Americké ministerstvo financí uvalilo v pátek sankce na 24 fyzických osob a 14 společností. Jedním z nich byl i zakladatel Rusalu - Oleg Děripaska. Londýnská burza kovů (LME) následně uvalila na ruského producenta hliníku omezení. Ceny hliníku tak v úterý vzrostly na dvouměsíční maxima. Benchmarková cena hliníku rostla o 4,2 % na 2 229 USD za tunu poté, co dosáhla vrcholu 2 242 USD, nejvyšší ceny od 29. ledna.
„Odbyt byl ohromný,“ komentovala obchodování Dee Perera z londýnského komoditního brokera Marex Spectron. Do úterních 17:30 se zobchodovalo se více než 35 tisíc kontraktů na hliník, čímž se překonala hranice 34 700 z listopadu 2016.
Generální ředitel LME Matt Chamberlain řekl, že burza podnikne kroky, aby hliník, který vyrobil Rusal a který se prodal poté, co byla společnost umístěna na americkou sankční listinu, odstranila ze svých skladů. V úterý se provedlo nové storno 24 875 tun zásob LME. Restrikce vůči této surovině od Rusalu oznámila ve středu také americká CME Group.
Ruská vláda nazvala tyto sankce jako "skandální" a "nelegální". Zavázala se, že podnikne protiopatření a ochrání před důsledky ty, kteří byli kroky Washingtonu zasaženi. Rusal po zařazení na černou listinu USA v dopise vyzval své zákazníky, aby zastavili své platby.
Akcie Rusalu se během pondělí propadly o 50 % a společnost oznámila, že dva ředitelé, patřící do představenstva společnosti, rezignovali. Také akcie švýcarského těžaře , největšího kupce hliníku Rusalu, klesly v úterý o 5 % a zavřely na čtyřměsíčním minimu. Naproti tomu akciím jeho rivalů se ten den dařilo – akcie Century Aluminium vzrostly o 13 %, akcie firmy o 7 % a akcie firmy Norsk Hydro o 7 %.
Rozhodnutí USA uvalit sankce na Rusal a jeho zakladatele by mohlo ovlivnit asi 7 % globální produkce hliníku, který se používá na vše – od plechovek až po auta. „Je vcelku jasné, že sankce by mohly vést k nižší produkci z Ruska a Rusal je dost velký producent na to, aby zahýbal s cenami,“ řekla ekonomka Capital Economics Caroline Bain. Rusal je druhým největším dodavatelem hliníku do USA. Jeho američtí odběratelé si teď budou muset hliník v hodnotě asi 1 miliardy dolarů pořídit jinde.
Zdroj: Reuters, Financial Times