají strukturu VIE, aby své akcie ze zahraničních trhů stáhly.