Indický experiment s rušením většiny bankovek dopadá i na komodity. Problémy dělá konkrétně světovému diamantovému průmyslu, který by kvůli nečekanému indickému rozhodnutí mohl mít v příštích měsících potíže. Svátek svatého Valentýna nevyjímaje, napsala agentura Reuters.
Hrozící problémy ilustruje situace v indickém městě Surat. Zdejší řemeslníci obvykle tráví deset až 12 hodin denně broušením a leštěním 80 procent světových diamantů. Jejich byznys ale stojí a padá s hotovostí. Skoro dvě třetiny šperků se v zemi kupují za hotové. Toho je ale nedostatek poté, co premiér Naréndra Módí na počátku listopadu náhle oznámil, že z oběhu bude staženo 86 procent indické měny. Prodej tudíž klesá. Poptávka se zřejmě jen tak nezotaví, protože vláda má podle zdrojů z odvětví problémy s distribucí nových bankovek.
Slabší poptávku a nižší ceny levnějších kamenů předpokládají přední světoví těžaři diamantů jako De Beers nebo menší kanadští producenti jako Stornoway Diamond a Dominion Diamond. Letošní vývoj akcií posledních dvou je zachycen v následujícím grafu:
Útlum poptávky na třetím největším trhu s diamantovými šperky znamená, že větší množství levnějších, zpracovaných kamenů je nyní k mání na vývoz. To přispívá ke vzniku přechodného převisu nabídky na trhu a ke snížení cen na velkoobchodní úrovni. Luxusnějších kamenů se to ale tolik netýká. Většina tohoto segmentu je chráněna, protože broušení a leštění se věnují i v Izraeli, Belgii nebo ve větších indických společnostech, které využívají bankovní transakce.
„Dominový efekt indické demonetizace znamenal redukci cen méně kvalitních diamantů,“ říká podle agentury Reuters Tobias Kormind ze společnosti 77 Diamonds, internetového prodejce šperků se sídlem v Londýně. „V důsledku toho jsme pozorovali zvýšení poptávky po tomto druhu diamantů, když po příznivých nabídkách skočili naši klienti,“ uvedl také.
Krize udeřila v době, kdy už je spousta kamenů ve zpracování nebo na cestě na maloobchodní trh. Dovoz surových kamenů do Indie stoupl od dubna do listopadu od více než 30 procent. Vývoz broušených a vyleštěných diamantů stoupl ve stejném období jenom o 12,2 procenta.
"Šok pro trh"
Problémy už pociťují těžařské firmy. Podle analytika společnosti Panmure Gordon Kierona Hodgsona zlevnily některé méně kvalitní kameny oproti cenám před demonetizací o více než 25 procent. De Beers v posledním tendru tohoto roku upozornil, že prodeje zasáhl útlum v poptávce po méně kvalitních surových diamantech. Tento vývoj se bude podle Hodgsona opakovat ještě minimálně tři další měsíce. Podle generálního ředitele Dominion Diamond Brendana Bella byla demonetizace pro trh "šokem".
Kanadská Mountain Province Diamonds, která vlastní 49 procent v největším kanadském diamantovém dole Gahcho Kue, ale tolik znepokojena není. „Poptávka po velkých kamenech je nadále robustní,“ říká CEO Patrick Evans. „Ceny jsou v tomto roce vyšší o v průměru sedm až devět procent,“ říká. Malé diamanty ale o zhruba 50 procent spadly.
Zdroj: Reuters, Bloomberg