Ceny americké lehké ropy klesají o zhruba 3 procenta k úrovni 43 dolarů za barel a dostávají se nejníže od poloviny listopadu loňského roku. Kumulovaný pokles ceny naplňuje definici pádu do medvědího trhu. Kde hledat důvody?
Americká lehká ropa WTI nahlédla pod 43 dolarů za barel, srpnový kontakt se pohybuje lehce nad touto metou. Do tohoto kontraktu se soustředí také zobchodované objemy. Severomořská ropa Brent se pohybuje pod 46 dolary za barel, u sedmiměsíčního minima.
Důvody poklesu? Čerstvě zprávy, podle kterých produkce v Nigérii nebo Libyi či Iráku stoupá a ohrožuje limity a dohodu OPEC. Libyjské zdroje potvrdily agentuře Reuters, že produkce země stoupla o 50 tisíc barelů ropy denně na 885 tisíc.
„Ceny ropy míří na 40 dolarů za barel,“ soudí zakládající partner hedgeového fondu pro energie Again Capital. Podle Johna Kilduffa ceny ropy naleznou své dno mezi 35 a 40 dolary za barel, řeč je stále o americké lehké ropě WTI. Podle Kilduffa některé státy hrají s dohodou OPEC s nečleny „na schovávanou“ a bude zapotřebí koordinované akce, aby se platnost dohody a dodávky ropy povedlo udržet.
Na pokles cen ropy podle něj reaguje americká produkce. Komoditní stratég Saxo Bank Ole Hansen soudí, že ceny ropy Brent jen stěží překonají na blízkém horizontu 50 dolarů za barel. Trh s ropou se podle něj má šanci znovu stabilizovat teprve ve třetím letošním čtrvtletí.
Vývoj cen ropy se podepisuje také na vývoji obchodování na Wall Street. Zátěží trhu jsou vedle telekomunikací právě energetické tituly.