Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Začal nový býčí trh, rotace je na spadnutí a u nás platíme na (ne)dálnicích

Perly týdne: Začal nový býčí trh, rotace je na spadnutí a u nás platíme na (ne)dálnicích

02.10.2020 13:46
Autor: Redakce, Patria.cz

Roubini přišel s dalším varováním, ale jiní se domnívají, že začal další cyklus a býčí trh. Hovoří se o rotaci do cyklických titulů, Čína ale už není motorem globální ekonomiky. U nás platíme za (ne)dálnice a ještě mnohem více. Další Perly týdne jsou tu.

Ve světě…

Roubini opět varuje, Wilson povzbuzuje: Nouriel Roubini na videu Bloombergu tvrdil, že čelíme dezinflačním tlakům, které ještě nějakou dobu přetrvají. Pokud ale bude pokračovat monetizace vládních dluhů spojená s poškozenou nabídkovou stranou ekonomiky, může se dostavit stagflace. Negativní nabídkový šok by mohl pramenit z deglobalizace, protekcionismu a politik, které omezují potenciální růst. Může tak za pár let nastat podobný problém jako v sedmdesátých letech minulého století. Část investorů se přitom tohoto scénáře podle ekonoma obává již nyní.

Roubini vyjmenoval dlouhou řadu rizik včetně pandemie a geopolitických tenzí a podle jeho názoru není divu, že akcie v září tak oslabily. Jiný pohled na další vývoj má Mike Wilson z Morgan Stanley, který hovoří o novém cyklu a novém býčím trhu. I on uznává existenci řady rizik, ale investoři by podle něj již měli podvážit sektory, jako jsou utility, zboží běžné spotřeby a technologie a namísto toho se orientovat na finanční společnosti, průmysl, materiály a také zdravotní péči.

Rotace na spadnutí: Podle průzkumu CNBC hodlá 52 % investorů v následujícím čtvrtletí rotovat do cyklických akcií. Si Čchiao z UBS Global Wealth Management k tomu uvedla, že tyto akcie jsou v portfoliích její společnosti také mírně nadváženy. Je ale „třeba být opatrný“, protože bude hodně záviset na tempu otevírání ekonomiky a na dostupnosti vakcíny. Odbornice se tak domnívá, že je dobré zůstat u akcií velkých růstových firem a do cyklických akcií „pomalu rotovat“. Její společnost má pro index S&P 500 pro letošní rok cílovou hodnotu 3 500 bodů a pro polovinu roku příštího 3 700 bodů.

Čína netáhne: Alicia Garcia Herrero je hlavní ekonomkou pro Asii v investiční bance Natixis a pro Bloomberg Finance uvedla, že jihovýchodní Asie si ekonomicky nevede nejlépe, což je z nemalé části dáno tím, že „Čína neimportuje“. Dodala, že „pokud nyní Čína odněkud dováží, tak ze Spojených států, ale ne z Asie, či Evropy“. Takže její ekonomika nyní neslouží jako tahoun globálního růstu. V Asii ale jsou patrná „světla na konci tunelu“.

Garcia Herrero tvrdí, že čínské hospodářství prochází oživením, které je do značné míry taženo vládou – státem vlastněnými společnostmi, místními vládami a podobně. To znamená, že v roce 2021 už nebude oživení zřejmě tak rychlé, protože stimulace ztratí na síle. K tomu se v ekonomice zvýší počet zombie firem a další dlouhodobější problémy. Natixis čeká, že Čína letos poroste o 2,2 %. Ohledně dlouhodobějšího vývoje ekonomka zmínila i problematické státem vlastněné firmy, které namísto aby ztrácely své pozice, naopak rostou. Jde o odraz současných stimulačních snah a je otázka, jaký bude dlouhodobý dopad.

Ohledně Japonska ekonomka uvedla, že jeho dlouhodobý ekonomický útlum je často vysvětlován stárnutím populace. Podle jejího názoru lze ale v Asii najít další země s podobným demografickým vývojem, ale také rostoucí produktivitou. Té se ale Japonsko netěší, a to je jádrem jeho problému. Vláda by tak měla provést deregulaci a reformy trhu práce, které by produktivitu zvýšily a které již měly být provedeny dávno. Monetární politika již Japonsku výrazněji pomoci nemůže, centrální banka podle ekonomky „udělala, co mohla“. O potřebných reformách ale nikdo nemluví, politici hovoří spíše o tom, jak zachovat současný stav.

Jen krátký úsek „americké“ historie: Deutsche Bank v jedné ze svých analýz přináší následující graf s podíly na světovém produktu od roku nula. Podle čísel z Maddison database byla v té době většina světové ekonomické aktivity koncentrována v Číně a Indii. Na významu postupně získávaly evropské země, až v devatenáctém století začal podíl Indie a Číny prudce klesat s tím, jak rostl produkt ve Spojených státech. V posledních desetiletích ale americký podíl na světové ekonomické aktivitě opět klesá, a to zejména kvůli vývoji v Číně. Indie, alespoň prozatím, své předchozí pozice zpět nezískává:
perly 1
Zdroj: Deutsche Bank, The Daily Shot, Twitter

Čínští turisté nejsou: The Daily Shot ukazuje na Twitteru graf s vývojem počtu čínských turistů mířících do zahraničí. Ten měl až do roku 2019 rostoucí trend, v posledních měsících ale došlo k prudkému propadu a nyní do zahraničí podle grafu nemíří v podstatě žádní turisté z Číny:
perly 2
Zdroj: Twitter


Banky zatím ne: Marija Veitmane ze State Street Bank pro Bloomberg Markets uvedla, že banky potřebují pro svou ziskovost vyšší sazby a napřímenější výnosovou křivku. Platí to zejména o těch evropských, které mají ve svých portfoliích velký objem úvěrů. ECB ale vyšší sazby a napřimování křivky vyloučila. Na druhou stranu ale v poslední době vidíme, že v Evropě se zvedá objem poskytnutých úvěrů, k čemuž přispívá i vládní politika a poskytované garance. Kvalita úvěrů je ale celkově problematická, a to samé platí o jejich ziskovosti.

„Museli byste mi zaplatit, abych dala banky do své rozvahy,“ shrnula svůj pohled strategička. Na to, aby se věci změnily a „probudil se dluhopisový trh“ by podle ní bylo třeba vyšší inflace, která by vedla i ke zvedání sazeb. V dohledné době ale podle ní k růstu inflace nedojde, nejdříve za několik let.

„Free“ sever: Eurostat přináší tento týden srovnání evropských zemí podle toho, jak jednoduché je v nich vybrat si rychle pár hodin volna. Nejvíce svázaní jsou v tomto ohledu v zemích, jako je Bulharsko, Rumunsko, či Slovensko. U nás jsou poměry znatelně volnější, ale stále ne tak jako ve Švédsku, Dánsku, či Nizozemí:
perly 3
Zdroj: Eurostat

Druhý graf ukazuje, kde si mohou lidé nejvíce rozhodovat o vlastní pracovní době. V Bulharsku, Litvě, či Maďarsku jen výjimečně, na opačném konci spektra jsou opět zejména severské země:
perly 4

u nás doma...

Dálniční poplatky na (ne)dálnících: Seznam.cz upozorňuje na to, že „přes 8 000 lidí se podepsalo pod petici, která žádá zrušení dálničního poplatku na silnici D56 mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou". „Přijde nám absurdní platit dálniční známku kvůli několikakilometrovému úseku, který na dálnici ani nenavazuje a je často opravován, takže řidiči si musejí stále hlídat nejen rychlost, ale také se soustředit na dopravní kužely a provizorní čáry. To spoustu řidičů vyhání na okresky vedoucí přes okolní obce, kde narůstá doprava a s tím spojený hluk, prašnost a zvýšené emise z výfukových plynů,“ stojí v takzvané petiční průvodce.

Stále prostor pro omezení korupce:
Ihned.cz píše, že „podle Evropské komise má Česko stále ještě nedostatky v boji proti korupci. Podle Bruselu existují obavy, že velké korupční případy nejsou v tuzemsku vyšetřovány systematicky“. Podle portálu se to píše „ve vůbec první zprávě o stavu právního státu ve všech 27 zemích Evropské unie“. Ve středu ji představila místopředsedkyně komise Věra Jourová, která řekla: „Pokud někde chybí vláda práva nebo je v ohrožení, má to dopad na život každého z nás“. K tomu připomněla, že „sama vyrostla v komunistickém Československu a má tak zkušenosti se systémem, kde někteří si byli rovnější“.




Čtěte více:

Playboy se po devíti letech vrátí na akciovou burzu
01.10.2020 18:19
Společnost Playboy Enterprises, která vlastní stejnojmenný pánský časo...
CZG startuje na 290 korunách za akcii. Zbrojovka získala z úpisu 812 milionů korun
02.10.2020 8:32
Společnost CZG – Česká zbrojovka Group SE dokončila úpis svých akcií v...
Rozbřesk: Trump s manželkou jsou pozitivní na COVID-19, trhy čelí nárůstu averze k riziku
02.10.2020 9:10
Americký prezident Donald Trump a první dáma USA jsou pozitivní na COV...
Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla meziročně o 10,9 procenta
02.10.2020 9:15
Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí klesla meziročně o 10,9 procenta a mez...
ECB zintenzivňuje práci na digitálním euru
02.10.2020 12:40
Evropská centrální banka (ECB) zintenzivňuje práci na digitálním euru...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2024
17:48Zlato a „kolaps reálných sazeb“
17:11Propad techů pokračuje, korekci živí strach z politiky  
15:25Johnson & Johnon ve čtvrtletí zvýšil tržby i zisk, překonal očekávání
15:13Výrobce brýlí EssilorLuxottica kupuje za 1,5 miliardy USD oděvní značku Supreme
14:12Dva bloky v Dukovanech postaví KHNP za nynějších 200 miliard korun za jeden, rozhodla vláda. Bude jednat také o Temelíně. Westinghouse chce KHNP soudně napadnout
13:32Než otevře Wall Street: Propad ASML a rotace z technologií do Russell 2000. Five Below, Bloom Energy  
12:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení úrokové sazby dluhopisu - 3. výnosové období
11:55Potraviny v Česku zlevňují nejrychleji v EU
11:53Míra inflace v EU v červnu zpomalila na 2,6 procenta, v Česku na 2,2 procenta
11:41Jakub Blaha: Nad ASML se stahují nevyzpytatelná geopolitická mračna  
11:35Akcie Adidas rostou o 5 % po zvýšení výhledu na rok 2024
11:33ASML prudce zvýšilo objednávky. Nizozemská společnost těží z přetrvávajcího zájmu o AI čipy
11:26Rotaci z techů táhne tvrdší postup proti Číně i Trumpův postoj k Taiwanu. Akcie klesají, dolar ztrácí  
11:13Místo injekce pilulka, nový lék na hubnutí posílá akcie Roche vzhůru
10:20Evropský účetní dvůr: Cíle EU v oblasti ekologického vodíku nejsou realistické
10:15Komentář: Ceny výrobců nepřekvapily, inflace bude dále klesat pod 2 %
10:07Trump řekl, že by si Tchaj-wan měl obranu platit sám, akcie TSMC oslabily
9:55Ceny v průmyslu v červnu opět vzrostly o procento, v zemědělství zpomalil pokles
9:07Rozbřesk: Letní výprodej koruny: úrokový diferenciál znovu v akci. T. Holub vidí prostor pro zvolnění tempa poklesu sazeb na 25bps
8:55Evropským trhům se nádech do zisků nedaří, nejvýraznější pokles futures věští americkému Nasdaqu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/24 Q2, Bef-mkt)
Blackstone Inc (06/24 Q2, Bef-mkt)
DR Horton Inc (06/24 Q3, Bef-mkt)
Novartis AG (06/24 Q2, Bef-mkt)
PPG Industries Inc (06/24 Q2, Aft-mkt)
7:00EQT AB (03/24 Q1)
7:00Nokia Oyj (06/24 Q2)
7:20Volvo AB (06/24 Q2)
12:05Domino's Pizza Inc (06/24 Q2)
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Netflix Inc (06/24 Q2)