Ed Yardeni je známým investorem, jehož blog je sledován širokou investiční veřejností. Nyní na něm přináší několik rad, které uvádí ve své nové knize „Predicting The Markets - A Professional Autobiography“. Týkají se zejména celkového přístupu k hodnocení vývoje na trhu, v ekonomice a politice.
Rada první, „buďte investory, ne kazateli.“ Investování není založeno na moralizování a neřeší se při něm, co je zlo a dobro. Vše je o tom, co je „medvědí“ a co je „býčí“. Jinak řečeno, nelze míchat vaše politické názory s tím, do čeho vložíte své peníze. Kupujte, když jsou ceny nízko, prodávejte, když se nacházejí vysoko, investujte na dlouhé období (pokud jste na to dostatečně mladí), píše Yardeni.
Rada druhá, rozhodujte se na základě empirie a ne dogmatismu. To znamená, že nejdříve je třeba podívat se na relevantní data a pak teprve vytvářet teorie. Analýza musí být založena na faktech, ne na víře. Existuje dlouhá řada „odborníků“, kteří neustále opakují své teorie a nějakými fakty se moc neobtěžují, protože ta by mohla jejich teorie vyvracet. Pokud se realita vyvíjí jinak, než naznačuje vaše teorie, je třeba být otevřený a neignorovat to, co nám skutečný vývoj říká. Důležitá je ochota změnit názor v případě, že k tomu fakta jasně nabádají. Pokud se budeme za každou cenu držet svých představ, je to nejjistější cesta, jak prodělat.
Za třetí, zajímejte se o politiku, ale nebuďte jejím kritikem. Nečekejte, že se politici budou chovat tak, jak vy považujete za vhodné, ale věnujte velkou pozornost nové legislativě, změnám daní a regulace. „Kéž bych například já sám věnoval větší pozornost nezamýšleným důsledkům deregulace finančního odvětví,“ říká Yardeni ve své knize.
Za čtvrté, buďte revolucionář a ne „evolucionář“. „Nenabádám vás, abyste chystali svržení vlády, ale je třeba mít na paměti, že někdy změny přicházejí velmi rychle a mnohem rychleji, než se obecně čeká. Příkladem je konec studené války nebo vstup Číny do Světové obchodní organizace. Šlo o významné změny s ohromnými důsledky pro globální ekonomiku i finanční trhy. K podobným převratným událostem nedochází často, ale zdá se, že technologické změny jejich frekvenci zvyšují,“ domnívá se investor.
V neposlední řadě pak Yardeni radí, aby si investoři na své sázky nepůjčovali, a „byli optimisty a ne pesimisty“. Historie totiž podle něj ukazuje, že optimisticky laděné strategie fungují lépe než ty, které se zakládají na pesimistickém hodnocení dalšího vývoje. Čas od času se sice objeví nějaká krize, ale netrvají tak dlouho jako časy dobré. Medvědí pohled na trh je relevantní snad jen v době, kdy všichni ostatní jsou býky, ale stejně tak je třeba být optimistou, když se ze všech ostatních stanou pesimisté.
Zdroj: Blog Eda Yardeniho