Ropný průmysl žije nadějí na návrat do rovnováhy, která by udělala tlustou čáru za nepříjemným obdobím přebytku na globálním trhu. Ten mezi lety 2014 a 2016 poslal ceny ropy o více než 70 procent níže. V posledních týdnech se díky odstávkám a snižování produkce zdálo, že se trh rovnováze přinejmenším blíží, investoři se ovšem dost možná radovali poněkud předčasně. Bohaté dodávky a přetékající zásoby kýžené obnovení rovnováhy na trhu opět odsouvají.
Ceny ropy raketově stoupaly vzhůru mimo jiné na pozadí požárů v Kanadě, která se ale již svou produkcí takřka blíží normálu a poptávka po benzínu v USA, která měla být v tomto období jasně pozitivním faktorem, se nachází na 15timěsíčním minimu. Dodávky rostou a otázkou je, jak je to vlastně s poptávkovou stranou trhu. Zatímco Evropa nebo Spojené státy v tomto ohledu stagnují, hlavním zdrojem růstu poptávky na ropném trhu je dlouhodobě Asie, tamní zájem o černé zlato však nyní taktéž pokulhává. Příliv tankerů do regionu podle Reuters klesal čtyři měsíce v řadě.
Pokračující přebytek na trhu naznačuje i tvar forwardové křivky na ropné futures, který odpovídá kontangu po většinu letošního roku, což znamená, že ropa k prodeji později v tomto roce je dražší než černá komodita k okamžitému dodání. Pro tradery je tak skladování ropy k pozdějšímu prodeji atraktivní a tento faktor trhu je považován za klíčový znak přebytku. Situace je popravdě taková, že pro všechnu skladovanou ropu na světě již dochází místo. Černého zlata je ve skladovacích prostorech všude na zemi tolik, že by vyrovnání trhu mohlo přijít klidně až v roce 2018. Jak se koneckonců vyjádřil saúdský ministr pro energetiku, „trh je stále zaplaven zásobami stovek milionů barelů nadbytečné ropy, potrvá dlouho, než se tento převis zásob sníží.
Čínské ropné rafinérie počítaly s pokračováním rozmachu prodejů vozů, který se však dostal do útlumu, a vyrobily tak tolik paliv, že je ani tamní obrovský trh nedokáže spotřebovat, což vyústilo v nárůst vývozu na již tak přezásobený asijský trh. Navíc čínské strategické ropné rezervy, které představovaly v posledních letech poměrně významný zdroj poptávky po černém zlatě, dosáhly již téměř plné kapacity. Rovnováhu by mohly ještě oddálit dopady referenda o vystoupení Británie z EU.na spotřebu ropy. Americké ministerstvo pro energetiku tak snížilo odhad růstu poptávky po ropě v roce 2016 a naopak zvýšilo prognózu pro rok 2017. Podle Mezinárodní energetické agentury IEA, přebytek na globálním trhu s ropou ne a ne povollit a je stále hlavním vahou, která tíží ropný sektor a to navzdory nárůstu poptávky a ostrému poklesu produkce mimo OPEC.
Zdroj: RTRS