Po otravě kritika ruského Kremlu se mohou stahovat mraky nad budoucností plynovodu, který má upevnit ruskou kontrolu nad dodávkami energií do Evropy.
Otrávení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok už nezávisle potvrdily specializované laboratoře ve Francii a Švédsku. Vláda v Německu, kam byl ruský opoziční předák převezen ze sibiřského Omsku a kde setrvává v nemocnici, opakovaně vyzývá Rusko, aby případ otravy vysvětlilo. Stejný požadavek v telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem zopakoval jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron. Putin se vůči "nepodloženým obviněním mířícím proti ruské straně" ohradil.
Německá vláda nevylučuje důsledky kauzy pro plynovod Nord Stream II, napsal CNN. Takový krok by ale podle právníků možná ohrozil nejlevnější dodávky plynu do Evropy a asi by s ním byly spojené i četné žaloby.
Rusko bylo loni podle Evropské komise největším dodavatelem plynu do Evropy, ruský plyn tvořil 38 % tamního dovozu. Omezit dodávky by znamenalo vyšší ceny pro spotřebitele napříč státy sedmadvacítky.
EU se k tomuto kroku ale odhodlává už nějakou dobu. Po ruské anexi části Ukrajiny v roce 2014 Brusel slíbil snížit svoji závislost na ruském plynu. Mezi lety 2016 a 2018 se ale dovozy zvýšily a teprve loni byly o trochu nižší. Německo ale z Ruska pořád dováží více než polovonu svého zemního plynu.
Ruské zásoby této suroviny jsou největší na světě a země je také jeho největším exportérem. Hlavním účelem plynovodu Nord Stream 2, který propojuje Rusko s Německem přes Baltské moře, je snížit závislost – tentokrát ale na tranzitních cestách přes Ukrajinu. Nový potrubní systém bude mít kapacitu naplnit zhruba třetinu budoucích požadavků EU na dovoz plynu, stojí na webu Nord Stream 2. Jediným akcionářem v něm je ruský gigant , ovládaný státem.
Zdroj: https://www.nord-stream2.com/media-info/maps/
I když Evropa má i jiné dodavatele plynu, třeba Spojené státy a jejich LNG, „Rusko je velikým a velmi soutěživým dodavatelem,“ říká podle CNN James Henderson z Oxford Institute for Energy Studies. Evropa by se mohla pokusit plyn od Ruska přestat kompletně kupovat, o což se snaží Polsko nebo Litva, jenomže ceny by se zvýšily,“ uvedl také.
Ukončením stavby plynovodu Nord Stream 2 na začátku září nepřímo pohrozil německý ministr zahraničí Heiko Maas, zatímco šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen, který by rád vystřídal na kancléřském postu Angelu Merkelovou, zpochybnil brzké dokončení plynovodu. Někteří němečtí politici, mimo jiné i ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, který se uchází o vedení kancléřčiny Křesťanskodemokratické unie (CDU), ale také zástupci průmyslu se ale k možnému ohrožení Nord Streamu 2 stavějí zdráhavě. Zdůrazňují, že plynovod je hospodářský, nikoli politický projekt. Na to upozorňuje i Moskva. Německá kancléřka Angela Merkalová podle zdrojů, o kterých se zmiňuje web EurActiv, na setkání poslaneckého klubu svých konzervativců nedávno uvedla, že Navalného případ a zastavení projektu na unijní úrovni mnoho lidí explicitně nespojuje. Její mluvčí minulý týden v pondělí uvedl, že zavedení sankcí ale německá kancléřka nevylučuje.
Naopak včasné spuštění plynovodu, který je z víc než 90 % dokončen a kde se se spuštěním počítá v příštím roce, by mohlo snížit náklady na plyn v Evropě o zhruba čtvrtinu oproti scénáři, podle kterého se od projektu ustoupí, odhaduje poradenská společnost Wood Mackenzie.
Diskuse jinde
Diskuse o pozastavení stavby se podle listu EurActiv objevují nejen v Německu, ale také ve Finsku. Například finská europoslankyně Henna Virkkunenová upozornila, že dostavba plynovodu jen posílí ruský vliv v Evropě, což je podle ní vzhledem k jeho chování nepřijatelné. Proti plynovodu brojí polský premiér Mateusz Morawiecki, který v nedělním komentáři pro Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal, že kontroverzní plynovod už stál Evropu hodně a z hlediska bezpečnosti, kredibility a bezpečnosti je pro EU rok od roku stále více v sázce.
Podle Hendersona by Německo jako páku ve vyšetřování Navalného kauzy mohlo pohrozit sankcemi na firmy účastnící se projektu. Jenomže to by mělo dopady i na evropské firmy, které jsou do projektu třeba i finančně zapojené, jako Engie, nebo . Plynovod financovaly i německá utilita Uniper a energetická skupina Wintershall. Investice evropských firem do projektu činí zhruba 5 miliard EUR a pokusům o jeho zastavení by se firmy mohly bránit i soudní cestou.
„Obchodní zájmy by na této konkrétní frontě mohly být silnější než politické zájmy," říká podle CNN Carole Nakhleová, CEO londýnské poradenské společnosti Crystol Energy.
Dopady na Rusko?
Rusko by ale evropská odveta pravděpodobně zasáhla. EU je jeho nejdůležitější trh a aby si na něm udržel podíl, nabízí mu slevy a flexibilnější kontrakty než jiným zákazníkům.
Jiné nové plynovody do Evropy a flexibilita a konkurenční variabilní náklady LNG význam ruského plynu ve střednědobém horizontu pravděpodobně omezí, domnívá se Nakhleová. Vzhledem k různorodosti evropských zdrojů plynu jsou obavy o energetickou bezpečnost starého kontinentu přemrštěné, domnívá se také. Zrušit celý projekt by ale bylo „dramatickým krokem“.
Zdroje: CNN, EurActiv, Patria.cz, ČTK
Ilustrační foto: https://www.nord-stream2.com/